JFMO-Emin Pişkin

Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Emin Pişkin, Gölcük Depremi’nin 23. Yıl dönümünde teknik uyarılarda bulundu

“Deprem yönetmeliği değişti ama uygulamada bir çok eksik var”

“Deprem öncesi sismik çalışmalara önem verilmeli”

NOVACELL AJANS/ADANA – Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Emin Pişkin, bir doğa olayı olan depremin tedbirsizlik nedeniyle ölümlere yol açtığını vurguladı. 1999 Düzce Depremi’nin 23. Yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan Başkan Pişkin, “On binlerce insanın ölümüne neden olan ve milyarlarca liralık hasara sebep olan 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nin üzerinden tam 23 yıl geçti. Geçen süre içerisinde yapı-imar kanununda, deprem yönetmeliğinde bir takım düzenlemelere ve yenilemelere gidildi. Fakat uygulamada bir çok eksiğin olduğu görülüyor” dedi.

YAPI-ZEMİN İLİŞKİSİNE DİKKAT ÇEKTİ

Yapıyı oluşturan materyallerin sağlamlığının gerekliliği tartışılmazken aynı yapının üzerine oturduğu zeminin fiziksel özelliklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini dile getiren Başkan Emin Pişkin, “Risk altındaki yapılar sanıldığının aksine sadece yüksek katlı binalar değil yapı-zemin ilişkisinin sağlıklı irdelenmediği durumlarda az katlı binalar da risk altında olabilir. Bunun en çarpıcı örneği 17 Ağustos depreminde görülmüştür” diye konuştu.

“TEDBİRSİZLİK ÖLDÜRÜYOR”

Herhangi bir deprem anında zeminin yapıya ileteceği deprem dalgalarının frekansı ile yapının kendisine ait doğal salınım frekansının örtüşmesi durumunun rezonansa neden olacağından yapının yıkılmasını da beraberinde getireceğini ifade eden Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Emin Pişkin, “ Zeminin deprem esnasındaki hareketlerini jeofizik yöntemlerden biri olan sismik çalışmalarla önceden tespit edip bu durumun önüne geçmek mümkündür.  Bir doğa olayı olan deprem değil tedbirsizlik öldürür bilinciyle aynı acıların tekrar yaşanmamasını diliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Bağlantıyı kopyala