Kalp Krizinin Ardından Ömrü Uzatacak Öneriler

Kalp Krizinin Ardından Ömrü Uzatacak Öneriler

EGZERSİZ, KORONER KALP HASTALARINDA KARDİYAK ÖLÜM RİSKİNİ %26 AZALTIYOR

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde, her iki ölümden biri kalp ve damar hastalıkları kaynaklı gerçekleşirken, her yıl yaklaşık 200 bin kişi kalp krizi nedeni ile hayata veda ediyor. Ayrıca koroner kalp hastalıkları kronik bir durum olduğundan, daha önce kalp krizi geçiren bireyler de erken ölüm için yüksek risk altında bulunuyor.

Ancak bütün bu korkutucu görüntüye karşın yaşam tarzı değişikliklerinin sağkalımı artırdığının altını çizen Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Kadir Polat, kalp krizi geçirenlerin dikkat etmesi gerekenler hakkında önemli bilgiler verdi.

Önemli bir halk sağlığı problemi olan koroner kalp hastalığı kronik bir durum olduğundan, kalp krizi geçirmiş hastalarda erken ölüm riski de yüksek olarak gözlemleniyor. Bu nedenle Bayındır Söğütözü Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Kadir Polat, sağkalımı artırmak için hastaların uzun yıllarda edinmiş oldukları zararlı alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını değiştirmeleri gerektiğini vurguluyor. Ancak uzun yıllar devam eden alışkanlıkların kolay değiştirilemeyeceğinin gerçekçi bir bakış açısı olduğunu da söyleyen Uzm. Dr. Kadir Polat, bu bağlamda hasta ve hekim iş birliğine dikkat çekiyor.

RİSK FAKTÖRLERİ KONTROL ALTINA ALINABİLİR

Uzm. Dr. Kadir Polat, kalp krizi geçirmiş hastaların uygulaması gereken yaşam tarzı değişikliklerini sigaranın bırakılması, sıkı kan basıncı kontrolü, güvenli alkol kullanımı, diyet ve kilo kontrolü ile fiziksel aktivitenin artırılması şeklinde sıralarken, bu değişikliklerin nasıl etkiler yaratacağını detaylı şekilde anlattı.

SİGARA, KALP KRİZİ RİSKİNİ KATLIYOR

Sigara kullanımı, kardiyovasküler hastalıklarda oldukça güçlü ve bağımsız bir faktör olarak karşımıza çıkıyor ve kesinlikle kaçınılması gerekiyor. Pasif içiciliğe maruz kalma durumunun da hastalık riskini artırdığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Kadir PolatSigara içenlerin kalp krizi ile başvurma riski içmeyenlere göre 2-3 kat daha yüksek. Gözlemsel çalışmalar, sigarayı bırakan hastaların ilerleyen yıllarda sigaraya devam edenlere göre ölüm riskinin azaldığını gösteriyor. Sigaranın bırakılması tüm ikincil korunma ölçütlerinde en etki olanı” dedi.

 EGZERSİZ, KARDİYAK ÖLÜM RİSKİNİ %26 AZALTIYOR

Egzersiz terapisi, kalp krizini takiben rehabilitasyon amaçlı olarak uzun süreli kullanılıyor. Stabil koroner kalp hastalarında düzenli fiziksel egzersizin oldukça yararlı olduğu biliniyor. Egzersizin hayatı tehdit eden hastalıklarla ilişkili anksiyeteyi azaltabildiğini ve hastanın kendisine güvenini artırdığını belirten Uzm. Dr. Kadir Polat açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Koroner rehabilitasyon programlarının bir parçası olarak egzersiz eğitiminin koroner kalp hastalarında kardiyak ölüm riskini %26 azalttığı biliniyor. Ayrıca egzersiz, hayatı  tehdit  edici  hastalıkla  ilişkili  anksiyeteyi  azaltabiliyor  ve  hastanın  kendisine  güvenini  arttırabiliyor. Haftada en az 5 kez 30 dakika orta düzey yoğunlukta, hafif bir nefes darlığı noktasına kadar egzersiz öneriliyor. Başlangıç için hafif yürüyüşler en iyi egzersizlerdir ve yapılan egzersizlerin süresi yavaş yavaş artırılmalıdır.  Hedeflenen egzersiz süresi haftada 300 dakikadır. Aşırı sıcak ve soğuk havalarda ise egzersiz yapmaktan kaçınılması gerekiyor.”

HİPERTANSİYON MUTLAKA KONTROL ALTINDA TUTULMALI

Kontrol altında tutulmayan hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık riskinin yükselmesine sebep oluyor. Bu nedenle özellikle kalp krizi geçiren hastalarda kan basıncının iyi kontrol edilmesi gerekiyor. Tüm hipertansif hastaların tansiyon değerlerinin 140-90 mmHg’nin altında olması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Kadir Polat, Kilo kontrolü, fiziki aktivitelerin artırılması, alkol alımının azaltılması, tuz kısıtlaması ve meyve, sebze  tüketiminin artırılması gibi yaşam tarzı önlemleri hipertansiyonu olan tüm hastalara öneriyoruz” dedi.

KALBİN DÜŞMANI OBEZİTEYE DİKKAT!

Çağımızın hastalığı obezite, kalp krizi geçirmiş hastalarda da artan bir sorun. Kilo vermenin, kan  basıncı ve kan yağları üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle kardiyovasküler hastalığı azaltığını söyleyen Uzm. Dr. Kadir Polatdiyet ve kilo kontrolüne ilişkin önerilerini de paylaştı:

  • Meyve (2-3 porsiyon), sebze (2-3 porsiyon), tam tahıllı  besinler, balık (özellikle yağlı çeşitlerini haftada en az iki kez), yağsız et ve düşük yağlı süt  ürünleri tüketmek.
  • Doymuş ve trans yağları sebze ve deniz kaynaklarından elde edilen tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlarla değiştirmek ve toplam yağları toplam kalori alımını %30’unun altına indirmek.
  • Günlük 30-45 gram lif almak.
  • Alkollü içeceklerin tüketimini erkekler için günde 1-2 kadeh, kadınlar için günde 1 kadeh ile sınırlandırmak. 1 haftada tüketilen alkollü içecekteki saf alkol miktarı 100 gramı geçmemelidir. (1 duble rakı 25 gr, 1 kadeh şarap 16 gr saf alkol içerir.)
  • Kişisel tercihleri nedeniyle alkol kullanmayan hastalara, Kardiyovasküler koruma amacıyla alkol tüketimi tavsiye edilmemelidir.
  • İşlenmiş ve hazır gıdalardan kaçınmak.
İLKER OBALI
One thought on “Kalp Krizinin Ardından Ömrü Uzatacak Öneriler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.