Rusya'nın nüfusu salgın nedeniyle rekor düzeyde düştü: Son bir yılda yaklaşık bir milyon azaldı

2020 yılında Rusya’nın nüfusu 158 bin kişi azalacak, bu son 14 yılın en yüksek rakamı. Ulusal kalkınma hedeflerine ulaşmak için hazırlanan taslak hükümet planına göre, 2020’de Rusya’nın nüfusu bir önceki yıla göre beş kat daha fazla azalacak.

Rusya’nın nüfusu Covid-19 nedeniyle rekor düzeyde düştü: Barış dönemlerindeki en büyük azalma

Rusya’nın nüfusu son bir yılda barış zamanlarında görülen en fazla azalmayı yaşadı.

Ülkenin önde gelen nüfus bilimcilerinden Aleksey Rakşay’ın resmi devlet istatistiklerine dayanarak yaptığı analize göre ülkenin doğal nüfusu Ekim 2020 ile Eylül 2021 arasında 997 bin kişi azaldı.

Rakşay’ın resmi doğum rakamları ile ölüm rakamları arasındaki farkla elde ettiği bu sayıda göçün etkisi bulunmuyor.

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkeler arasında bulunan Rusya’da 2020 yılı başından beri ortala ölüm sayısında en az 660 binlik bir artış meydana geldiği rapor edilmişti.

Diğer bir çok faktörün sabit kaldığını vurgulayan Rakşay, nüfustaki azalmada en büyük etkinin açık bir çekilde Coronavirüs olduğunu belirtti.

Coronavirüs verilerini eleştirerek çalıştığı resmi istatistik kuruluşundan geçen yıl istifa eden Rakşay, doğum rakamlarında bir azalma olmadığını nüfusun gerilemesinin nedeninin ölüm oranındaki artış olduğunu vurguladı.

Aşıya karşı şüpheci yaklaşımın oldukça yüksek düzeylerde olduğu Rusya’da koronavirüs kaynaklı ölümler hala yüksek seyrediyor. Çarşamba günü ölüm sayısında yeni bir rekor kırıldı.

Rakşay geçen yıl nüfusta yaşanan azalmanın Temmuz 1999 ile Haziran 2000 arasındaki 983 binlik düşüşten biraz daha fazla olduğunu vurgulayarak o zamanki asıl etkenin 10 yıl süren ekonomik istikrarsızlık sonucu azalan doğum oranı ve ortalama yaşam süresi olduğunu belirtti.

145 milyon nüfuslu ülkenin nüfusu uzun süredir azalma trendinde ve Kremlin’in en önemli gündemlerinden birisi bu gerilemenin önüne geçmek.

Covid nedeniyle Putin yönetimi ailelerin çocuk yapmasını teşvik için iki çocuktan fazlasına sahip ailelere büyük destekler hayata geçirdi.

Rusya’nın 2024’e kadar olan dönem için yapılan ulusal kalkınma hedeflerine ulaşmak için birleşik hükümet planı ve 2030 yılına kadar planlanan taslak programına göre, genel nüfus artışının eksiden pozitif oranlarına ulaşması ancak 2022’den sonra mümkün hale gelecek. Ülke nüfusunun 373,9 bin kişi azaldığı 2006 yılı sonundan itibaren ilk defa 2020 yılı ülkede bu denli büyük çaplı bir nüfus azalmasının gözlemlendiği yıl olarak kayıtlara geçti.

Buna rağmen 2019 yılında yayınlanan resmi bir rapora göre ülke nüfusunun 2035 yılına kadar 12 milyon azalması bekleniyor

BU HABERLER DE İLİGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rusya’nın Doğu Akdeniz’de 12 Mil Açıklaması

Rusya: Yunanistan Bizim Avrupa’daki Geleneksel Ortağımız

Rusya’dan Peş Peşe Türkiye Açıklamaları!

Türkiye-Rusya Federasyonu Ortak Stratejik Planlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir