Dengzhou, 1861 yılında güneyindeki komşusu Yantai’ın gölgesinde kalmış bir serbest limandan biraz daha fazlasıydı. Ticaretten emekli olduktan sonra ise tinsel yönüyle bağlantı kurmaya daha çok önem vermeye başladı. Bu yöndeki adımlarından biri de eski çağlarda kullanılan şiirsel lakabı Penglai’ı yeniden kullanmak oldu. Penglai, milattan önce dördüncü yüzyıla ait Dağlar ve Denizler Klasiği’nde tarif edilen ölümsüzlerin mistik mekânına verilen isimdir.

Eski çağlardan kalma bu klasiğe göre, Penglai Dağı, Bohai Denizi’nde yaz mevsiminin ebedi olduğu bir adada bulunuyordu. Bu adada şarap kadehleri kendi kendine doluyor, namütenahi bir gençliği vadeden sihirli meyveler bulunuyordu. Shandong eyaletinin Bohai Denizi ve Sarı Deniz sınırında yer alan kenti Penglai, pek çok açıdan söz konusu gizemli bölge olmak için iyi bir aday. Penglai, Fata Morgana serabı ile ünlüdür. 11’inci yüzyılda yaşamış şair Su Shi, Penglai’ı şu dizelerle resmeder:

Bulutlar rüzgâr parlak doğuda,

Ne çok ölümsüz saklı orada.

Penglai’da yer alan Kızıl Tepeler’in, Çin mitolojisindeki 8 Ölümsüz kişinin sonsuzluk yoluna düştüğü yer olduğuna inanılır. Efsaneye göre, Çin’in ilk imparatoru Qin Shihuang, Kızıl Tepeler’e 3 bin genç kız ve erkeği taşıyan gemiler gönderdi, ancak bu yolculuktan geri dönen olmadı. Han İmparatoru Wu, doğu turu sırasında aynı riske girerek bölgeye gitti. Fakat onun amacı, ölümsüzlük iksirini aramak yerine bir kale inşa etmekti.

Tang Hanedanı döneminde (618-907) Penglai limanları ile Japonya ve Kore Yarımadası’ndaki Silla Krallığı arasındaki ipek ve porselen ticareti yükseldi. 11’inci yüzyılda Song İmparatoru Kızıl Tepeler’de Penglai Pavyonu olarak bilinen bir kale dikti. Kale, Ming Hanedanı (1368-1644) döneminde 100 hektarlık bir alana genişletildi.

Penglai, bugün Yantai’ın yönetimi altında, bir kent statüsünde. Ve turistik mekânlarının yakınındaki birkaç yeni apartman ve alışveriş merkezi, balıkçı köyleriyle çevrelenmiş durumda. Şimdilerde Penglai’ın bölgesel turizm merkezi olarak büyüyen ününe hizmet eden bu yeni mekânlar, Beijing, Tianjin ve Shandong’un diğer kesimlerinden gelen turistlere farklı gezi seçenekleri sunuyor. Bu seçenekler arasında Yantai’a kıyasla daha temiz sahiller ve taze deniz ürünleri yer alıyor.

Kentin 5A dereceli tek turistik mekânı olan Penglai Pavyonu, bir gezginin seyahat listesinde bulunması gereken yerlerin başında geliyor. Ziyaretçiler, Dengzhou Müzesi ve Penglai Antik Gemi Müzesi’nde bölgenin tarihi hakkında bilgi edinebilirler. Çocuklarıyla seyahat edenler için ise Penglai Akvaryumu iyi bir seçenek olacaktır. Pavyonun yanındaki Penglai Akvaryumu, Asya’da türünün en büyüğü olma özelliğini taşırken, Europark ise Avrupa tarzı mimarisi olan bir eğlence parkı konumunda.

Yeni mekânlardan “Denizi Yaran 8 Ölümsüz” adlı turistik alanı da eski çağlardan beri bilinen efsaneden esinlenilerek kuruldu. Tesis içindeki sinema salonunda 1988 ve 2005 yıllarında çekilen Fata Morgana olayının görüntüleri gösteriliyor. Yakınlarındaki 3 Ölümsüz Dağı adlı mekân ise Çin’in geleneksel dinlerini temsil eden antikalara ve sahibinin keşfettiği farklı lezzetlere ev sahipliği yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir