Çukurova Kent Konseyi

Çukurova Kent Konseyi 2020 Yılı Faaliyet Raporu

Çukurova Kent Konseyi olarak 2020 yılına bir çalıştay yaparak girdik. 06 Şubat 2020 günü Çukurova Belediyesi Atatürk Yaşam Köyü Toplantı Salonunda Üniversitelerimiz, muhtarlarımız ve STK’lardan katılımcılarla yaptığımız toplantıda “Kent ve Kent Estetiği”, “Eğitim”, “Çevre”, “Kadın Kooperatifleri” ve “Farklı Fikirler” masaları kuruldu. Bu masalar bize önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalar konusunda yeni ve ilginç fikirler üretti. Çalıştay kararlarını web sayfamızda ilan etmiştik. Şubat ayının sonunda Adana Kent Konseyi ve Çukurova Üniversitesi tarafından düzenlenen bir başka çalıştaydan da fikir ve görüşler aldık.

Yürütme Kurulumuzda çalışma programımıza son şeklini verdik.

Ancak Mart ayında Covid 19 salgını başlayınca çalışmalarımıza bir süre ara verdik. Mayıs ayından itibaren “zoom” toplantıları yapmaya başladık.

Yaptığımız çalışma programını sürdürme şansımız azalınca, bu programdan seçtiğimiz maddeler üzerinden çalışmaya başladık. Bu arada Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Selami Kandemir, Konseyimizle Belediye arasındaki iletişimi sağlayarak çalışmalarımıza katkı sağladılar.

*Pandemi döneminde bir video hazırlayarak Çukurova sakinlerinin maske-mesafe- hijyen kurallarına uymaları konusunu hatırlattık.

*Aynı şekilde, Çukurova sakinlerine yaptığımız bir çağrı ile, yerel esnaftan alışveriş yapmanın ve alışverişte yerli malını tercih etmenin, bu dar zamanlarda komşularımız olan esnafımızı  koruyacağı ve istihdama katkı sağlayacağını hatırlattık.

*Pandemi sürerken, Ağustos ayında ilkokulların küçük sınıflar halinde açılması için bir öneri geliştirdik. Gerekirse, Çukurova Belediyesi ve Kaymakamlığını sahip olduğu binalarda, hatta, geçici olarak kiralanacak salonlarda geçici sınıflar oluşturulmasını ve ilkokul öğrencilerinin mutlaka okula gitmeleri gerektiğini Kaymakamlık ve Belediye makamlarına ilettik.

*Okula gidemeyen çocuklarımız, özellikle ilk öğretim çağındakiler için, komşusu öğretmen olanların evde öğretmenlik yapması için çağrıda bulunduk.

*İlçedeki okul, hastane ve diğer resmi binaların çatılarında güneş enerjisi sistemlerinin kurulması ile, enerji üretimlerinin yenilenebilir kaynaklardan üretilmesi ve böylece farkındalık yaratılmasının önemi üzerine bir proje geliştirdik. Projenin Çukurova Belediyesi ve Çukurova Kaymakamlığından başlaması için görüşmeler yaptık. Çukurova Belediyesinin Enerjisa ile bu projeyi yürütmekte olduğunu öğrendik. Ancak anlaşmaların  bir an önce tamamlanıp başlaması için takipçi durumdayız.

* Çukurova İlçesindeki muhtarlık binalarının elektrik enerjilerinin güneşten üretilmesi için hazırladığımız ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Avrupa Birliği tarafından ortak yürütülen projeyi, Belediye Başkanlığına sunduk.

*Yürütme Kurulumuzdaki üç muhtarımızın mahallelerinden başlayarak, mahallelerdeki  seyyar satıcıların isim ve telefon numaralarının kayıt altına alınması çalışması başlattık. Amacımız; pandemi sırasında getirilen sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında bu kişilerin uğrayacakları mağduriyetlere karşı, yardım ulaştırmaya çalışmaktı. Bu çalışmamız henüz sonuçlanmadı.

*Yürütme Kurulumuzdaki üç muhtarımız pandemi sırasında çok yoğun çalışmalar yaptılar.

*Türkiye çapında faaliyet gösteren Kent Konseyleri Platformu ve Kent Konseyleri Birliği ile iyi ilişkiler içinde olundu.

Kadın Meclisi Çalışmaları

 1. Çukurova Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak 2020 de ilk olarak Çukurova ilçesinde Huzurevleri mahallesinde bir sokağa PUDUHEPA adının verilmesi için dilekçe verdik ve Meclisten geçti. Açılışı pandemi sürecine göre yapılacaktır.
 • Çukurova Kadın Meclisi için Facebook, Twitter, İnstagram ve web sayfaların açtık ve güncelledik.
 • 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü haftası kapsamında 4 Mart da Çukurova Belediyesi Salonun da Adana Milletvekili Sayın Müzeyyen Şevkin ve Av. Hülya Gülbahar’ın katıldığı “ TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK” paneli düzenledik.
 • Belediyenin Nikah salonuna giden merdivenleri İstanbul Sözleşmesi Yaşatır ve kadına dair yazılar yazarak renklendirdik.
 • Belediyenin bahçesinde STK’lar dan oluşan satış stantları kuruldu.
 • Aile ve Sosyal işleri, Atatürk Yaşam Merkezine “ Kadına Siddet Önleme Merkezi” açılmasına Başkandan onay alarak tabelanın asılma çalışmaları başlamıştır.
 • Pandeminin başlaması ile birlikte açıklan bütün bilgi, uyarı ve tedbirler ile ilgili sunum ve afişler bütün sosyal medya kanallarımızdan paylaştık ve uyardık.
 • Çukurova Kent Konseyi Kadın Meclisi, ÇYDD Çukurova Şubesi ve Adana Tabip Odası birlikteliği ile 21 Mayıs 2020 ONLİNE COVİD-19 Söyleşisi gerçekleştirdik. Konuk olarak CHP Parti Meclisi Üyesi, 25.26. Dönem Eskişehir Milletvekili Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gaye Usluer ile
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları ve  İç Hastalıkları Uzmanı; Doç. Dr. Ayşe Nur İzol Torun vardı. Haberleştirdik.
 • Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu için “İstanbul Sözleşmesi” ile ilgili video çekip gönderdik. Katkı sağladık.
 • ÇYDD Çukurova Şubesi ve Çukurova Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi birlikteliği ile 09 Haziran 2020, Online olarak “Eğitim ve Pandemi” Söyleşi gerçekleştirdik. Konuklar; Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gaye Usluer, Felsefeci Prof. Dr. Adnan Gümüş ve Eğitimci Gülsün Kaya idi. Haberleştirdik.
Başkan Yardımcıları Selami Kandemir, Azime Kocacık’ı ziyaret ettik. Birlikte çalışmalar için fikir birliğine vardık.
 1. Baro Başkanını ziyaret ettik, ortak çalışmalar yapılması için öneri götürdük.
 1. 25 Kasım “Kadına Şiddete Hayır” afişleri hazırladık.
 1. 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 86. Yılı için
 • Belediye ile ortak afiş hazırladık ve Çukurova da kavşaklara bu afişler asıldı.
 • Belediye Meclis Toplantısına katıldık.
 • Basın bildirisi hazırladık, gazetelerde yayınlandı.
 1. CEİD ( Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği) Adana temsilciliği bileşeni olduk.  Eğitim ve çalışma projelerine dahil olduk.
 1. Ceid Adana şube başkanı ile ziyaret ve görüşmeler yaptık, ortak çalışma konularını belirlemeye başladık.
 1. Belediye ile ortak İstanbul Sözleşmesi Kitapçığı hazırladık. Nikahta evlilik cüzdanı ile birlikte yeni çiftlere verilmek üzere.
 1. Dünya Kadın Araştırmaları ile ilgili bütün yayın ve bilgilendirmeleri sosyal medya sayfalarımızda yaptık. Ayrıca;
 • Belediyede Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Veren Kanunlarının kabulü,
 • Çocuk istismarı,
 • Kadın cinayetleri,
 • Özel günler, resmi günler ile ilgili,

bilgilendirme ve kutlama yayınlandı.

 1. Konsey ve Belediye çalışmalarını destekledik ve duyurusunu yaptık.

Engelliler Meclisi Çalışmaları

06 Şubat 2020 Perşembe günü geniş bir katılımla gerçekleşen Çukurova Kent Konseyi Çalıştayına katılım sağladık Çukurova Kent Konseyi Engelli meclisi olarak sunmuş olduğumuz projelerimiz kabul oldu sonucu çıkan projelerimiz.

1-PROJE ÖNERİSİ: MESLEĞE İLK ADIM PROJESİ

Down sendromlu bireyler olmak üzere engelli bireylerin ileriki yaşamlarında istihdam edilebilmeleri için gerekli becerileri kazandıracak Atolyelerin kurulması “Çukurova Engelli Master Planı” içinde de yer alabilecek proje.

2-PROJE ÖNERİSİ:ENGELSİZ ÇİÇEK BAHÇESİ

Engelli bireylerin üretici bireyler haline gelmesi, uzun vadede istihdamlarının sağlanması, ekip çalışmasını öğrenmeleri, toplumda bir farkındalılık yaratılması amaçları ile mevsimine uygun çiçek yetiştirmek.

3. 27.05.2020“Çukurova’da normale dönüş” videosu çekimine katıldık.

4. 5 Mart 2020 tarihinde Çukurova Belediyesi Kent Konseyi yürütme kurulu üyesi Sayın Zehra Eruçar ile birlikte Çukurova ilçesindeki Muhtarlarımızı tek tek ziyaret edip Engelliler hakkında bilgi alışverişinde bulunduk.

5. 10 -16 Mayıs  Engelliler Haftası münasebeti ile

Çukurova Kent Konseyi Engelli Meclisi olarak Özel Çocuklarımızın Özel Annelerine Anneler günü dolayısı ile evlerinde ziyaret ederek çiçek takdim ettik.

Gençlik Meclisi Çalışmaları  

1.Ticaret Bakanlığının yürütmüş olduğu ‘’ Kooperatifçilik Otobüsü’’ projesi kapsamında Karataş ilçemizde bir köy okulunda; çocuklara ‘’Kooperatifçilik’’ temalı tiyatro oyunu gösterimi sağlandı.        

2.Pandemi sürecinde Adana Vefa Grubu beraberinde sokağa çıkma yasağı               kapsamındaki ihtiyaç sahibi yaşlılarımıza yemek yardımına çıkıldı.

3.19 Haziran Cuma günü Psikolog Meriç Mavi beraberinde, @cukurovagenclikmeclisi

Instagram hesabından canlı yayın ile birlikte‘’ Üniversite Sınavı Sürecinde Stres

Yönetimi’’ Temalı yayın gerçekleştirildi.

One thought on “Çukurova Kent Konseyi 2020 Yılı Faaliyet Raporu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir