60 bin sağlık meslek lisesi mezunu işsiz

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, söz verilmesine rağmen Sağlık Meslek Lisesi hemşirelik mezunlarına istihdam alanı açılmadığını söyledi

Ortaöğretim hemşirelik mezunlarının sorunu mecliste

“Ortaöğretim mezunu hemşireler atanamıyor”

60 bin Sağlık Meslek Lisesi mezunu işsiz

UHA /ANKARACumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, son mezunlarını 2017 yılında veren ve mezun sayısı 60 bini bulan sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunlarına atama sorununu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Dr. Şevkin, istihdam sözü verilmesine karşın birçok eğitim araştırma hastanesinin iş ilanlarında ortaöğretim hemşirelerine istihdam hakkı tanımadığını, şehir hastanesi atamalarında lise mezunu hemşirelere yer verilmediğini dile getirdi.

Hastaneler Yer Vermiyor

Nitelikli sağlık personeli yetiştirmek amacıyla 1961 yılından sonra tüm Türkiye’de ‘Sağlık Meslek Liseleri’ adı altında okullar açıldığını, 1995 Yüksek Sağlık Şurası ve 1996 Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Sağlık Bakanlığı arasındaki protokollerle sağlık meslek liselerinin lisansa dönüştürülmek üzere YÖK’e devredildiğini dile getiren Dr. Şevkin, mezunlara atama hakkı tanınmadığı gerekçesiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi sundu.

Hemşire yardımcılığı gibi yardımcı branşlar

1996 yılından sonra öğrenci alınmaması gerekirken, mevcut hemşire açığı sebebiyle 2012 yılına kadar öğrenci alımı süren, 2014 yılından sonra ise sağlık meslek liselerinde hemşirelik branşı kaldırılarak hemşire yardımcılığı gibi yardımcı branşlar oluşturulduğunu dile getiren Dr. Şevkin, “En son mezununu 2017 yılında veren, sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunlarının mevcut sayısı şu an tam olarak bilinmemekle birlikte 60 bin civarı olduğu tahmin edilmektedir.

Şehir hastanesi atamalarında

2012-2020 yılları arasında atanan ortaöğretim mezunu hemşire sayısı 15 bin 748 kişidir. Üstelik birçok eğitim araştırma hastanesinin iş ilanlarında ortaöğretim hemşirelerine istihdam sağlamadığı, Sağlık Bakanlığı’nın yapılan şehir hastanesi atamalarında lise mezunu hemşirelere yer verilmediği gözlemlenmektedir” dedi.

Bakan Koca’dan Yanıt Bekliyor

CHP’li Dr. Şevkin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın şu sorulara yanıt vermesini istedi:

“2021 yılı itibariyle atanamayan sağlık meslek lisesi mezunu hemşire sayısı kaçtır?2020 yılı Sağlık Bakanlığı atamalarında ortaöğretim mezunu hemşirelerin 2020 KPSS’ye girdikleri halde 2018 KPSS puanları ile atamalarının yapıldığı bilinmektedir.

60 bin sağlık meslek lisesi mezunu işsiz
Ortaöğretim mezunları için bunun telafisi niteliğinde bir atama yapılacak mıdır?30 Mart 2012 tarihinden önce sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünden, lisans hemşireliğe geçişlerde öğrencilere ek puan verildiği için, öğrenciler lisans eğitimlerini rahatlıkla tamamlayabiliyordu. 
HABERİN SONU
www.haberinsonu.com
60 bin sağlık meslek lisesi mezunu işsiz

Lisans hemşireliğe geçişlerde

Ortaöğretim mezunları için bunun telafisi niteliğinde bir atama yapılacak mıdır?30 Mart 2012 tarihinden önce sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünden, lisans hemşireliğe geçişlerde öğrencilere ek puan verildiği için, öğrenciler lisans eğitimlerini rahatlıkla tamamlayabiliyordu.

Öğrenciler şimdi lisansa geçişlerde zorlanmaktadır.

Bu tarihten sonra liselere kaydolan hemşirelere verilen puan kaldırıldıktan sonra yeterli temel dersleri işlemeyen daha çok mesleki derslere yönlendirilen öğrenciler şimdi lisansa geçişlerde zorlanmaktadır.

Hemşireler atanamıyor

Bu konuyla ilgili bir düzenleme yapacak mısınız? Sağlık Meslek Lisesi mezunu hemşireler için bundan sonraki atama sürecinde gençlerin istihdamı konusunda herhangi bir çalışmanız var mıdır? Atama yapacak mısınız? Yapacaksanız sayı kaç olacak? Yapmayacaksanız neden?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir