29 EKİM 2019

                               CUMHURİYET BAYRAMININ 96. YIL DÖNÜMÜ

             KUTLAMA PROGRAMI

1-GENEL HUSUSLAR

 a) Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim 2019 Pazartesi günü saat 13.00’te başlar, 29 Ekim 2019 Salı günü saat 24.00’te son bulur.

b) 28 Ekim 2019 Pazartesi günü saat 13.00’ten itibaren resmi daireler, özel kuruluşlar, iş yerleri, caddeler ve meydanlar; Türk Bayrakları, Atatürk posterleri ve Cumhuriyet Bayramı temalı afiş ve görsellerle donatılacak olup, gece de ışıklandırma sistemi bulunan tüm tarihi binalar ışıklandırılacaktır.

2-ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK SUNMA TÖRENİ (Saat 13.00)

a) Çelenk Sunma Töreni 28 Ekim 2019 Pazartesi günü saat 13.00’te Atatürk Parkı’nda yapılacak olup, kamu kurumları ve özel kuruluşların 1. derece sorumluları (bölge müdürleri, müdür ve oda başkanları vb.) askeri tören kıt’ası ve okul takımları en geç saat 12.30’a kadar Atatürk Parkı’ndaki yerlerini alacaklardır.

b) Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’nin “Cumhuriyet Bayramı Törenleri” başlıklı 4. Maddesinin 2. Fıkrası (b) bendi gereğince 28 Ekim 2019 Pazartesi günü saat 13.00’te Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ,  6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasına müteakip saygı marşı ile beraber saygı duruşunda bulunulacak ve askeri bando eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile birlikte Şanlı Bayrağımız göndere çekilecektir.

3-VALİLİKTE TEBRİKLERİN KABUL TÖRENİ (Saat 09.30)

29 Ekim 2019 Salı günü saat 09.30’da Valilik Makamında Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ devlet adına tebrikleri kabul edecektir.

     Tebrikata giriş (Ek-1)’deki listede yer alan sıraya göre yapılacaktır.

4-İSTASYON ÖNÜ UĞUR MUMCU MEYDANI’NDA YAPILACAK TÖREN(Saat 10.00)

a) Törene katılacak askeri birlikler, kuruluşlar ve okullar saat 09.45’e kadar İstasyon önündeki Uğur Mumcu Meydanı’nda kendilerine ayrılan bölümlerde, protokole dahil kişiler ise şeref tribününde yerlerini almış olacaklardır.

b) Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, beraberinde 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu halde saat 10.00’da tören geçişine katılanların ve halkın bayramını kutlayacaktır.  Kutlamayı takiben askeri bando eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile Şanlı Bayrağımız göndere çekilecektir.

c) Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapılacaktır.

 ç) 1 (bir) öğrenci tarafından İstiklal Marşı okunacaktır.

       d) 1 (bir) kız ve 1 (bir) erkek öğrenci tarafından şiir okunacaktır.

      e) Büyükşehir Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi tarafından yöresel halk oyunları gösterisi yapılacaktır.

        f) İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle düzenlenen Atatürk ve Cumhuriyet konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren lise öğrencileri ile resim ve şiir yarışmasında dereceye giren ilkokul ve ortaokul öğrencilerine ödülleri, tören alanında Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından verilecektir.

  g) Tören geçişi; 6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı bandosu eşliğinde yapılacak olup geçiş, tören komutanının vereceği komutla başlayacaktır.

GEÇİT TÖRENİ AŞAĞIDAKİ SIRAYA GÖRE YAPILACAKTIR

-Askeri Bando

-Tören Komutanı

-Bayrak Grubu

-Tören Karargâhı

-Askeri Birlikler (Karma Bölük)

-Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi Bşk.

          – Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şubesi Bşk.

         – Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği Bşk.

-Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bandosu

-Flama Grubu

-Adana Kent Konseyi Engelliler Meclisi Karma Grup

-İzciler

-Orta Öğretim Okulları

-Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği

 -Sivil Toplum Örgütleri

 
GEÇİŞ YAPACAK ARAÇLAR

 -Askeri (Motorlu) Birlikler

 -İl Jandarma Komutanlığı

         -İl Emniyet Müdürlüğü

 -Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü

 -Büyükşehir Belediye Başkanlığı

 -Mobil Komuta Aracı, UMKE Aracı ve Gezici Sağlık Kabini

 -PTT Başmüdürlüğü

 -Orman Bölge Müdürlüğü

        Geçiş yapacak araçların temiz ve bakımlı olması ile kullanım yerleri bakımından değişik özellikte olması.

       Aynı tip hizmet araçlarından birden fazla ve çöp, servis, vidanjör ve kum çakıl kamyonları gibi araçların geçişte kullanılmaması.    

5-DİĞER ETKİNLİKLER

    6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca;

  • 29 Ekim 2019 Salı günü saat 18.00’de 6.Mekanize Piyade Tümen Bölge Bando Komutanlığı tarafından Optimum Adana Alışveriş Merkezinde konser verilecektir.

   Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce;

  • 26 Ekim 2019 tarihinde saat 09.00’da Asım Savaş Spor Salonu Bahçesi’nde Cumhuriyet Kupası Bocce Müsabakaları düzenlenecektir.
  • 26-28 Ekim 2019 tarihleri arasında saat 09.00’da Nihat Geven Spor  Salonu’nda Cumhuriyet Kupası Wushu Müsabakaları düzenlenecektir.
  • 27 Ekim 2019 tarihinde saat 09.00’da Ceyhan Spor Salonu’nda İller arası Cumhuriyet Kupası Kick Boks Müsabakaları düzenlenecektir.
  • 27 Ekim 2019 tarihinde saat 10.00’da Ayas Yüzme Havuzu’nda Cumhuriyet Kupası Minikler Yüzme Müsabakaları düzenlenecektir.
  • 28-29 Ekim 2019 tarihlerinde saat 09.00’ da Tribün Altı Masa Tenisi Salonu’nda Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi Müsabakaları düzenlenecektir.
  • 28 Ekim 2019 tarihinde saat 10.00’da Asım Savaş Spor Salonu’nda Cumhuriyet Kupası Dart Müsabakaları düzenlenecektir.
  • 29 Ekim 2019 tarihinde saat 09.00’da Asım Savaş Spor Salonu’nda Cumhuriyet Kupası Yıldızlar ve Minikler Güreş Müsabakaları düzenlenecektir.

6-GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLAR

  a) İstasyon Meydanı’nda yapılacak törenin düzen ve uygulaması 6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından koordine edilecektir.

b) Töreninin genel provası 24 Ekim 2019 Perşembe günü saat 10.00’da İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacaktır.       

         c) İstasyon Önü Uğur Mumcu Meydanı’nda 24 Ekim 2019 Perşembe günü Tören Provası ile 29 Ekim 2019 Salı günü Geçit Töreninde gerekli ses-yayın araçları, şeref tribünü platformu ve süslemesi ile kürsü Büyükşehir Belediyesince sağlanacaktır.

 ç) Töreni izlemeye gelen vatandaşlara TCDD 6. Bölge Müdürlüğünce; gölgelik kurulacak olup, gölgeliklere konulacak 500 adet sandalyenin temini ve yerleştirilmesi ise Seyhan Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.

   d) Atatürk Parkı’nda yapılacak Çelenk sunma töreninin icra ve düzeni İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, ses yayın cihazı ve kürsü Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.

  e) Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunma Töreni’nde Valilik çelengi bir polis ve bir jandarma personeli tarafından taşınacağından, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca personel görevlendirilerek, görevlendirilen personellerin isim ve iletişim bilgileri 18 Ekim 2019 Cuma gününe kadar Valiliğimiz Protokol Şube Müdürlüğüne bildirilecektir.

         f) Resmi ve özel kurumlar, iş yerleri ve konutlara Türk Bayrağı asılması, Büyükşehir Belediye Başkanlığınca duyurulacak ve asılan bayrakların yasaya uygunluğu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından kontrol edilecektir.

   g) 6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca; tören alanına getirilecek askeri birlik ve askeri bando için ihtiyaç duyulacak otobüsler Büyükşehir Belediye Başkanlığınca karşılanacaktır.

            ğ) İl Sağlık Müdürlüğünce; törenlerin yapılacağı Atatürk Parkı’nda ve İstasyon Meydanı’nda yeteri kadar ambulans ve sağlık ekibi görevlendirilecektir.

  h) İl Milli Eğitim Müdürlüğünce; tören ve prova gününde şiir okumak üzere 1(bir) kız ve 1(bir) erkek öğrenci belirlenecek olup okunacak şiirler ve şiir okuyacak öğrencilerin isim ve iletişim bilgileri 18 Ekim 2019 Cuma gününe kadar Valiliğimiz Protokol Şube Müdürlüğüne bildirilecektir.

   ı) İl Milli Eğitim Müdürlüğünce; Çelenk Sunma Töreni, Valilik Makamında Tebriklerin Kabul Töreni, İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanında yapılacak tören ve tören provası için yeteri kadar öğretmen görevlendirilecektir.

i) Şanlı Bayrağımız ve Atatürk heykelinin bakımı, temizliği ve boyası; Atatürk Parkı’nın temizliği, Türk Bayrakları ile donatılması Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından sağlanacaktır.

          j) Tören alanı çevresinde bulunan TCDD 6.Bölge Müdürlüğü, PTT Başmüdürlüğü ve Türk Telekom A.Ş. Bölge Müdürlüğü binalarına Türk bayrakları ve Atatürk resimlerinin asılması, ilgili kurumlarca sağlanacaktır.

         k) İl Milli Eğitim Müdürlüğünce; 18 Ekim 2019 Cuma gününe kadar bildirilecek Cumhuriyet ile ilgili Atatürk’ e ait veciz sözlerin şehrin cadde ve meydanlarındaki reklam panolarına 24 Ekim 2019 Perşembe gününden itibaren asılması Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır. Ayrıca kullanılan pano sayısının 25 Ekim 2019 Cuma gününe kadar Valiliğimiz  Protokol Şube Müdürlüğümüze bildirilmesi sağlanacaktır.

 l) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı’nın yazılı – görsel basında duyurulması ve Valiliğimizin Web sayfasında yayınlanması, yerel televizyonlarda program yapılması hususu İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünce sağlanacaktır.

         m) Büyükşehir Belediye Başkanlığınca; vatandaşların bayram törenlerine katılmalarını sağlamak üzere vatandaşlarımızın yoğun geçiş güzergâhlarında bulunan billboardlarda bayram törenine gerekli davetin yapılması sağlanacaktır.  

        n) Törenler, diğer etkinlikler ve tören provasının yapılacağı yerlerde her türlü emniyet ve trafik tedbirleri İl Emniyet Müdürlüğünce alınacaktır.

 o) Tören provanın yapılacağı 24 Ekim 2019 Perşembe günü ile törenlerin yapılacağı 29 Ekim 2019 Salı günü merasim aracının şoförlü ve ikmalli olarak hazır bulundurulması 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca sağlanacaktır.

         ö) Törenler sırasında ve genel provada elektrik kesilme ihtimali göz önüne alınarak programın yapılacağı yerlerin enerji sürekliliğine ilişkin tertip ve tedbirler (Jeneratör dahil) Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanacak ve söz konusu tedbirleri almak üzere görevlendirilen personellerin isim ve iletişim bilgileri 18 Ekim 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar Valiliğimiz Protokol Şube Müdürlüğüne bildirilecektir.

   p) Havanın yağışlı olması halinde İstasyon Önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak olan tören, Menderes Kapalı Spor Salonu’nda yapılacak olup, tören alanındaki öğrencilerin salona taşınması Büyükşehir Belediye Başkanlığı otobüslerince sağlanacaktır.

    r) Büyükşehir Belediye Başkanlığınca; şehrin yoğun olduğu cadde ve bulvarlardan vatandaşlarımızın bayram törenine katılmalarını teminen ücretsiz olarak otobüs seferleri düzenlenecektir.

    s) Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 2000 (İki bin) adet, Seyhan İlçe  Belediyesince ve Gençlik Spor İl Müdürlüğünce 500’er adet Türk Bayrağı temin edilerek 29 Ekim 2019 Salı günü, İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak tören alanında vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi ve Merkez İlçe Belediyelerince; töreni izlemeye gelenlere su dağıtımı yapılacaktır.

   ş)  İl Emniyet Müdürlüğünce;29 Ekim 2019 Salı günü, İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak törende merasim aracının ön ve arka tarafına motorlu eskort aracı görevlendirilecektir.

   t)  29 Ekim 2019 Salı günü saat 18.00’de Optimum Adana Alışveriş Merkezi’nde düzenlenecek konserin organizesi ve uygulaması 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca sağlanacaktır.

   u) 24 Ekim 2019 Perşembe günü saat 10.00’da İstasyon Önü Uğur Mumcu Meydanında  gerçekleştirilecek tören provasında Geçit Töreninde yer alacak bütün araçların ikmalli bir şekilde hazır bulundurulması sağlanacaktır. Ayrıca Geçit Töreninde araçsız geçiş yapacak kurumların birer temsilcisinin bahse konu tarihte prova alanında hazır bulunmaları ilgili kurumlarca sağlanacaktır.

   ü)  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı çerçevesinde yapılacak törenlere, tüm resmi kurum ve kuruluşların amir ve yetkilileri katılacaktır.

HAVANIN YAĞIŞLI OLMASI HALİNDE MENDERES KAPALI SPOR SALONU’NDA YAPILACAK TÖREN

(29 Ekim 2019 Salı günü saat 10.30’da)

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından koordine edilecektir.

    a) Salonun Türk Bayrakları ve Atatürk resimleriyle süslenmesi ve hazırlanması Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığının katkılarıyla yapılacaktır.    

    b) Askeri Bando eşliğinde törene katılanların iştiraki ile İstiklal Marşı söylenecektir.

    c) Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacaktır.

    ç) 1 (bir)  öğrenci tarafından İstiklal Marşı okunacaktır.

    d) 1 (bir) kız ve 1 (bir) erkek öğrenci tarafından şiir okunacaktır.

    e) Büyükşehir Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi tarafından yöresel halk oyunları gösterisi yapılacaktır.

           f) İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle düzenlenen Atatürk ve Cumhuriyet konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren lise öğrencileri ile resim ve şiir yarışmasında dereceye giren ilkokul ve ortaokul öğrencilerine ödülleri, tören alanında Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından verilecektir.

    g) Ses-yayın cihazı ve kürsü Büyükşehir Belediye Başkanlığınca kurulacaktır.

 Yukarıda sayılan etkinlikler dışında tören geçişi ve araç geçişi gibi etkinlikler yapılmayacaktır.

Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 3. maddesi hükmü uyarınca Adana Valisi tarafından onaylanan bu program ilgililere emir, vatandaşlarımıza davetiye niteliğindedir.                      

                                                            İL KUTLAMA KOMİTESİ

HABER UĞURHAN TEMUR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir