Üç sene boyunca üzerinde çalıştığı ve dört ayda geliştirdikleri GBA SPC1 biyoyazıcısını hazırladığı tasarımları ve diğer dokümanları açık kaynaklı olarak dünya ile buluşturdu. Bu sayede proje dünyada ilkler arasına girdi. Kendi şirketini kurarak üretim faaliyetine geçen Gül Banu Aydın’ın ürettiği dokularla Kanser hastalarının kullandığı ilaçlardaki yan etkilerin tamamen ortadan kaldırılması hedefleniyor.  Üretilen dokuların üzerinde klinik testlerin yapılması amaçlanıyor. İlaçların ve kozmetik ürünlerin insanlar üzerindeki yan etkilerinin azaltılması ve deney kobaylarının daha az kullanılması yönündeki çalışmalarını sürdürüyor. Biz deri dokusunu taklit ettiğimizde insanların vücuduna naklederek oradaki hasarın giderilmesini sağlayabiliriz. Ticari kaygıdan ziyade bu alana ilgi duyan insanların kendi biyoyazıcılarını yapabilmelerine ve ürettikleri biyoyazıcı ile doku iskelesi çalışmalarını yürütebilmelerine imkan sunmak istedik. Almanya, Hindistan, Brezilya’dan insanlar bizlerle iletişime geçtiler. Cihazın nasıl yapıldığı hakkında sorular soruyorlar ve bizler de kendilerine yardımcı oluyoruz. ‘’Doku iskelesi basımında kullandığımız iğneleri Çin’den sipariş vermek zorunda kalıyoruz. Türkiye'de tedarikçi bulamadık. Ülkemizde bu iğneleri üreten varsa bizlerle iletişime geçerlerse seviniriz’’ diyen Aydın, ‘’GBA SPC1’ in tüm yazılım ve dokümanlarını dünyada en çok kullanılan thingiverse platformuna yükledik ve bu 3d bioprinterı yapabilirsiniz’’ dedi.
ÖZEL HABER- Odasında Kurduğu laboratuvarda Kanser Tedavisinde Kullanılan Doku İskelesi Üretiyor

Biyomedikal mühendisi Gül Banu Aydın, Pandemi nedeni ile kendi odasını laboratuvara dönüştürerek tasarladığı 3D Biyoyazıcı ile özellikle kanser tedavilerinde ve yanık tedavilerinde kullanılabilecek doku iskelesi üretiyor.

Üç sene boyunca üzerinde çalıştığı ve dört ayda geliştirdikleri GBA SPC1 biyoyazıcısını hazırladığı tasarımları ve diğer dokümanları açık kaynaklı olarak dünya ile buluşturdu. Bu sayede proje dünyada ilkler arasına girdi.
Kendi şirketini kurarak üretim faaliyetine geçen Gül Banu Aydın’ın ürettiği dokularla Kanser hastalarının kullandığı ilaçlardaki yan etkilerin tamamen ortadan kaldırılması hedefleniyor. 

Üretilen dokuların üzerinde klinik testlerin yapılması amaçlanıyor. İlaçların ve kozmetik ürünlerin insanlar üzerindeki yan etkilerinin azaltılması ve deney kobaylarının daha az kullanılması yönündeki çalışmalarını sürdürüyor. Biz deri dokusunu taklit ettiğimizde insanların vücuduna naklederek oradaki hasarın giderilmesini sağlayabiliriz.

Üç sene boyunca üzerinde çalıştığı ve dört ayda geliştirdikleri GBA SPC1 biyoyazıcısını hazırladığı tasarımları ve diğer dokümanları açık kaynaklı olarak dünya ile buluşturdu. Bu sayede proje dünyada ilkler arasına girdi. Kendi şirketini kurarak üretim faaliyetine geçen Gül Banu Aydın’ın ürettiği dokularla Kanser hastalarının kullandığı ilaçlardaki yan etkilerin tamamen ortadan kaldırılması hedefleniyor.   Üretilen dokuların üzerinde klinik testlerin yapılması amaçlanıyor. İlaçların ve kozmetik ürünlerin insanlar üzerindeki yan etkilerinin azaltılması ve deney kobaylarının daha az kullanılması yönündeki çalışmalarını sürdürüyor. Biz deri dokusunu taklit ettiğimizde insanların vücuduna naklederek oradaki hasarın giderilmesini sağlayabiliriz.  Ticari kaygıdan ziyade bu alana ilgi duyan insanların kendi biyoyazıcılarını yapabilmelerine ve ürettikleri biyoyazıcı ile doku iskelesi çalışmalarını yürütebilmelerine imkan sunmak istedik. Almanya, Hindistan, Brezilya’dan insanlar bizlerle iletişime geçtiler. Cihazın nasıl yapıldığı hakkında sorular soruyorlar ve bizler de kendilerine yardımcı oluyoruz.  ‘’Doku iskelesi basımında kullandığımız iğneleri Çin’den sipariş vermek zorunda kalıyoruz. Türkiye'de tedarikçi bulamadık. Ülkemizde bu iğneleri üreten varsa bizlerle iletişime geçerlerse seviniriz’’ diyen Aydın, ‘’GBA SPC1’ in tüm yazılım ve dokümanlarını dünyada en çok kullanılan thingiverse platformuna yükledik ve bu 3d bioprinterı yapabilirsiniz’’ dedi.
Üç sene boyunca üzerinde çalıştığı ve dört ayda geliştirdikleri GBA SPC1 biyoyazıcısını hazırladığı tasarımları ve diğer dokümanları açık kaynaklı olarak dünya ile buluşturdu.

Ticari kaygıdan ziyade bu alana ilgi duyan insanların kendi biyoyazıcılarını yapabilmelerine ve ürettikleri biyoyazıcı ile doku iskelesi çalışmalarını yürütebilmelerine imkan sunmak istedik. Almanya, Hindistan, Brezilya’dan insanlar bizlerle iletişime geçtiler. Cihazın nasıl yapıldığı hakkında sorular soruyorlar ve bizler de kendilerine yardımcı oluyoruz.

Odasında Kurduğu laboratuvarda  Doku İskelesi Üretiyor
Odasında Kurduğu laboratuvarda Doku İskelesi Üretiyor

‘’Doku iskelesi basımında kullandığımız iğneleri Çin’den sipariş vermek zorunda kalıyoruz. Türkiye’de tedarikçi bulamadık. Ülkemizde bu iğneleri üreten varsa bizlerle iletişime geçerlerse seviniriz’’ diyen Aydın, ‘’GBA SPC1’ in tüm yazılım ve dokümanlarını dünyada en çok kullanılan thingiverse platformuna yükledik ve bu 3d bioprinterı yapabilirsiniz’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir