Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70’inci Kuruluş Yıl Dönümü’ne özel hazırlanan “Çin Kültür Günü” etkinliği İstanbul Bomontiada’da gerçekleştirildi. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından gerçekleştirilen etkinlikte ülkenin kültürel değerleri tanıtılırken, sosyal sorumluluk projesi olarak Lösemili Çocuklar Vakfı’na (LÖSEV) bağış kampanyası düzenlendi.

Etkinlik alanına, Çin’den getirilen birçok ürün kermes ile satışa çıkarıldı. Bu satıştan elde edilen gelirin tümü LÖSEV’e bağışlandı. Ziyaretçilerin kermese ilgisinin yoğun olduğu gözlemlendi.

Kermes alanında bağış kampanyasına yardımcı olmak için stant başında bulunan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei’nin eşi Wen Yi, CRI Türk Türkiye için özel değerlendirmelerde bulundu.

“HER ÇOCUĞUN İYİ BİR YAŞAMA HAKKI VAR”

Bağıs için neden LÖSEV’in seçildiği sorusuna yanıt veren Wen Yi, “Çincede bir söz var. ‘Büyük sevgi için devlet sınırı yoktur’, yani bazı kitlelere yönelik sevgi ve saygıda devletlerin bir sınırı olmamalı. Bu anlayışa dayanarak Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu uzun zamandır İstanbul ve çevre bölgelerde sosyal sorumluluğa büyük önem veriyor. Kendi çabaları ile ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye çalışıyor. Çin İstanbul Başkonsolosluğu olarak Darüşşafaka cemiyetine ve Sarıyer Belediyesi ile birlikte de yoksul öğrencilere bağışta bulunmuştuk. Bu sefer LÖSEV için yaptığımız bu kermes etkinliğinde, somut hareketlerimizle toplumun farklı çevrelerini lösemili çocuklara yardım etmeye davet ediyoruz. Her çocuğun keyifli yaşamaya hakkı var. Bu bağış etkinliğimizle lösemili çocukların hastalıkla mücadele etmeleri ve sağlıklı hale gelmeleri için yardımcı olabilmeyi ümit ediyoruz.” dedi.

ÇİN’DE DE BENZER KURUMLAR VAR

Öte yandan Çin Halk Cumhuriyeti’nde de lösemili çocuklar için çok sayıda yardım kuruluşu olduğunun altını çizen Yi, sözlerine şöyle devam etti:

“Çin’de de çocukları sağlıklı yetiştirmeyi amaçlayan birçok kamu kurumu var. Devlet seviyesinde Çin Çocuk ve Gençler için Yardım Fonu, Kadınlar ve Çocuklar Fonu gibi kurumlar mevcut. Bu kurumlar ülkenin her eyaleti, her kenti ve her özerk bölgesinde aktif hizmet vermekte. Bunun dışında daha fazla sivil toplum örgütleri de mevcut. Lösemili çocuklara yönelik Yeni Güneş Işıkları Yardım Fonu ve Shiyu Çocuklar için Hayır İşleri Fonu gibi fonlar var. Bu arada son dönemde yapılan bir istatistiğe göre sadece Yeni Güneş Işıkları Hayır İşleri Fonu, lösemili çocuklara ayda 6 milyon RMB (yaklaşık 5 milyon TL) bağışta bulunuyor. Bağışın dışında çeşitli Çin kurumları hasta çocukların eğitim, psikolojik destek ve toplumla kaynaşma gibi sorunlarını da çözmeye çalışıyor.”

“ÇİN VE TÜRKİYE SAĞLIK ALANINDA İŞ BİRLİKLERİNİ GÜÇLENDİRMELİ”

Kuşak Yol İnisiyatifi ile iki ülke arasında canlanan iş birliklerine sağlık endüstrisinin de eklenebileceğini söyleyen Yi, “Sağlık alanındaki temas ve iş birliği, Çin ile Türkiye arasındaki önemli bir adımı arz ediyor. Uzun zamandır iki tarafın sağlık bakanlığı ve farklı kuruluşları arasındaki temas ve iş birliği yoğunlaştırılıyor. Ciddi hastalıkların önlenmesi ve bu hastalıklarla mücadele edilmesi, iki tarafın iş birliğindeki önemli gündemlerden biri. Bildiğim kadarıyla Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan, Çin’in geleneksel tıbbına karşı merak besliyor. Çin’e gittiğinde de Çin tıbbı kuruluşlarını ziyaret etti. Öte yandan, Çin’in sağlık kuruluşları da defalarca Türkiye’yi ziyaret etti. Bu karşılıklı ziyaretler gelecek dönemdeki iş birliğinin temellerini oluşturdu. Çin, bu konuda Türkiye ile iş birliğini artırarak iki ülke sağlık alanı için katkılarda bulunmayı planlıyor.” ifadelerine yer verdi.

Düzenlenen kermes sonrası, LÖSEV Marmara Bölge Koordinatörü Zuhal Ön bağıştan ötürü duydukları memnuniyeti dile getirerek, Başkonsolos Cui Wei’ye plaket takdiminde bulundu.

HABER GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir