Uzm. Dr. Selahattin Menteş Adana Tabip Odası Başkanı oldu

Adana Tabip Odası 2020-2022 yılı Genel Kurulu ve seçimleri sonucu Uzm. Dr. Selahattin Menteş başkanlık koltuğuna oturdu.

Uzm. Dr. Hamdi Karanfil’in divan başkanlığını yürüttüğü genel kurula CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, SES Adana Şube Yönetici ve üyeleri, TMMOB’a bağlı oda başkanları, siyasi partilerin temsilcileri ile hekimler katıldı.

PROF. DR. HİLAL, “MESLEK ODALARI SORUN DEĞİLDİR”

Önceki dönem yönetim kurulunun çalışmaları oy birliği ile kabul edilirken Başkan Prof. Dr. Ahmet Hilal; yaptığı konuşmada “Ülkemizde hiçbir dönem olağan olmadığı için 2018-2020 dönemi de olağandışı koşullarda geçti. İktidar, hem odalarımızın hem de birey olarak bizlerin yaşam alanlarını daralttı ve antidemokratik uygulamalarını arttırarak sürdürdü. Ülkede pandemi devam etmesine rağmen, her gün 1000 civarında yeni hasta ve 20 civarında ölüm olurken, insanlar umutsuz ve mutsuz iken ülkenin en büyük sorunu meslek odalarının seçim sistemiymiş gibi meslek odalarını bölme ve etkisizleştirme peşindeler.” diyerek birlikte çalıştığı meslektaşlarına ve göreve yeni seçilen hekimlere başarı diledi.

Tek liste olmasına rağmen 298 hekimin katılım göstererek kullandığı oyun tamamı alan Uzm. Dr. Selahattin Menteş ve ekibi, destek veren tüm meslektaşlarına teşekkür etti.

UZM. DR. MENTEŞ, “ALDIĞIMIZ BAYRAĞI DAHA DA İLERİ GÖTÜRME AMACINDAYIZ”

Konuya ilişkin açıklama yapan Adana Tabip Odasının yeni Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Tüm meslektaşlarımızı huzur ve mutluluk içinde görevlerini yaptığı, sağlıkta şiddet diye bir kavramın olmadığı, emekli hekimlerin çalışmak zorunda kalmadığı, üniversitelerimizin birer bilim yuvası olduğu, ülke sağlığı denilince bizlerin ve TTB’ nin önerilerinin baş tacı edildiği, salgının bertaraf edildiği, özgür ve mutlu ülkede selamlamak isterdim, ama olmadı. Fakat o günlerin de geleceğine inancım tamdır. Bugün tüm dünya ve ülkemiz Covid-19 salgınıyla zorlu bir süreçten geçiyor. Bu süreçte tüm sağlık çalışanlarımız ve meslektaşlarımız her zorluğa karşı görevlerini canla yaptı ve yapmaya devam ediyor. Canla derken benzetme olsun diye söylemiyorum.

Bugüne kadar 23 ‘ü hekim, 43 sağlık çalışanı yaşamlarını kaybetti. Hepsinin önünde saygıyla eğiliyorum. Bizler tüm bunlar ile mücadele ederken iktidar sahipleri çoklu baro ve çoklu oda kavramlarıyla bizleri karşı karşıya bıraktı. Biz biliyoruz ki barodan sonra sıra bilerek gelecek. Bu süreçte ateşten bir gömlek giyme sırası bize geldi. Aldığımız bayrağı daha da ileri götürme amacındayız.”

SOSYALİZASYONA DÖNÜLMESİ ÇAĞRIMIZDIR

Uzm. Dr. Menteş, “Önümüzdeki en önemli görev odamızı kendi binasına taşımak, üye sayılarımızı hızla arttırmak olacaktır. Meslektaşlarımıza daha tıp fakültesine başlarken sahip çıkacağız. Tüm meslektaşlarımızın bir yuvası haline gelmeye çalışacağız. Tüm bunlar için çalışırken ATO olarak geçmişten gelen hekim mücadelesi, sağlık sistemi ve sorunları hakkındaki birikimlerimizi geleceğe taşımak da görevimiz olacaktır.

Hekimlerin insanca yaşayacağı, ücret ve özlük haklarının düzeltilmesi, sağlıkta çıkan şiddet yasasının aksaklıklarının giderilerek uygulanması da çabalarımızdan olacaktır. Covid-19 salgınının da gösterdiği gibi sağlıkta dönüşümden derhal vazgeçilerek sosyalizasyona dönülmesi çağrımızdır. Bugüne kadar bu bayrağı taşıyan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyor. Bundan sonra bu bayrak emin ellerdedir. ” dedi.

Adana Tabip Odası yeni yönetimine seçilen Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Dr. Figen Sunay Kardeş, Dr. Ahmet Suntur, Dr. Nalan Kükürt, Dr. Mehmet Reyhan, Dr. Figen Doğan Güneş ile Dr. Sedat Gül önümüzdeki günlerde mazbatasını alacak, ardından görev bölümü yapacak.

VEDAT ZÖHRE 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir