Fortune dergisi tarafından hazırlanan ve dünyanın en büyük 500 şirketinin belirlendiği liste bu yıl önemli bir gelişmeyi gözler önüne serdi. “Global 500” olarak bilinen listeye 129 şirketi ile giren Çin Halk Cumhuriyeti, 121 şirketle listede temsil edilen Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) geride bıraktı.  Fortune dergisi, bu durumun İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez yaşandığını aktardı

Listede, 10 yıl önce sadece 43 Çinli şirket yer alıyordu. Henüz dokuz senelik bir geçmişi olan teknoloji şirketi Xiaomi, listeye 468. sıradan giren en yeni şirket oldu.

 “HIZLI BÜYÜYEN YÜKSELEN GÜÇ”

Walmart’ın lider olduğu ilk 10 büyük şirket arasında Sinopec Group, China National Petroleum ve State Grid Çin’i temsil ederken ABD’den ise Walmart’ın dışında sadece Exxon Mobil yer buldu.

Çin’in Amerika’yı şirket sayısında geçmesine rağmen sermaye olarak hala geride olduğuna işaret eden Fortune “500 devin en küçük 50’sinde Çinli şirketlerin yoğunluğu söz konusu. Bu beklenen bir durum. Çin, ekonomik olarak daha küçük ama hızlı büyüyen, yükselen güç.” ifadelerini kullandı.

“ÇİN YÜZYILI GELİYOR

Çin’in kazandığı başarıyı yorumlayan Fortune dergisi başarının arkasındaki ismin Cumhurbaşkanı Xi Jinping olduğunu vurguladı. Dergi bu kapsamda Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 2049 yılında Çin’i “gelişmiş, zengin ve güçlü bir ülke” yapma hedefine dikkat çekti. Fortune, Çinli şirketlerin başarısında hızlı büyüme, genişleyen iç pazar ve stratejik yeniden yapılanmaların rol oynadığını okuyucularına aktardı.

1941 yılında Fortune’un kurucusu olan Henry Luce’un 20. yüzyılın “Amerikan çağı” olacağını ilan ettiğini anımsatan dergi 21. yüzyıla ise Çin Halk Cumhuriyeti’nin damga vuracağı tespitinde bulundu. Dergi, Çinli şirketlerin şimdiden Amerika’yı gölgede bırakmasının gelecek günlerin bir işareti olduğunun altını çizdi.

HABER GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir