Kamuoyuna Duyuır
Dünya Uygur Kongresi Başkanı isa’nın Türkiye’ye Girişi Yasaklandı

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Sn.Dolkun İsa 18 Eylül 2021 günü saat 01:30’da Ankara Esenboğa Havalimanına inmesi sonrası Türkiye’ye girişi engellenmiştir.

Yaşanan bu talihsiz gelişmenin ardından kamuoyunu gerçeğe uygun ve doğru bir biçimde aydınlatma gereği doğmuştur. Aşağıdaki bilgiler tamamen belgelere dayanmaktadır. Kamu makamlarının yapılan açıklamadan farklı bir durum varsa açıklamada bulunmalarından memnuniyet duyacağımızı şimdiden ifade etmek isteriz.

Sn.Dolkun İsa hakkında Türkiye’ye giriş yasağı 2006 yılında 5 yıl süreyle konmuştur. Bu yasağın Çin makamlarının baskıları sonucu konulmuş olma ihtimali yüksektir.

Türk kanunlarına göre bu yasak 2011’de 10 yıl süre ile uzatılabilirdi ancak böyle bir yasak uzatılması olmamıştır. Bir başka ifade ile 2011’den itibaren Sayın Dolkun İsa hakkında hukuki manada bir yasak mevcut değildir. Buna rağmen Sayın İsa 2016 yılında, ailesiyle daha önce birçok defe ziyaret ettiği Antalya’da fiilen yurda girişi engellenmiştir. Sn. Dolkun İsa hakkında konan Türkiye’ye giriş yasağının kaldırılması için Av. Prof. Dr. İlyas Doğan Ankara 1. İdare Mahkemesinde 2020/2208 esas sayılı iptal davasını açmıştır.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Sayın Dolkun İsa
Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa

Yargılama sırasında Göç İdaresi Genel Müdürlüğü giriş yasağını açıklayan hiçbir kanıt sunamamıştır. Ankara 1. İdare Mahkemesi 30 Haziran 2021 günü yaptığı duruşma sonrasında 5 Ağustos 2021 günü 2020/2208 Esas ve 2021/1104 Karar sayılı kararı ile sN.Dolkun İsa beyefendinin yurda giriş yasağını iptal etmiştir. Bu karar üzerine Av. Prof. Dr. İlyas Doğan Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne yazılı başvuru yaparak giriş yasağına ilişkin kaydın idare kayıtlarından da çıkarılmasını talep etmiştir. Bu talep Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün E- 88211180-000-40001 sayılı ve 01.09.2021 tarihli yazısı ile cevaplanmıştır. Bu yazıda giriş yasağının MAHKEME KARARI UYARINCA KALDIRILDIĞI açıkça bildirilmiştir.

Söz konusu yazı 7 Eylül 2021 günü avukatımıza tebliğ edilmiştir. Bu bilgi avukatımız aracılığıyla Sayın İsa ile paylaşılmıştır. Dünya Uygur Kongresi kurucusu, değerli önderimiz İsa Yusuf Alptekin’in muhterem oğlu saygıdeğer Erkin Alptekin beyefendinin Türkiye seyahati sırasında aniden rahatsızlanarak hastanede tedavi altına alınması üzerine halen Dünya Uygur Kongresi başkanlığını yürüten Sayın Dolkun İsa bir hasta ziyaretinde bulunmak istemiştir. Bu vesileyle 18 Eylül günü Ankara seyahati gündeme gelmiştir. Yapılmak istenen sadece bir hasta ziyaretiydi ancak 18 Eylül günü Sayın İsa’nın Ankara Esenboğa Havalimanına inişi sonrası hakkında yeni bir giriş yasağı konduğu avukatımıza sözlü olarak bildirilmiştir.

Uygur Türklerinin dünya genelindeki en nüfuzlu teşkilatı olan DUK’un Başkanı Sn. Dolkun İsa’nın Türk makamlarınca, Dünya Uygur Kongresi Kurucu Başkanı Sn Erkin Alptekin’i ziyaretine, insani bir vefanın yerine getirilmesine müsaade etmemesi bütün Uygur halkını derinden yaralamıştır. Yapılan engellemenin bir mahkeme kararına rağmen gerçekleşmesi derin üzüntü kaynağı olmuştur.

Avukatımız bu konuda gereken hukuki girişimlerde bulunacaktır.

Durumu Türk toplumunun vicdanına ve Dünya Kamuoyuna Saygı ile Duyur

Dünya Uygur Kurultayı (DUK)

Sincan Uygur Özerk Bölgesi içindeki ve dışındaki Uygurların hak ve çıkarlarını savunmayı amaçlayan, sürgüne gönderilmiş Uygurların oluşturduğu uluslararası bir örgüttür. Uygurların sesini dünyaya duyurmak hedefiyle yola çıkan örgütün şimdiki başkanı Rabiya Kadir, onursal başkanı ise Mehmet Rıza Bekin‘dir. Çin tarafından terör örgütü olarak kabul edilmektedir.[kaynak belirtilmeli]

1992’de Türkiye’nin İstanbul şehrinde Türk Kara Kuvvetleri’nden emekli Tuğgeneral Rıza Bekin (daha sonra Doğu Türkistan Vakfı başkanı ve Dünya Uygur Kurultayı onursal başkanı) ve yandaşları tarafından kurulan Doğu Türkistan Millî Kurultayı (Sherqiy Türkistan Milliy Qurultiyi)’ndan sonra İsmail Cengiz’in öncülüğünde kurulan Doğu Türkistan Millî Merkezi’nin daveti ile İstanbul’da yapılan istişare toplantılarının ardından kurulan Doğu Türkistan Kurultayı ile 1996’da Almanya’nın Münih şehrinde Dolkun İsa ve yandaşları tarafından kurulan Dünya Uygur Gençler Kurultayı (Dunya Uyghur Yashliri Qurultiyi) gibi küçük örgütler, 2004’te Erkin Alptekin (İsa Yusuf Alptekin‘in oğlu) başkanlığında birleştirilerek Dünya Uygur Kurultayı oluşturulmuştur. Kurultayın kuruluşdaki esas adı Doğu Türkistan Kurultayı idi. Daha sonra bu isim Doğu Türkistan (Uyguristan) Kurultayı olarak değiştirildi. Akabinde yurdun milli, coğrafi ve tarihi adı olan Doğu Türkistan ismi kaldırılarak Uygur Kurultayı olarak değiştirildi. Bu değişiklik üzerine Doğu Türkistan’ın bütünlüğünü savunan bir grup Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek kardeşleriyle birlikte 2004 yılında Sürgündeki Doğu Türkistan Hükûmetinin etrafında birleştiler. Sürgün Hükûmeti’nin ilan edildiği İstanbul’da düzenlenen basın toplantısına Gen Rıza Bekin de katıldı. Doğu Türkistan Sürgün Hükûmeti’nin Başbakanlık görevine 2009 yılında İsmail Cengiz getirildi. Hükûmetin Cumhurbaşkanlığı görevini ise Ahmet İgemberdi yürütüyor.

2014 ‘te Doğu Türkistan Sürgün Hükûmetin Cumhurbaşkanlığı görevini Ehmetjan Osman, Başbakanlık görevini İsmail Cengiz yürütüyor. 4 Eylül 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir