CGTN, Ofcom'un yayın lisansı kararına ilişkin açıklama yaptı
CGTN, Ofcom’un yayın lisansı kararına ilişkin açıklama yaptı 

Çin Global Televizyon Ağı (CGTN), İngiltere Radyo ve Televizyon Kurulu Ofcom’un İngiltere’deki CGTN hakkında yayın lisansının iptaline ve Ofcom’un CGTN’nin lisansı devretme başvurusunu reddetmesine ilişkin nihai kararına karşı duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.

”CGTN dünya çapında mükemmel bir üne sahip uluslararası bir medya kuruluşudur. 2000 yılında kurulmasından bu yana nesnellik, rasyonellik ve denge ilkelerine uygun olarak dünya çapında haberler yayınladı ve çok sayıda uluslararası ödül kazandı. Çin ve İngiliz halkları arasında iletişimi ve anlayışı teşvik etmeye kararlı olan CGTN, 18 yıldır İngiltere’de yayın yaptı ve ülkedeki çeşitli medya kuruluşları ile uzun vadeli ilişkiler sürdürdü. CGTN, aralarında Tony Blair, David Cameron, Theresa May ve Boris Johnson’ın da bulunduğu önde gelen İngiliz politikacılarla röportajlar yaptı ve 31 Ekim 2020’de, yeni atanan İngiltere’nin Çin Büyükelçisi Caroline Wilson ile bir röportaj yayınladı.” 

CGTN, Ofcom'un yayın lisansı kararına ilişkin açıklama yaptı
CGTN, Ofcom’un yayın lisansı kararına ilişkin açıklama yaptı

”2020’nin başlarında, aşırı sağcı örgütler ve Çin karşıtı güçler tarafından manipüle edilen Ofcom, CGTN’nin İngiltere’deki yayın lisansıyla ilgili bir soruşturma başlattı. Ofcom’a işbirliği içinde ayrıntılı açıklamalar sunduk, CGTN’nin yayın lisansının devredilmesini önerdik ve yapıcı bir çözüm aradık. Ancak Ofcom, CGTN’nin profesyonel bir uluslararası medya kuruluşu olarak itibarını ve İngiltere’deki 18 yıllık iyi yayıncılık sicilini göz ardı etti ve CGTN’nin sözde politik yapısına dayanarak bir karar verdi. CGTN’nin yayın lisansını iptal etti ve lisans devri başvurusunu reddetti.”

”CGTN’nin televizyon haber servisinin İngiliz izleyicilere yayınlanmaya devam edilmesinin İngiltere’nin kamu yararına olduğuna inanıyoruz. Her ülkenin yasalarına ve düzenlemelerine uyarız. Farklı bakış açılarıyla uluslararası bir izleyici kitlesine haber ve bilgi akışı sağlar bununla birlikte anlayış, iletişim, güven ve işbirliğini teşvik etmeye devam ederiz.”

Haber Editörü: Ahmet Kılbitmez 
One thought on “CGTN, Ofcom’un yayın lisansı kararına ilişkin açıklama yaptı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir