Moderna COVID-19 aşısının sonuçları 'şaşırtıcı derecede etkileyici': Fauci

Moderna COVID-19 aşısının sonuçları ‘şaşırtıcı derecede etkileyici’: Fauci

WASHINGTON: Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen bulaşıcı hastalık yetkilisi Anthony Fauci, 17 Kasım Pazartesi günü Moderna’nın COVID-19 aşısının erken sonuçlarını “şaşırtıcı derecede etkileyici” olarak selamladı ve sonucu bazılarının şüpheli olduğu deneysel mRNA teknolojisi için bir doğrulama olarak nitelendirdi.

AFP’ye verdiği demeçte, “70 veya en fazla yüzde 75 etkililikle tatmin olacağımı söylemiştim ve itiraf etmeliyim.”

” Yüzde 94,5 etkili bir aşıya sahip olduğumuz fikri şaşırtıcı derecede etkileyici. Kimsenin bu kadar iyi olacağını tahmin etmemiş olması gerçekten muhteşem bir sonuç.”

Doktor-bilim adamı, Çinli yetkililerin yeni koronavirüsün genetik dizisini açıklamasından kısa bir süre sonra Ocak ayında aşıyı birlikte geliştirmeye başlayan Ulusal Sağlık Enstitüleri Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüleri’ne (NIAID) liderlik ediyor.

Aşı, “haberci RNA” adı verilen bir molekülün sentetik bir versiyonunu kullanarak insan hücrelerini kırıp onları etkili bir şekilde aşı üreten fabrikalara dönüştüren yeni bir teknolojiye dayanıyor.

COVID-19 aşı yarışında neredeyiz?

Karanlıkta çekildi: Erken COVID-19 aşısının etkinliği açıklandı

“Yıllardır denenmemiş ve doğru olmayan bir şeyi kullanmak konusunda çekinceleri olan birçok insan vardı, hatta bazıları bizi bunun için eleştirdi bile.”

Pazartesi günü, Moderna ve NIH, COVID-19 hastalığına yakalanan 30.000 gönüllünün 95’ine dayanarak ön sonuçlarını açıkladı.

95 kişiden 90’ı denemenin plasebo grubundaydı ve mRNA-1273 adı verilen ilacı alan grupta beşi, yüzde 94,5’lik bir etkinlik oranına dönüştü.

Geçen hafta Pfizer-BioNTech’in yüzde 90’lık bir etkinlik bildiren benzer şekilde etkileyici bir sonucunu takip ediyor .

Genellikle ihtiyatlı ifadeleriyle tanınan Fauci, mRNA platformunun artık kanıtlanıp kanıtlanmadığını söylemek için çok erken olup olmadığı sorulduğunda, jürinin burada olduğunu söyledi.

Yanlış bilgi insanları COVID-19 aşılarına yönelmeye sevk edebilir: 

“Oh hayır! Bence bunun gibi yüzde 90’dan fazla etkili olduğu kanıtlanmış iki aşıya sahipseniz, bence mRNA burada, kendi kendine yerleşmiş, artık hiçbir şeyi kanıtlamaya gerek yok.

“Veriler kendi adına konuşuyor, bu ben değilim, benim fikrim değil, verilere bakın.”

Moderna gündemdeyken Fauci, NIH’nin, aşının vücut içinde yaptığı virüsün başak proteininin doğru “konformasyonunu” veya uzamsal düzenlemesini geliştirmekten sorumlu olduğunu söylediği kritik çalışmasını vurgulamaya istekliydi. bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkarır.

İleriye dönük olarak, dünyanın en çok etkilenen ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde aşı karşıtı duyarlılık konusunda endişelendiğini söyledi.

“Gidecek uzun bir yol var – unutma, bunu dağıttırmalısın, insanların çoğunun aşı olmasını sağlamalısın.

“Bu ülkede çok fazla aşı karşıtı duygu var. Bunun üstesinden gelmeli ve insanları aşı olmaya ikna etmelisiniz çünkü kimse aşı olmazsa yüksek derecede etkili bir aşı işe yaramaz.”

BOOKMARK THIS: Koronavirüs salgını ve gelişmelerine ilişkin kapsamlı kapsamımız

 Koronavirüs salgınıyla ilgili en son güncellemeler için uygulamamızı indirin  veya Telegram kanalımıza abone olun:  

Kaynak: AFP / lk

One thought on “COVID-19 aşısının sonuçları ‘şaşırtıcı derecede”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir