Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/single.php on line 88

COVID-19 aşısı için henüz erken

Geçen hafta Çin’in Zhejiang Eyaleti Bilim ve Teknoloji Bölümü, yeni koronavirüs için yeni geliştirilen aşıların test aşamasında olduğunu duyurmuştu.

Bazı haber kuruluşları, ” için geliştirilen aşılar yakında piyasaya çıkacak” diye haberler yayımladı. Zhejiang iyi ilerleme kaydetti ancak bölümün kendisi bile aşı geliştirme döngüsünün oldukça uzun olduğunu söyledi. Yeni koronavirüs için bir aşının yakında herhangi bir zamanda hazır olmasını beklemek gerçekçi değildir. Açıklama hâlâ sürecin devam ettiğini söylüyor.

Hayvan testleri aşıların geliştirilmesinde henüz erken bir aşamadır ve güvenlik ve geçerlilik olmak üzere iki aşamadan oluşur. Her ikisi de bittikten sonra, klinik öncesi aşı hayvanlarda güvenli ve geçerli olduğu anlamına gelir, aşı gönüllüler üzerinde test edilecektir. Daha sonra testler hastanelere genişletilecek ve eğer her şey yolunda giderse pazara girmesine izin verilecek.

HPV AŞISI 18 YILDA TAMAMLANDI

Herhangi bir aşı üretme süreci çok uzundur. Çinli bilim insanlarının ilk insan papillomavirüsü (HPV) aşısını üretmeleri 18 yıl sürdü. AIDS’e yol açan HIV aşısı geliştirmeleri ise 37 yıl sürdü.

Bu nedenle, koronavirüsler için bir aşının kısa vadede piyasaya sürülmesi mümkün gözükmüyor. Fakat uzmanlar ellerinden geldiği kadar süreyi kısaltmaya çalışıyor. Zhejiang’da yapılan atılımları tıbbi açıdan yenilikçi. İlk olarak, yeni koronavirüsünün S-proteininin insan hücrelerine girmesinde önemli bir rol oynadığını ve aşının özellikle bunu önlemeyi hedeflediğini doğruladılar. Bu, aşının etkisini güçlendirecek.

Öte yandan insan genetiğine bazı materyalleri tanıtmak için virüs vektör teknolojisi Çin tarafından geliştirildi. Ebola için bir aşı üretmek için aynı teknoloji kullanıldı ancak bu aşı piyasa sürülmemişti. Yeni koronavirüsü aşısı pazara girerse, virüs vektör teknolojisi ile üretilip kullanıma giren ilk aşı olacak.

GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir