Çin’in kuzeydoğusundaki Jilin, dünya standartlarında bir buz ve kar turizmi merkezi olmayı hedefliyor.

Jilin eyaletine bağlı Jilin kenti, 150 günlük kış sezonunda 25,9 milyondan fazla turist ağırladı, aynı dönemde elde edilen turizm geliri 44 milyar yuanı (6,56 milyar ABD Doları) aştı.

Odak noktasını kimyasal endüstrisinden buz-kar sektörüne değiştiren kent, mevsimsel kaynaklarına göre kendine yüksek kaliteli büyüme için yeni bir yol açtı.

Jilin, Avrupa’nın Alpler’i ve Kuzey Amerika’nın Rocky Dağları ile aynı enlemde bulunuyor. Jilin’de yer alan 12 kayak tesisinin kayak alanları 3,56 milyon metrekareyi geçerken bu alanların uzunluğu ise yaklaşık 100 km’yi buluyor.

Qingshan Kayak Merkezi, kayak alanı bakımından ulusal seviyede birinci sırada. Beidahu Kayak Merkezi, 6. Asya Kış Oyunları’nın tüm yarışlarına ve Ulusal Kış Oyunları’nın 3 bölümüne ev sahipliği yaptı.

Jilin Stadyumu ise 10 bin kişi kapasiteli geniş bir spor sahasına sahip durumda ve ulusal figür pateni gibi büyük yarışlar burada düzenlendi.

Jilin, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları fırsatından yararlanarak buz ve kar endüstrisini geliştirmek için bir liderlik takımı kurdu ve özel bir fon açtı.

Don, buz-kar ve kaplıcalar olmak üzere kış turizminin 3 kaynağına odaklanan kent, aylarca birbirinden renkli spor faaliyetleri organize etti. Bu faaliyetler arasında uluslararası don ve buz-kar festivali, fotoğraf sergisi, ulusal yüzme yarışı ve buz hokey ligi yer alıyor.

Buz ve kar kaynaklarının eşsiz çekiciliği sayesinde Jilin’e yüklü miktarda sosyal sermaye de çekildi. Beidahu 3,16 milyar yuanlık yatırımla geçen yıl otel ve apartman inşası gibi 15 projeyi başlattı.

Kent, şimdilerde çeşitli kampanyalarla ya da gençleri eğiterek ve profesyonel yarışmalar düzenleyerek kış sporlarını tanıtıyor. Tüm hava koşullarında çalışmaya olanak veren Jilin Beishan Dört Mevsim Kayak Parkı, son günlerde 1,308 metrelik kayak pistinde genç sporcuları eğitiyor.

Jilin buz sporları merkezinin direktörü Liu Yijun, sporcuların yıl boyunca kayak parkında eğitim görebileceğini, böylece Olimpiyat Oyunları için hazırlık sürelerini artırabileceklerini ifade etti.

Jilin Vali Yardımcısı Gai Dongping, insanları kış sporlarına katılmaya teşvik etme işinin çocuklukta başladığını belirtti. Gai’ın verdiği bilgiye göre Jilin kenti 2018-2019 kış sezonlarında ilkokul ve ortaokul öğrencileri arasında kış sporlarını yaygınlaştırma projesine 10 milyon yuan yatırdı. Profesyonel kayak eğitmenleri sezon boyunca 75 bin öğrenciye ders verdi.

Buz hokeyini öğrencilere sevdirmek için 15 ilkokul ve ortaokulda buz hokeyi takımları kuruldu, kent 8 buz hokeyi kulübüne de ev sahipliği ediyor.

Beidahu tesisleri 2018-2019 yıllarının kış sezonlarında turizm gelirlerinin yüzde 43 artarak 170 milyon yuana çıktığını bildirdi. Kentin merkezine 15 km uzaklıktaki Songhua Gölü Tesisleri’nin turizm geliri de aynı dönemde yüzde 37’lik artışla 223 milyona yükseldi.

Buz ve kar kaynakları sayesinde Jilin ayrıca bu alanda kullanılan ekipmanların üretimini de ilerletiyor. Kent, çok sayıda kayak takımları ve kıyafetleri üreten şirketi çeken bir buz-kar ekipmanları sanayi parkı kurdu.

Jilin kenti aynı zamanda Beijing Spor Üniversitesi ile buz ve kar bilimsel araştırmaları merkezi açmak için işbirliği halinde. Jilin’deki Beihua Üniversitesi ise kendi bünyesinde bir buz-kar okulu açtı.

Kent, gelecekte Beidahu kayak kasabasının inşasına odaklanacak. Kasabada 4 milyon ziyaretçinin ağırlanması bekleniyor. Tüm bunlar Jilin’i dünya standartlarında bir buz-kar turizmi destinasyonu olma amacına biraz daha yaklaştıracak.

Haber GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir