Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/inc/ansar/hooks/hook-index-main.php on line 104

Dokuz soruda çocukları salgından korumak…

1. Çocuklar yeni koronavirüsüne karşı savunmasız mı?

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, çocukların yeni koronavirüse karşı savunmasız olduğunu tespit etmiş ancak çocuklarda ciddi veya ölümcül bir vaka olmamıştır. Çocuklarda enfeksiyon daha hafif şekilde atlatılıyor.

2. Çocuklara virüs bulaşmasının olası yolları nelerdir?

Ana bulaşma yolu, enfekte olmuş kişinin öksürük ve hapşırmasından kaynaklı damlacık iletimi ile oluşur. Ağız veya burundan gelecek damlacıklar virüsü taşırken, gözler ve kulaklardan da virüs vücuda girebiliyor. Ellerin temiz tutulması önemli. Özellikle çocukların meraklı olması ve her şeye dokunma istemesi konusunda dikkatli olunmalı.

3. Çocuklar için bir aşı söz konusu mu?

Çocuklara farklı yaş dilimlerinde farklı aşılar uygulanır. Bazı yaygın hastalıklar için yaş aralığına dikkat edilmeden de farklı aşılar uygulanabilir. Zamanında aşılama önemlidir. Şu an koronavirüsü için bir aşı geliştirilmiş değil. Ancak yaptırılması gereken aşılar çocukları diğer hastalıklardan korurken, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasını sağlayacak.

4. Emzirme güvenli mi?

Emziren anneler kişisel hijyene önem vermeli, yüz maskesi takmalı, ellerini sık sık yıkamalı ve meme uçlarını temiz tutmalı. Eğer annede doğrulanmış veya şüpheli bir koronavirüs vakası varsa, emzirme askıya alınmalı ve bebekten ayrılmalıdır.

5. Çocuklar bu süreçte et ürünleri yiyebilir mi?

Tavuk, ördek ve balık etini rahatlıkla tüketebilirler, ancak iyi pişmiş olduğundan emin olunmalı. Ayrıca, ağzınızla çiğnediğiniz yemeği sonra çocuğunuza yedirmeyin. Gıdaları soğutmak için de ağzınızla hava üflemeyin.

6. Çocukların ne tür bir durumda hastaneye gitmeleri gerekiyor?

Çocukta öksürük ve yüksek ateş varsa, ancak dışarı çıkmadıysa veya enfekte hastalarla teması etmemişse, ebeveynler önce çocuğun ateş durumunu izleyebilir ve evde tedavi sağlayabilir.Ateşi düşmüyorsa ve çocuğun ağırlaşmış öksürüğü, nefes alma zorlukları ve bilinç kaybı varsa, çocuğu pediatrik hasta hizmetleri sunan en yakın hastaneye götürmeniz önerilir.

7. Çocuklar nasıl yüz maskesi kullanmalı?

Genel olarak konuşursak, küçük çocuklar maske takmamalıdır. N95 maskeleri az hava geçirgenliğine sahiptir ve bebekler için uygun değildir.Çocuklar maske taktıklarında, ebeveynler çocuğun nefes alma zorluklarına sahip olup olmadığına veya başka rahatsızlıklara maruz kalmadığına dikkat etmeli.

8. Çocukların ellerini nasıl yıkamalı?

Her zaman sabun ile köpükleyin ve akan su ile durulayın. Dışarıdaysanız ve ellerini akan suyla yıkamıyorsanız, alkol bazlı el dezenfektanı ile ellerini sık sık silin.9. Genel olarak çocukları virüsten nasıl koruruz?Evde kalmak en iyi korumadır. Eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa toplu taşıma araçlarını kullanmamaya çalışın. Kalabalık yerlerden uzak durun.

Genel olarak konuşursak, küçük çocuklar maske takmamalıdır. N95 maskeleri az hava geçirgenliğine sahiptir ve bebekler için uygun değildir.Çocuklar maske taktıklarında, ebeveynler çocuğun nefes alma zorluklarına sahip olup olmadığına veya başka rahatsızlıklara maruz kalmadığına dikkat etmeli.

8. Çocukların ellerini nasıl yıkamalı?

Her zaman sabun ile köpükleyin ve akan su ile durulayın. Dışarıdaysanız ve ellerini akan suyla yıkamıyorsanız, alkol bazlı el dezenfektanı ile ellerini sık sık silin.

9. Genel olarak çocukları virüsten nasıl koruruz?

Evde kalmak en iyi korumadır. Eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa toplu taşıma araçlarını kullanmamaya çalışın. Kalabalık yerlerden uzak durun.

GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir