Çin, 2060 yılına kadar karbon nötr olma sözü vererek, iklim değişikliğine karşı küresel mücadeleyi güçlendirdi. Çin'in karbon nötr hedefine başarılı bir şekilde ulaşması için bina ve inşaat sektörünün rolü kritik öneme sahip olacaktır.

Şekillenmiş karbonu acilen işlemeli

Çin, 2060 yılına kadar karbon nötr olma sözü vererek, iklim değişikliğine karşı küresel mücadeleyi güçlendirdi. Çin’in karbon nötr hedefine başarılı bir şekilde ulaşması için bina ve inşaat sektörünün rolü kritik öneme sahip olacaktır.

Bu sektör, küresel enerji ve işlemleriyle ilgili karbondioksit (CO2) emisyonlarının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturmaktadır. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından yayımlanan 2019 Binalar ve İnşaat Küresel Durum Raporu’na göre, küresel inşaat sektörünün emisyonları 2017‘den 2018’e yüzde 2 artarak rekor seviyeye ulaştı. Kentsel alanlarda beklenen 10 milyar nüfusun üçte ikisini barındırmak için, 2060 yılına kadar 230 milyar metrekarelik yeni kat alanı ve mevcut küresel bina stokunun iki katının gerekecek olması endişe vericidir.

Kentselleşme sayesinde bu kadar inşaat talebi, bu sektördeki emisyonların sürekli artacağı anlamına geliyor.  

ÇİN’İN BİNA VE İNŞAAT SEKTÖRÜ DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Çin’in bina ve inşaat sektörü dünyanın en büyüğüdür. Mevcut yaklaşık 65 milyar metrekarelik kat alanını inşa etmek için sektör, Çin’in toplam emisyonlarının ve küresel inşaat emisyonlarının kabaca yüzde 20’si olan yaklaşık 2,1 milyar metrik ton CO2 emisyonu (operasyonel emisyon) tahliye etti. Çin’de her yıl, küresel toplamda 6,13 milyar metrekarenin neredeyse üçte biri kadar yaklaşık 2 milyar metrekarelik yeni kat alanı inşa edildiğinden, inşaat sektörünün yıllık karbon emisyonları, çelik, çimento ve cam gibi yapı malzemelerinin imalatı ile taşınmasının yanı sıra yerinde inşaat sayesinde küresel toplamın yaklaşık yüzde 11’ini oluşturuyor. Bu emisyonlara “gömülü karbon emisyonları” denir.

İnşaat sektörü emisyonlara önemli katkıda bulunduğundan, 2060 yılına kadar karbon nötr seviyeye ulaşmak ve iklim değişikliğiyle daha iyi başa çıkmak için Çin’in önümüzdeki yıllarda sektörün CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltması gerekiyor. IEA ile UNEP raporları, sektörün artan karbon emisyonu eğilimini tersine çevirmek ve enerji verimliliğini yılda yüzde 3 oranında artırmak için uygun önlemleri alması gerektiğini gösteriyor.

Mevcut kat alanının yaklaşık üçte ikisi 2050’de kullanılmaya devam edecek. Yeni binaların 2030 yılına kadar sıfır karbon olması bekleniyor. Ayrıca, inşaat sektörünün mevcut emisyon seviyesi Çin için bir zorluk oluşturuyor. Çin Bina Enerji Verimliliği Derneği tarafından yayımlanan 2019 araştırma raporuna göre, inşaat sektörünün karbon emisyonları artmaya devam edecek ve muhtemelen tüm ülkenin CO2 emisyonlarının zirve yapmasından 9 yıl sonra 2039’da doruğa ulaşacak. Bu nedenle, Çin’in 2060 yılına kadar karbon nötr hedefine ulaşıp ulaşamayacağı kısmen inşaat sektörünün performansına bağlı olacak.

SEKTÖRÜN 2060’A KADAR KARBON NÖTR HALE GELMESİ GEREKİYOR

Enerji Dönüşümleri Komisyonu’nun geçen yıl yayımladığı bir rapora göre, Tam Gelişmiş Zengin Sıfır Karbon Ekonomisi, Çin’in bina ve inşaat sektörünün karbon nötr olmaya ulaşabileceğini söylüyor. Binaların nesiller boyunca karbondan arındırılması, inşaat sektörünün tamamen elden geçirilmesini gerektirecektir. Örneğin, açık ve hırslı politikalar tarafından yönlendirilen sektör, “pasif bina” tasarımlarını (ısıtma veya soğutma için az enerji gerektiren son derece enerji verimli binalar), malzeme verimliliğini, düşük karbon, yalıtımlı bina kılıfları, yüksek verimli aydınlatma ve gereçlerinin kullanımını teşvik etmek için bir dizi önlem almalıdır.

Öncelikle, inşaat sektörünü karbon nötr hale getirme planının belirli bir zaman çizelgesi ve yol haritası olması gerekiyor, çünkü Çin’in yeşil taahhüdünü yerine getirmesini sağlamak için sektörün 2060’a kadar karbon nötr hale gelmesi gerekiyor.

İkinci olarak, bina ile inşaat sektörünün tüm bileşenlerinin karbon emisyonlarını ölçmek ve yaşam döngüsü değerlendirme yöntemini kullanarak bunların miktarını belirlemek gerekmektedir.

STANDARTLARIVE KURALLAR REVİZE EDİLMELİ

Üçüncüsü, bu sektörün standartları ve kuralları baştan sona revize edilmelidir, çünkü karbon nötr olmayı sağlamak için sektörün neredeyse tüm standartları ile spesifikasyonları enerji tasarruflu yapması gerekir ve emisyonları azaltmalıdır.

Dördüncüsü, karbon nötr olmak için ekonomik, mali, finansal ve gönüllü etiketleme politikaları -özellikle yeşil finans politikaları- ile birlikte karbon nötrlüğünü sağlamaya yönelik politika ve düzenlemeler tam olarak açıklanmalıdır.

Beşincisi, karbon vergisi ve karbon ticareti dâhil karbon fiyatlandırması, endüstrileri ile işletmeleri emisyonları azaltmaya zorlamak için çok önemli ve etkili bir araçtır. Bu nedenle, hem yerleşik hem de operasyonel tüm sektörden karbon emisyonları, ulusal ve pilot karbon ticareti piyasalarına olabildiğince erken dâhil edilmelidir.

Altıncısı, hükümetler, geliştiriciler, tasarım enstitüleri, yükleniciler ve kullanıcılar da olmak üzere paydaşlar karbon nötrlüğü hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarından, hükümet daha fazla bilgi yaymalı ve bilgilerini geliştirmek için eğitim programları düzenlemelidir.

KÜRESEL İŞ BİRLİĞİ DEVAM ETMELİ

Yedinci olarak, tanıtım, insanların karbon nötr olmanın önemini anlamalarına yardımcı olabilir ve onları çevre dostu alışkanlıklar edinmeye teşvik edebilir. Geleceğe yetenek hazırlamak için üniversitelerde karbon nötrlüğe odaklanan çevre kursları ve ana dallarının tanıtılması gerekirken, bu tür kursların ilk ve ortaokullara dâhil edilmesi de önemlidir.

Çin ek olarak, iklim değişikliğine karşı küresel mücadeleyi hızlandırmak için küresel iş birliğini sürdürmelidir; en azından Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere gibi ekonomilerle iş birliği, Çin’in karbon nötr olma çalışmasını erken bir tarihte doğru yola sokmaya yardımcı olacaktır. Çin nasıl karbon nötr olacağını öğrendikten sonra, diğer ülkelerin Paris Anlaşması gerekliliklerini karşılamalarına yardımcı olabilir. Diğer bir deyişle, karbon nötrlüğü sağlamak çetin bir iş olsa da inşaat sektörü bu büyük hedefi gerçekleştirebilir.

Gamze Dürmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir