Ülkemizde yaklaşık 13 Milyon emekli bulunmaktadır.Ancak emekliler arasında bile yıllara göre maaş farkları uçuruma dönüşmüştür.2012 yılında seçim öncesi çıkatılan adı İNTİBAK olan ancak tam olmadığı için bize bunu iyileştirme dediğimiz yasada bazı S.S.K. Emeklileri faydalanmamıştır.

İntibak yasasına neden gerek duyuruluyor öncelik intibak emekli aylıklarına  zam yapma amacıyla yapılmadığını ancak zamların sonucu doğuran bir işlem olduğunu belirtim intibak aynı gün sayıda ve aynı gelir tutarı üstünde pirim ödenmesine karşın farklı tarihler’de emekli olanların emekli aylıklarında eşitlik sağlamak için yapılmalıdır.Emekli aylıkları arasındaki farklılığı son zamanlarda emeklilik sistemlerdeki değişikliklere yol açtı.

1078-1987 Yılları arasında emekli olanlar. 20 Haziran 1987 tarihli 3395 sayılı kanuna göre borçlanma pirimi ödeyen kamoyunda super emekli olanlar.

Emekliler 1988-2000 yılları arasında  emekli olanlar 2000 ile 1 EKİM 2008 arasında emekli olanlar  ve 1 EKİM 2008 Tarihinden sonra emekli olanların emekli aylkları farklı hesaplama yöntemleri ile kullanıldı.

Buda aynı kazanç üstünden aynı gün sayısından pirim ödeyenlerin halk sahiplerinin farklı miktarlarda emekli aylığı almasını neden olarak adaletsiz ve eşit olmaya bir sonuç doğurdu.

İntibak yasası ile yapılan aynı  kazançlı tutarı ve aynı gün sayesinde prim ödeyeleri eşit tutarda aylık almasını sağlamak isteyen bu çıkan yas ile tam olarak sağlanamıştır.2000’den önce S.S.K.dan emekli olanlar arsında adalet tam olarak tesis edilememiştir.Seçim döneminde alel acele çıkarılan bizce iyileştirme  yasasının bir an önce başta cumhurbaşkanımızın ilgi ve alakası ile maaşlar arasındaki farkların kaldırılmamasının ;Türkiye’nin yeni yönetimin sisiteminden daha kolay olacağını düşünyor ve  13  Milyon talebin dile getirmelisiniz.

Emeklililerimizin sağlık ve mutlu yarınlar olmasının temenni olmasın dileriz.

HABER MEHMET TAŞKIRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir