YENADER Başkan Yardımcısı Ali Karaduman,

YENİLENEBİLİR ENERJİ ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ (YENADER):

JEOTERMAL TESİSLERİN DURMASI SAKINCALIDIR

JEOTERMAL TESİSLERİN ÇALIŞMASINI

YAVAŞLATMAK BİLE YANLIŞTIR!

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından jeotermal enerji üreticilerine beyan edilen üretimin ‘YAT TALİMATI’ ile geçici durdurulma kararı milli enerji kapasitemize zarar vermektedir.

Enerji santrallerinde uygulanabilen geçici elektrik üretimine ara vermenin jeotermal tesislerde teknik donanıma ve yatırıma önemli oranda zarar verdiğini belirten Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği (YENADER) Başkan Yardımcısı Ali Karaduman: “Jeotermal enerji ülkemizin önemli milli enerji kaynaklarından biridir. Enerji üretiminin, tüketim fazlası oluşması durumunda en son seçenek jeotermal enerji tesislerinin periyodik bakımlar dışında geçici olarak kapatılması olmalıdır. Jeotermal enerji tesisleri mühendislik tekniği açısından üretime ara verirse çok önemli zararlarla karşı karşıya kalınabilir” dedi.

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği (YENADER) Başkan Yardımcısı Ali Karaduman TEİAŞ’ın elektrik üretim fazlası nedeniyle jeotermal enerji tesislerini geçici olarak kapatma kararına karşı şu açıklamalarda bulundu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir