Cemevi’nde Ahşabın Sanatla Buluşması

Cemevi’nde Ahşabın Sanatla Buluşması

NOVACELL AJANS /MERSİN /Tarsus – Çamalan mahallesinde bulunan Cemevi , ESKADE Eğitime Sosyal Katkı Derneği öncülüğünde köy ve mahallelerdeki ilgili yerleşik insanlar  için kapılarını Ahşap Oyma Sanatçılarına açtı.

Türkiye’de ilk kez bir   Cemevi’nde uygulanan Ahşapın Sanatla buluşması programı 30 Ağustos 2021 Pazartesi günü Çamalan Cemevi’nde yapıldı.

Program çerçevesinde ESKADE Eğitime Sosyal Katkı Derneği Başkanı Şaziment Ertekin Demirkıran yaptığı konuşmada; Derneğin çalışmaları hakkında kısa bilgiler verdikten sonra asıl amaçlarının burada aslında yerleşik insanlara kısa uygulama örnekleri vermek değil süreklilik içinde Ahşap Oyma Kursu düzenlemek olduğunu belirtti. 2 yıldır bu organizasyonu yapmaya çalıştıklarını ancak pandemi kuralları çerçevesinde uygulayamadıklarını, bugün yaptığımız bu uygulama etkinliği ile yakın zamanda bu kursların düzenlemesini arzu ettiklerini vurguladı.

ÇAMALAN CEM EVİNDE TAHTACILIK EİĞİTİMİ
ÇAMALAN CEM EVİNDE TAHTACILIK EİĞİTİMİ

Çamalan – Ayvalı – Ardıçlı (Kenzin) – İnköyü – Olukkaya gibi köylerde geçmişlerinde tahta işleri ile uğraşanların çoğunlukta olduğu ancak güncel olarak pek kimsenin uğraşmadığını da hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti;

“Biz ESKADE olarak 2016  yılında Anadolu Sigorta desteği ile Adana’da Bir Usta-Bin Usta projesini üstlenerek çok sayıda kursiyere Ahşap Oyma Kursunu organize ettik. Başarılı çalışmalarımız sonrası proje kapsamında alınan demirbaşlar, kursun taşralarda ve köylerde de yapılması için derneğimize bağışlandı. Hem yöre halkını faydalı olmak adına hem de Anadolu Sigorta’ya verdiğimiz sözü yerine getirmek için bu uygulamalı etkinliği uyguladık. Hocalarımız Adana’dan geldiler. Bülen Çavdar hocamız, Serdar Tektaş hocamız ve Miyesser Duygu Özkan  hocamız her biri bu konularda yıllarını vermiş insanlar ve halen bu ahşaba gönül vermiş insanalara ders vererek ekonomiye katkı sağlamaktadırlar. Ben burada sadece bu hocalara değil, destek veren dernek üyelerimize, malzeme desteği veren Kuzkuncuk Kuksa’ya , yöre muhtarlarımıza özellikle de kapılarını açan Çamalan Cemevi’ne, yöneticileri adına başkanı Sayın Refik Deviren Beyefendiye,  yönetimden değerli Ahmet Talipoğlu’na teşekkürlerimi sunarım. Bu arada Yerel yönetimlerin bu gibi projelere destek verilirse meslek edindirmek, istihdam sağlayarak katma değeri yüksek çalışmaların çıkacağını düşünüyorum

ÇAMALAN CEM EVİ
ÇAMALAN CEM EVİ

Açılış konuşmaları esnasında hocalar,  ahşabın yolculuğu hakkında kısa bilgilendirmeler yaptıktan sonra söz alan Çamalan Cem ve Kültür Evi Başkanı Sayın Refik Deviren söz alarak

Bu çalışmaları üyelerimize ve  yöremize katkı sağlayacağını düşünmekteyim  gecikmiş olan 2022 yıllında tekrar  yapılması düşünülen çalışmaya katılmak isteyen insanlarımız var unutulmaya yüz tutmuş meslek olan ahşap oyma  sanatının sürdürüle bilir projeyle hem insanlarımıza hem de cemevimize farkındalık katacağına gönülden inanıyorum.

 Aynı zamanda yerel yönetimlerin bizi yalnız bırakmaması gerektiğini gençlerimizin ve orta yaşlı insanlarımızın kültürümüzün özü olan tahtacılık sanatının devamlılığı için Yapılacak çalışmaların yanımızda olmasını bekliyoruz.

 Ancak malumunuz Pandemi kuralları sebebiyle uzunca bir süredir etkinlik yapamadığımız hepinizin malumudur. Gönül sizlerle hep birlikte bir şeyler üretmemizi istiyor. İnşallah destek verenlerin destekleriyle sizlere daha güzel şeyler de sunmaya çalışacağız.

TAHTACILIK EĞİTİMİ
TAHTACILIK EĞİTİMİ

Hocalar, beraberinde getirdikleri kesilmiş tahtaları mengenelere bağlayarak ilgi gösteren kişilerle kaşık, bardak, takı sandığı gibi örneklemeler yaptıktan sonra her birinin üzerine de değişik motiflerle süslediler.

Uygulamalı eğitim sürecinde katılımcılara aşure dağıtıldı ve eğitimin sonunda da Cemevi Yönetiminden Ahmet Talipoğlu in kısa bir konser sundu.

Özel konuk olan Türkiye Değişim Partisi Adana /Çukurova İlçe Başkanı Hakan Akın Açılan kurs hakkında bilgi alarak kendilerinin gelecekte yapacakları projeler konusunda görüşlerini aktardı. TDP Çukurova İlçe başkanı Hakan Akın’a teşekkür ediyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.