ÇELEBİ“TCDD’de Ayrımcılığa Son Verin”

“ TCDD ’de Ayrımcılığa Son Verin ”

UHAN /ADANA Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi’yi ziyaret eden KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan, BTS üyesi demiryolları çalışanlarının hukuksuz bir şekilde sürgün edildiğine işaret etti.

Hukuksuzluk açıkça ortadadır. Ayrımcılığa Son Verin

Demiryollarında yaşanan gerçekleri, usulsüzlükleri ve yanlışlıkları kamuoyu ile paylaşması nedeniyle BTS’ye üye çalışanların cezalandırılmaya çalışıldığını dile getiren Özkan, “Bu sürgünlerle sendikal faaliyetlerimiz engellenmekte, üye, yönetici ve temsilcilerimiz cezalandırılmaktadır. Bu hukuksuzluk açıkça ortadadır” dedi.

Ölümlü Ve Yaralanmalı Büyük Tren Kazaları

BTS Adana Şube Başkanı Özkan yaptığı açıklamada; son 15 yılda demiryolu politikalarındaki yanlışlıklar ve kurumlarda çalışan personelin istihdamı ile atamasında yaşanan olumsuzluklar nedeniyle artan bir şekilde ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanan büyük tren kazalarının yaşandığını aktardı.

Demiryollarını Yurttaşlar Korkarak Kullanmak Zorunda Kalıyor

Özkan, “Dünyanın en güvenli ulaşım sistemi olarak kabul edilen demiryolları, TCDD’de yönetime gelen bürokratların karar ve uygulamaları sonucu yurttaşların korkarak kullanmak zorunda olduğu bir sisteme dönüşmüştür. Bu süreçte sendikamızın aldığı tutum ve yaklaşımlar, görüş ve değerlendirmeleri ile gerçeklerin basın ve kamuoyu ile paylaşılması, yanlışlıkları ve usulsüzlükleri apaçık ortaya koyduğu için, TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetimlerini rahatsız etmiştir” diye konuştu.

Bts’ye Yönelik Ayrımcı Uygulamalar Hız Kesmiyor!

Bu nedenle BTS üyelerine yönelik ayrımcı uygulamaların çok defa yaşandığına işaret eden Özkan, şöyle devam etti:

“Bu ayrımcı uygulamalar son dönemde artarak devam etmektedir. Son bir sene içinde sendika yöneticilerimize ve üyelerimize yönelik baskılar ve yapılan hukuksuz uygulamaların sonucu olarak Sendikamız Genel Sekreteri İsmail Özdemir’in Ankara’dan Sivas’a geçici görev adı altında sürgünü devam etmektedir.

Ayrımcılığa Son Verin

İzmir Şube yöneticilerimizden Nurhan Karadağ ve Muhdi Seyhan ile İzmir işyeri temsilcilerimizden Ünal Karadağ ve Bülent Çuhadar tekrar sürgün edilmişlerdir. Makinist olarak görev yapan sendikamız Genel Hukuk TİS ve İnsan Hakları Sekreterimiz Aziz Şimşek pasifize edilerek depo görevine indirilmiştir. Makinist olarak görev yapan İstanbul Şube Başkanımız Vedat Akbayer pasifize edilerek depo görevine indirilmiştir.

ÇELEBİ“TCDD’de Ayrımcılığa Son Verin”
ÇELEBİ“TCDD’deAyrımcılığa Son Verin”

Twitter eylemleri sebep gösterilerek,

Bu süreçte sendikamız tarafından yapılan açıklamaları ve twitter eylemleri sebep gösterilerek, sendikamız Genel Merkez Kadın Sekreteri Begüm Özyönüm başta olmak üzere birçok yönetici ve üyemize yönelik soruşturma başlatılmış ve kademe ilerlemesinin durdurulması gibi çeşitli cezalar verilmiştir. Bu sürgünlerle sendikal faaliyetlerimiz engellenmekte, üye yönetici ve temsilcilerimiz cezalandırılmaktadır.

Bu hukuksuzluk açıkça ortadadır.

Bu hukuksuzluk açıkça ortadadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunundaki memurun ve sendika yöneticilerinin güvencesi hakkındaki maddeler, TCDD’nin bu sürgün kararlarıyla yok sayılarak suç işlenmektedir.”

Tcdd Tren Kazalarıyla Anılan Bir Kurum Haline Geldi

Son yirmi yıllık süreçte TCDD’nin tren kazalarıyla anılan bir kurum haline geldiğine dikkati çeken CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, “Pamukova’da, Temelli’de, Tavşancıl’da, Sivas’ta, Bilecik’te, Çorlu’da ve Ankara’da yaşanan kazaları da, yitirdiğimiz canları da, bu kazalar yaşanırken sorumlu ve yetkili makamlarda oturanların nasıl ödüllendirildiğini de unutmadık! 

TCDD’nin yönetimindeki liyakatsiz kadroların yandaşlık uğruna

TCDD’nin yönetimindeki liyakatsiz kadroların yandaşlık uğruna aldığı hayata geçirdiği tüm uygulamaların karşısında, görevini sorumluluk bilinciyle yapan tüm TCDD çalışanlarının yanındayız. CHP olarak TCDD yönetiminin hukuksuz sürgün kararlarını geri alması için elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir