Joe Biden, Beyaz Saray'daki ilk gününde

Biden,Tersine Çeviren 17 Kararname İmzaladı

Biden, Beyaz ilk gününde Trump’ın politikasını tersine çeviren 17 kararname imzaladı

Trump’ın politikasını İlk günden ABD Başkanı Jeo Biden gündemde ki  tartışılan politikaları tersine çeviren 17 kararname imzaladı

Biden,Tersine Çeviren 17 Kararname İmzaladı

Trump tarafından uygulamaya konulan Biden,Tersine Çeviren 17 Kararname İmzaladıkararnameyi imzalayan kararnameyi imzalayan Jeo Biden ,Kongre’ye ABD ‘de yasadışı yaşayan göçmenler için vatandaşladaşlığa giden yolu açmayı öneren tasarıyı gönderdi.

Biden, ilk olarak, federal bina ve yerleşkelerde Covid-19 nedeniyle maske takılmasını zorunlu kılan bir kararı uygulamaya başladı.

İklim Anlaşması Kararname

Biden iklim değişikliği ilgili çalışmaları öncelikleri arasına adı ;Trump’ın inkar ettiği küresel ısınmayla ilgili çektiği Paris iklim Anlaşması’na dahil olmaya

İklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikleri arasına alan Biden, küresel ısınmayı inkar eden Trump’ın çekildiği Paris İklim Anlaşması’na yeniden dahil olmaya yönelik başkanlık kararnamesini imzaladı.

Ayrıca Biden, Trump’ın Covid-19 salgınından sonra ayrıldığı Dünya Sağlık Örgütüne geri dönülmesine yönelik bir kararnameye imza attı.

Trump’ın ilk icraatlarından birini olan Müslüman ülkelere olan yasa iptal etti

Biden, Trump’ın göreve başladıktan yaklaşık 1 hafta sonra imzaladığı kararname ile başlattığı bazı Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağını da kaldırdı.

Ayrıca Biden, Trump döneminin en tartışmalı kararlarından biri olan Meksika sınırına örülen duvara sağlanan fonların kesilmesine yönelik de bir kararname imzaladı.

Göç uzmanları, son dört yılda getirilen kısıtlamaların çoğunun kaldırılmasının aylar veya daha uzun süreceğini belirtiyor.

Petrol boru hattı projesi iptaline yönelik kararname

Biden, Obama’nın 7 yıl değerlendirdikten sonra çevresel nedenlerle Kasım 2015’te reddettiği ancak Trump’ın onayladığı Keystone XL petrol boru hattı projesinin iptaline yönelik kararnameye de imza attı.

Kanada petrolünü, ABD’nin Meksika Körfezi’ndeki rafinerilerine taşıyacak 2 bin 735 kilometrelik petrol boru hattı projesinin günde yaklaşık 800 bin varil petrol aktarımı yapacağı öngörülüyordu.

Biden, Beyaz Saray’daki ilk gününde toplamda 17 ayrı kararnameye imza atmış oldu.

Kararname

Biden, Oval Ofis’te gazetecilere yaptığı açıklamada, Trump’ın kendisine “çok cömert” bir mektup bıraktığını ancak mektubun içeriğini paylaşmayacağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir