İSTANBUL BAROSU ÜYESİ GÖRME ENGELLİ AVUKATA CUMHURİYET SAVCISI TARAFINDAN YAPILAN AYRIMCILIĞI PROTESTO EDİYORUZ “BİR KİMSENİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ NEDENİYLE HAK ARAYIŞININ ENGELLENMESİ KABUL EDİLEMEZ”

İstanbul barosu üyesi görme engelli avukata cumhuriyet savcısı tarafından yapılan ayrımcılığı protesto ediyoruz “bir kimsenin fiziksel özellikleri nedeniyle hak arayışının engellenmesi kabul edilemez”

İstanbul barosu üyesi görme engelli avukata cumhuriyet savcısı tarafından yapılan ayrımcılığı protesto ediyoruz

 “Bir kimsenin fiziksel özellikleri nedeniyle hak arayışının engellenmesi kabul edilemez”

Adana Barosu, İstanbul’daki çağlayan Adliyesi’nde 5 nisan avukatlar Günü’nde, müşteki sıfatıyla ifade vermeye giden görme engelli avukat mümin Özeken’in cumhuriyet savcısının talimatıyla ifadesi hazirun eşliğinde imzalatılmak istenmesini basın açıklamasıyla protesto etti.

Basına ve kamuoyuna

05.04.2022 salı günü, avukatlar günü’nde, kendi adına bir işlem yapmak üzere İstanbul (çağlayan) Adliyesi’ne giden görme engelli meslektaşımız avukat mümin Özeken’in maruz kaldığı muameleyi üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. görevi hukuku uygulamak olan cumhuriyet savcısı, kamu görevini icra ettiği sırada hukuka aykırı bir şekilde meslektaşımıza karşı ayrımcı davranışlarda bulunmuştur.

 Meslektaşımız işlemini tek başına yapmak istediğinde cumhuriyet savcısı görme engelli olduğu gerekçesiyle, meslektaşımız istemediğini açıkça belirtmesine rağmen, tanımadığı kişilerden oluşan hazirun ile bir müşteki ifade tutanağı imzalamaya zorlanmış, imzalamadığı için müşteki sıfatı ile ifade verememiştir.

 Bilindiği üzere herkes meşru vasıta ve yollardan hak arama özgürlüğüne sahiptir. bu hakkın herhangi bir şekilde, bir kimsenin fiziksel özellikleri dolayısıyla engellenmesi kabul edilebilir değildir.

Görme engelli bir vatandaşın tek başına işlem yapmasında kanunen bir engel olmadığını dahi bilmeyen bir kimsenin cumhuriyet savcılığı gibi bir görevde bulunması ise ayrımcılığın ne denli yaygın olarak yaşatıldığının en büyük göstergelerinden biridir.

 Bizler adana barosu ve baromuzun engelli hakları komisyonu olarak meslektaşımızın maruz kaldığı bu ayrımcılığın karşısında duruyor, meslektaşlarımızın ve engelli bireylerin adalete erişiminin önündeki engelleri kaldırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğimizi ve sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz.

HABER ABDULLAH YANGİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir