Çin'in serbest ticaret bölgelerinin sayısı 21 oldu

Çin’in serbest ticaret bölgelerinin sayısı 21 oldu

Dünya çapında büyük sergiler Covid-19 salgını nedeniyle iptal edildi, Tokyo Olimpiyatlarının bile ertelenmesi gerekti. Çin’in açılımı için üç büyük fuar platformundan biri olan Uluslararası Çin İthalat Fuarı (CIIE) dünya çapında ilgi gördü.

Çin, bu yıl salgınla mücadele etmek için her türlü çabayı gösterdi. Çin, Wuhan’ın ülkenin geri kalanıyla olan ulaşımını yeniden tesis ederek, Covid-19’a karşı mücadelesinde aşamalı bir zafer kazandı. Çin ekonomisinin direncinin sağlam kanıtı, ekonomik büyüme oranının ilk çeyrekte yüzde -6,8’den üçüncü çeyrekte yüzde 4,9’a çevrilmesi oldu.

Birçok uluslararası kurum son zamanlarda Çin’in ekonomik büyümesine ilişkin beklentilerini artırdı. Çin’in bu yıl pozitif bir büyüme oranına ulaşan dünyadaki tek büyük ekonomi olduğuna inanılıyor. Dünya Bankası, Çin’in 2020 için Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) büyüme tahminini yüzde 1’den yüzde ikiye yükseltti ve Uluslararası Para Fonu (IMF) 2020 ekonomik büyüme tahminini Yüzde 1 ila yüzde 1,9 olarak yaptı.

ÇİN BU YIL POZİTİF BÜYÜME ORANINA ULAŞAN DÜNYADAKİ TEK BÜYÜK EKONOMİ

Çin’in üçüncü ithalat fuarına planlandığı gibi ev sahipliği yapabilmesi, bu yıl Covid-19 ile mücadelede kazandığı zaferin bir kanıtı oldu. Çin ekonomisi şu anda dünya ekonomisindeki birkaç parlak noktadan biri olmakla kalmayıp, aynı zamanda salgın sonrası dönemde küresel ticaretin ve yatırımın istikrar kazanmasına yardımcı olacaktır.

Çin, ithalat fuarını en başından beri çok ciddiye aldı, çünkü dünyanın belirli yerlerinde özellikle küreselleşme ve ticaret korumacılığı rüzgârlarının estiği bir dönemde, pazarını daha da açmaya kararlı olduğuna dair bir mesaj göndermek istedi. Bu nedenle Çin, salgın sırasında fuara devam etmeye karar verdi.

Bu aynı zamanda zor bir dönemden geçen dünya ekonomisinin toparlanmasına destek olma konusunda daha fazla sorumluluk alma isteğini de göstermektedir. 3. CIIE, Çin’in muazzam pazarını dünyaya sergiledi. Dünyanın en büyük orta gelirli nüfusuna sahip olan Çin’in devasa pazar potansiyeli, olgun dünya standartlarında tedarik zinciri ve üretim ağları kadar çekici hale geldi.

2. CIIE’de duyurulan bir dizi taahhüt tamamen yerine getirildi. Çin ithalatı artırmaya devam etti ve geçen yıl mal ile hizmet ithalatındaki büyüme oranı, küresel ekonomiye büyük bir teşvik olan küresel ortalama seviyeden önemli ölçüde yüksekti.

ÇİN’İN SERBEST TİCARET BÖLGELERİNİN SAYISI 21 OLDU

Çin’in serbest ticaret bölgelerinin sayısı 18’den 21’e çıkarıldı. Hainan’da serbest ticaret limanı inşaatı için genel plan ve Shenzhen’da daha fazla reform ve açılış için uygulama planı gerçekleştirildi. Yüksek standartlı serbest ticaret anlaşmalarında büyük ilerleme sağlanmıştır. CIIE’nin deneyimlerine dayanarak Çin, ithalat ticaretini teşvik etmek için gösteri bölgeleri oluşturacağını duyurdu.

İthal ham madde ve bileşenler ve parçalar Çin’in yerli üretimi için vazgeçilmez olacak. Dünyanın geri kalanından gelen yüksek kaliteli ürünler, yerli tüketicilerin artan talebini karşılamada yardımcı olacaktır.

3. CIIE’de en son teknolojiyle birlikte 400’den fazla yeni ürün piyasaya sürüldü. Bu yılki fuarın bir diğer önemli özelliği, “emtiada değişim sergiliyor ve katılımcılar yatırımcı oluyor” inancı oldu. Çin pazarı hakkında iyimser olan bir grup katılımcı büyük olasılıkla ülkedeki üretim kapasitesine yatırım yapmayı veya kapasiteyi genişletmeyi seçecektir.

Çin, ekonomisinin daha dengeli hale gelmesini sağlayacak mevcut ekonomik hedefe dayalı olarak çifte dolaşım ekonomi stratejisi geliştirdi. Çin bu strateji sayesinde dış ekonomisiyle bağlantılı olarak iç ekonomisini güçlendirmek istiyor. Sağlıklı bir ekonomi, uluslararası pazarı olmadan var olamaz.

Çin’in daha fazla açılarak iç talebini küresel pazarla birleştirmek, gelecekteki ekonomik başarısının anahtarı olmuştur ve öyle olmaya devam edecektir.

Gamze Dürmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir