İngiltere, acil kullanım için BioNTech / Pfizer COVID-19 aşısını onayladı

Şirketler bugün, İngiltere’nin ilaç düzenleme kurumunun acil kullanım için COVID-19’a karşı BioNTech / Pfizer aşısını onayladığını söyledi.

Birleşik Krallık, aşıyı yaygın kullanım için onaylayan ilk ülkedir – yaşlı bakım evi sakinleri gibi en “yüksek riskli” vatandaşların yıl sonundan önce aşıyı yaptırmasının önünü açmıştır.

BBC raporlar İngiltere’nin İlaçlar ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) aşı gelecek haftadan itibaren kullanıma gireceğini güvenli olduğunu söyledi bildirildi.

Acil durum yetkilendirme talebi geçtiğimiz ay BioNTech ve Pfizer tarafından MHRA’ya ve ayrıca Avustralya, Kanada, Avrupa, Japonya ve ABD’deki düzenleyicilere sunuldu ve bunların hiçbiri henüz devam etmedi.

Birleşik Krallık onayı, BioNTech / Pfizer tarafından yürütülen ve aşı için% 95’lik bir etkinlik oranı gösteren ve hiçbir ciddi güvenlik endişesi ortaya çıkarmayan dünya çapında bir Faz 3 klinik çalışması da dahil olmak üzere deneme verilerine dayanmaktadır.

Aşının, hem daha önce SARS-CoV-2 virüsüne yakalanmamış katılımcılarda hem de ikinci dozdan yedi gün sonra etkinliği ölçmeye dayalı olarak sahip olanlarda etkili olduğu gösterilmiştir.

Şirketler, etkililiğin yaş, cinsiyet, ırk ve etnik köken demografikleri arasında tutarlı olarak rapor edildiğini ve 65 yaş ve üzerindeki yetişkinlerde% 94’ün üzerinde bir etkinlik gözlemlendiğini söyledi.

İngiltere başbakanı Boris Johnson bu sabah resmi yetkilendirme haberini tweetledi – aşının “önümüzdeki haftadan itibaren İngiltere genelinde kullanıma sunulmaya başlayacağını” yazdı.

@ MHRAgovuk’un Covid-19 için @Pfizer / @BioNTech_Group aşısına resmi olarak yetki vermiş olması harika . Aşı önümüzdeki haftadan itibaren Birleşik Krallık’ta kullanıma sunulmaya başlayacak. (1/2)

– Boris Johnson (@BorisJohnson) 2 Aralık 2020

İngiltere, 40 milyon doz BioNTech / Pfizer aşısı veya 20 milyon kişi için yeterli aşı (iki doz gerektirdiği için) sipariş etti, ancak ülkenin sipariş edilen tüm dozları alması zaman alacak.

Şirketler bir basın bülteninde “40 milyon dozun dağıtımı, imzalanan sözleşmelerle coğrafyalar arasında eşit bir aşı dağılımını sağlamak için 2020 ve 2021 boyunca aşamalı olarak gerçekleşecek” dedi.

“Artık aşı Birleşik Krallık’ta yetkilendirildiğine göre, şirketler aşı dozlarının dağıtımına başlamak için hemen harekete geçecekler. İlk dozların önümüzdeki günlerde Birleşik Krallık’a ulaşması bekleniyor ve teslimatın 2021’de tamamlanması bekleniyor ”diye eklediler.

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi, NHS İcra Kurulu Başkanı Sir Simon Stevens’ın “ülkemiz tarihindeki en büyük ölçekli aşılama kampanyası” olarak tanımladığı şeye hazırlanıyor. BBC’ye göre, yaklaşık 50 hastane beklemede ve konferans merkezleri gibi yerlerde aşılama merkezleri kuruluyor.

Pfizer, COVID-19 aşısının nihai klinik araştırma sonuçları analizinde% 95 etkili olduğunu söyledi

One thought on “İngiltere, acil kullanım COVID-19 aşısını onayladı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir