Fethi Gürer: “ HABERİN SONU www.haberinsonu.com

Gürer: “Daha çok psikolog atanmalı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık tesislerinde istihdam edilmek üzere 2020 yılında 275 psikolog ve 223 sosyal çalışmacı unvanında atama yapıldığını açıkladı.

Psikolojik danışmanlık kadrosuna atama yapılması

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise işsizlik ve ekonomik sıkıntıların yanı sıra pandemi sürecinin neden olduğu sorunların, toplumun psikolojisini ciddi manada olumsuz etkilediğini belirterek, psiko-sosyal destek için daha çok psikolog ve psikolojik danışmanlık kadrosuna atama yapılması gerektiğini belirtti. 

Ruh Sağlığı Alanındaki Atamalar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sağlık Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesinde, “Ülkemize ruh sağlığı alanında psiko-sosyal destek amacıyla sosyal çalışmacılar, psikologlar, psikolojik danışmanlar için kadro ile alım yapılması düşünülmekte midir?” şeklinde soru yöneltti.

275 Psikolog Atandı

Gürer’in önergesine yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, personel alım ilanlarının; Sağlık Bakanlığı, ÖSYM, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı web sayfaları ile Resmî Gazete’de duyurulduğunu belirtti.

Psikolog atanmalı

Bakan Koca, “Bakanlığımıza bağlı sağlık tesislerinde istihdam edilmek üzere 2020 yılında 275 psikolog, 223psikolog atanmalı yapılmış olup yıl içerisinde KPSS ile yapılacak sağlık personeli alımlarında, anılan unvanlarda daha fazla personel istihdamı planlamalarımızda değerlendirilecektir” dedi.

Toplumun Ruh Sağlığı Bozulma Eğiliminde

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise toplumun ruh sağlığındaki bozulma eğiliminin, yaşanan olumsuzluklar nedeniyle sürekli arttığına dikkat çekti.

Gençlerde ciddi manada gelecek

Gençlerin yarısına yakınının, üniversite mezunlarının ise 4’te 1’nin işsiz olduğunu ifade eden Gürer, bu sorunun gençlerde ciddi manada gelecek endişesine neden olduğunu ifade etti.

Ruhsal yönden sıkıntılı bir süreç

Esnafın, çiftçinin, emeklinin, işçinin, memurun da ekonomik krizler nedeniyle geçimini sağlayamaz duruma geldiğine değinen CHP Milletvekili Gürer, “Toplumun tüm kesimleri ruhsal yönden sıkıntılı bir süreç yaşamaktadır” dedi.

Psikologlara İhtiyaç Var

Bu sorunların yanısıra pandemi sürecinin neden olduğu sıkıntıların 7’den 70’e tüm kesimlerde psikolojik sorunlara yol açtığına işaret eden Gürer, “İnsanların en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan biri de psikolojik destek olmuştur. Böyle bir ortamda sene içinde sadece 275 psikolog atanması yetersiz kalmıştır. Daha çok psikolog, psikiyatr ve sosyal çalışmacı ataması yapılmalıdır” diye konuştu.

One thought on “Gürer: “Daha çok psikolog atanmalı””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir