Gürer: “Tarih Mezunları Kontenjan Mağduru”

Gürer: “Tarih Mezunları Kontenjan Mağduru ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üniversitelerin tarih bölümünden mezun olan gençlerin KPSS sınavında yaşadığı kontenjan mağduriyetini, Araştırma Önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Gürer, genel atamalarda

KPSS’ye giren her 100 tarih bölümü mezunundan sadece 2’sinin istihdam edildiğine dikkat çeken Gürer, genel atamalarda kontenjanların çok az bir kısmının ayrılmasının, bu bölümlerden mezun olup atanamayanların sayısının her yıl katlanarak artmasına neden olduğunu belirtti.

Gürer’den Tarih Bölümü Mezunları İçin Araştırma Önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, her yıl binlerce mezun veren Tarih bölümlerinden mezun olanlara genel atamalarda düşük seviyede kontenjan ayrılmasının yarattığı mağduriyete dikkat çekmek amacıyla, TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi verdi.

20-25 Bin Tarihçiden Sadece 200-300’ü Atanıyor

Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde her yıl KPSS’ye giren 20-25 bin tarih bölümü mezunundan 200-300 kişinin istihdam edildiğine işaret etti.

İstihdam Artırılmalı

Tarih bölümü mezunlarının sadece öğretmen alımında değil, diğer kamu alımlarında da mağdur edildiğini anlatan Gürer, köklü bir geçmişe sahip olan Türk toplumunun arşivlerine yapılan atamaların yok denecek kadar az olduğunu vurguladı.

10 Yılda 4 Bin 556 Kontenjan

Bazı bölümlerin bir atamada aldığı kontenjan sayısının tarihi bölümü mezunları için 10 yıllık atamadan bile çok olduğuna dikkat çeken Gürer, son 10 yılda Tarih branşına toplam 4556 kontenjan verildiğini belirtti.

Zorunlu Ders Olmalı

2020-2021 eğitim öğretim yılında aşamalı olarak uygulanacak olan yeni ortaöğretim programına göre Tarih dersinin “Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu” başlığı altında seçmeli ders olarak yapılandırılmasının planlandığını da ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk durumun bu şekilde olmadığını, Tarih dersinin zorunlu olduğunu belirtse de yayınlanan kılavuzda 9,10 ve 11. sınıflarda zorunlu Tarih dersleri seçmeli olarak gözükmektedir” dedi.

Haftalık Ders Saati 4’e Çıkarılmalı

Tarih derslerinin zorunla hale getirilmesi gerektiğine değinen Gürer, bunun hem öğrencilerin güncel dünya hakkında bilgi sahibi olması hem merkezi sınavlarda çıkacak olan konulara yabancı kalmaması, hem de Tarih öğretmenlerinin norm kadrosunu artırarak atamalarda kontenjanların yüksek olmasını sağlayacağını belirtti.

Gürer: “Tarih Mezunları Kontenjan Mağduru”
Gürer: “Tarih Mezunları Kontenjan Mağduru”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer

2 saat olan tarih dersinin 4 saate çıkarılması gerektiğini de ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “YKS gibi merkezi seçme sınavlarında bahsi geçen derse ait konular sorulmakta fakat ders içeriğinin yoğun ve karmaşık olmasından dolayı üstünkörü anlatılıp geçilmektedir.

Atatürk ilke ve inkılaplarının ne denli önemli

Öğrenciler, cumhuriyetimizin temellerinin nasıl atıldığını, hangi zorlu süreçlerden bu günlere geldiğimizi ve Atatürk ilke ve inkılaplarının ne denli önemli olduğunu kavramakta zorluk çekmektedir” diye konuştu.

Genç Tarih Öğretmenlerinin Önünde Büyük Engel

2019 yılında yapılan son alan değişikliğiyle tarih alanında atamaya 450 kontenjan, 40 bin atamada ise toplam 398 kontenjan verildiğini hatırlatan CHP Milletvekili Gürer, “ Bu durum yeni ve genç tarih öğretmenlerinin istihdamı önündeki en büyük engellerden biridir.

Tarih Öğretmenliği sorunları

Alan değişikliği kaldırılmasa bile bu adaletsizliğin önüne geçilmeli ve alan değişikliğinde verilecek olan kontenjanlar minimum düzeye indirilmelidir. Meclis araştırması ile Tarih branşı ve Tarih Öğretmenliği sorunları ve Tarih Bölümü’nden mezun olan kişilerin mağduriyetleri ve sorunları incelenmeli, irdelenmeli ve yapılabilecek çalışmalarla destek sağlanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.,

2 thoughts on “Gürer: “Tarih Mezunları Kontenjan Mağduru ””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir