Türkiye Ayakta
Türkiyenin birçok yerinde halk ayaklanması oldu. Yurttaşlar Sokakta ” Vatandaşlar İstifa Sloganları Atıyorlar.

Türkiyenin bir çok yerinde halk sokağa indi.Hükümet istifa erdoğan istifa sloğanları atıldı. Vatandaşlar Türk lira rekor değer kaybina isyan etti.

Türk Lirasının döviz karşısında uğradığı büyük değer kaybının yankıları sürer Ankara’nın çankaya İlçesinde yurttaşalar sokaga döküldü. Yurttaşlar hep bir ağızdan AKP istifa sloganı ile haykırdılar.

Türk lirasını değer kaybı vatandaşları harekete geçirdi. Adalet Kalkınma Partisi istifa diyerek vatandaşlar sloğan attılar.İstanbulda ise Türkiye İşçi Partisinin bir grubu Merkez Bankasının İstanbu Şubesinin önünde basın açıklamasında bulundullar.

Hükümet İstifa Halk ayaklanması
Hükümet İstifa Halk ayaklanması

Günlerdir döviz kurlarındaki artış hızını sürüdürüken hayat pahalılığındaki tepkilerde yükseliyor. İktidarın erken seçim olmayacağının ardından Amkarada bir grup sokaga çıkarak protesto dünzemledi.

Çoğunluğunu gençledem oluşan grubu iktidara erken seçim istiyerek hükümete istifa çağrıs sloganları attılar.

Polisin geniş güvenkil önlemleri alır iken çevredende destek sloganları geldi. Bazılarıda yaşananları tencere ve tava çalarak destek verdiler.

Merkez bankasın önünde eğlem basın toplantısı yapıldı batırdınız yarğılanacaksını pankratlı eğlem yapıldı.

Kocaeli
Kocaeli’nin İzmit ilçesinde halk AKP’nin yolsuzluklarına karşı eylem düzenledi. Yüzlerce insan ”Her yer rüşvet her yer yolsuzluk”, ”Bakanlar yetmez, hükümet istifa”, ”AKP  mezara halk iktidara”  sloganları attı. Cumhuriyet parkında başlayan eylem kitlenin perşembe pazarına AKP binasının karşısına yürümesiyle son buldu. Kitle hükümet istifa edene kadar her akşam 19:00’da Cumhuriyet parkında buluşup AKP önüne yürüyeceklerini söyleyerek eylemi sonlandırdı.

Kadıköy
Kadıköy Boğa’da toplanarak yürüyüş yapan ve Hükümetin istifa etmesini talep eden kitleye AKP’ye doğru yürüyüşe geçtiği sırada polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı.

Yoğurtçu Parkı Forumu’nun çağrısıyla Altıyol’da toplanan kitle, önce Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüdü, ardından tekrar Altıyol’a geldi. Buradan AKP Kadıköy İlçe Başkanlığı’na doğru yürüyüşe geçen kitleye, polis tazyikli su ve gaz bombasıyla saldırdı.

Polisin TOMA ve akrepleri kullanarak yaptığı saldırıya kitle taşlarla karşılık verdi. Kitle Altıyol’a çekilirken, polisin saldırısı sürüyor.

Beşiktaş
Abbasağa Forumu da “3 bakan yetmez hükümet istifa” diyerek sokağa çıktı.

İzmir
İzmir’de emek güçleri yolsuzluk operasyonu sonucunda bakanların istifa etmesinden sonra Başbakan’ı istifaya çağırdı.

Alsancak Sevinç pastanesi önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişi Kıbrıs Şehitleri Caddesinde “AKP mezara halk iktidara”, “Cop yedik gaz yedik haram yemedik”, “Söz yetki iktidar karar halka”, “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” sloganlarıyla Başbakan Erdoğan’ı istifaya çağırdı.

Kara, AKP hükümetinin ve Gülen Cemaati'nin Roboski, Gezi ve Gazi Katliamlarında yan yana olduğuna dikkat çekerek, "Bunlar iktidarlarına zarar gelmesinler diye sıkı sıkıya sarıldılar birbirlerine. Rant paylaşım kavgasında şimdi bunlar birbirlerine düştü. Adları yolsuzlukla anılan AKP'li bakanlar bugün AKP'yi sıkışmış durumdan kurtarmak için istifa ediyorlar. Yolsuzluğa bulaşan herkes emekçilere hesap vermekten kaçamayacaktır" dedi.  Açıklamadan sonra emekçiler "Aydınlık bir Türkiye için" yolsuzlukları yaktıkları mumla protesto ettiler.
YALANA TALANA ZORBALIĞA HAYIR

Eyleme ÖDP, TKP, SDP, Halkevleri ve Gençlik Muhalefeti üyeleri de katıldı.

Yürüyüş sonunda basın açıklaması yapan İzmirliler, AKP Hükümeti istifa edene kadar her gün saat 19.00’da aynı yerde toplanacaklarını duyurdu.

Ankara/Batıkent
Batıkent Dayanışma Platformunun çağrısı ile Batıkent Metro Son Durak”ta buluşan halk, “Ayakkabı kutunu al da gel!” eylemi yaparak hükümeti istifaya çağırdı.

saat:19.30
Ankara:
‘Her yer rüşvet her yer yolsuzluk’
Emekçiler yolsuzlukları yaktıkları mumla protesto ederken, “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” sloganları attı.

KESK Ankara Şubeler Platformu, son günlerde ayyuka çıkan yolsuzluğu protesto etmek için Güvenpark’ta basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Yalana talana zorbalığa hayır” pankartı açılırken, sık sık “Çetecilere teslim olmayacağız”, “Hırsız hükümet istifa”, “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” sloganları atıldı. AKP hükümetinin emekçileri köleleştirdiğini söyleyen KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Kara, “17 Aralık’ta yapılan operasyonla her şey ortaya çıktı. Sağlık ve eğitim başta olmak üzere kamusal haklar paralı egemenlerin eline verildi” dedi.

TÜRKİYE AYAKTA

Kara, AKP hükümetinin ve Gülen Cemaati’nin Roboski, Gezi ve Gazi Katliamlarında yan yana olduğuna dikkat çekerek, “Bunlar iktidarlarına zarar gelmesinler diye sıkı sıkıya sarıldılar birbirlerine. Rant paylaşım kavgasında şimdi bunlar birbirlerine düştü. Adları yolsuzlukla anılan AKP’li bakanlar bugün AKP’yi sıkışmış durumdan kurtarmak için istifa ediyorlar. Yolsuzluğa bulaşan herkes emekçilere hesap vermekten kaçamayacaktır” dedi.

Açıklamadan sonra emekçiler “Aydınlık bir Türkiye için” yolsuzlukları yaktıkları mumla protesto ettiler.

TRABZON

Trabzon halkı 17.30 sıralarında Merkez Postane önünde buluşarak “Gün gelecek devran dönecek, hırsızlar halka verecek” “Kim bunlar kim bunlar, hırsızlar hırsızlar” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Trabzon Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla toplanan Trabzon halkı yürüyüş yasağının olduğu Uzun Sokak’ta yürüdü.  Eylem yalnız yolsuzluklara karşı değil, aynı zamanda kentteki yürüyüş yasağına karşı da yapıldı. Trabzonlular buradan “Hırsız Tayyip Erdoğan” sloganlarıyla Meydan Parkı’na yürüdü. Burada “Hükümet istifa” sloganları atıldı. Parkta yapılan basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir halkı, saat 18.00’da Espark önünde toplandı. Bir seçim aracının üzerine “Hırsız AKP” yazılamaları yapıldı. Buradan başlatılan yürüyüş sırasında AKP seçim bürosuna da yazılama yapıldı. İnönü Caddesi’ndeki AKP seçim bürosu önünde polis gaz atarak halka saldırdı. Halk seçim bürosu önünden çekilmeyerek “Gaz yedik, cop yedik, haram yemedik”, “Halka değil hırsızlara barikat” sloganlarıyla karşılık verdi. AKP seçim bürosunun karşısındaki bir kafeden eylemdekilere sandalye, tabure fırlatıldı. Polisin attığı gazlardan biri Kahve Dünyası’na geldi.  Bir süre sonra polis AKP seçim bürosundan geri çekildi. Eskişehirliler Espark’a doğru yürümeye başladı. AKP Bağlar seçim bürosunun da camları kırıldı. 19.30 sıralarında eylem sona erdi. 

ANTALYA

Antalya halkı, 18.30’da Kapalıyol Halk Bank önünde toplandı ve “Bu halk AKP’yi sıfırlayacak hesap vereceksiniz” pankartıyla yürüyüşe başladı. 

SAMSUN 

Samsun’da Öğretmenevi’nden yürüyüşe başlayan yaklaşık 500 kişi Çiftlik Caddesi’ni trafiğe kapattı. Yolsuzlukları anlatan bir tiyatro gösterisinden sonra müzik dinletisine geçildi. 

ÇANAKALE HALK EVLERİ
ÇANAKALE HALK EVLERİ

ÇANAKKALE

Çanakkale’de İskele Meydanı’ndan başlayan yürüyüş emniyete giden cadde boyunca sürdü. Elliye yakın çevik kuvvet polisinin koruduğu AKP seçim bürosu önünde “Hırsız” sloganları atıldı. Oradan Çanakkale Emniyet’ine yüründü. Ardından İskele Meydanı’na giden yol kapatıldı. AKP binası önüne gidilerek slogan atıldı. Bina etrafında polislerin bulunduğu görüldü. Çanakkale’deki eylem  Şakir Çay Bahçesi önünde yapılan basın açıklamasıyla sona erdi. Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen’li İsmail Baytaş, 25 Şubat’taki greve çağrı yaptı. Baytaş, “25 Şubat 12.00′da Salı Pazarı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş yapılacak” dedi.

ANTAKYA

Antakya halkı, saat 19.00’da Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanmaya başladı.

İZMİR

İzmir halkı, saat 19.00’da Alsancak’taki Sevinç Pastanesi önünde toplandı. Ardından Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden Basmane’ye doğru “Yolunuz yolsuzluk yolu”, “Baba-oğul oldular, Türkiye’yi soydular”, “Hırsızsın sen Tayyip” sloganlarıyla yürüyüş başlatıldı. Yürüyüş sırasında polis TOMA’yla saldırdı. Uzun süre polis saldırısına karşı direniş devam etti. İzmirli direnişçiler Pasaport İskelesi’nden bindikleri vapuru işgal ederek Alsancak İskelesi’ne getirdi.

One thought on “Döviz kur artışı vatandaşı sokaga döktü”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir