Çin’in filo olarak en büyük hava yolu şirketi olan China Southern Hava Yolları, Beijing’den sonra Wuhan kentinden de İstanbul’a uçuşlara başladı. Çin’den birbiri ardına İstanbul’a seferlerin başlamasıyla bu yıl Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısının 500 bini bulması bekleniyor.
İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla beraber yabancı hava yolu şirketleri birbiri ardına İstanbul’a yeni noktalardan uçuşlara başlıyor. Çin’in filosuna göre en büyük hava yolu şirketinden biri olan China Southern Hava Yolları da yeniden başladığı Beijing-İstanbul seferi dışında Orta Çin’in en büyük şehri olan 10,6 milyon nüfuslu Wuhan’dan bugünden itibaren İstanbul Havalimanı’na uçuşlara başladı. Wuhan Havalimanı’ndan Türkiye saati ile 10.54’te havalanan CZ8341 sefer sayılı China Southern Hava Yolları ilk seferi de “rüya uçak” olarak adlandırılan “Boeing 787-9 Dreamliner” ile gerçekleştirdi. İstanbul Havalimanı’na Çin hava yolu şirketinin uçağının saat 20.20’de inmesi planlanıyor. İlk sefere de yolcu talebinin yoğun olduğu öğrenildi. Çin şirketinin merkezleri ise Beijing ve Guangzhou… 216 noktaya uçan ve kargo dahil 616 uçağı bulunmasıyla Çin’in filo olarak en büyük hava yolu şirketi olarak tanımlanan China Southern Hava Yolları’nın 2017 verilerine göre geliri 1,3 milyar dolar.

Rüya uçak İstanbula geliyor Çinin en büyüğü...

YENİ ÇİNLİ ŞİRKETLER DE YOLDA

Çin’den diğer hava yolu şirketleri de turist sayısından pay kapmak adına Türkiye’ye sefer düzenleyecek. Chengdu’dan Sichuan Hava Yolları haftada üç gün İstanbul’a 30 Nisan’dan itibaren uçuşlara başlarken, Lucky Air de ülkenin güneybatısındaki Yunan eyaletinin başkenti ve en büyük şehri Kunming’den temmuz ayından itibaren uçması bekleniyor. THY ise Çin’de Beijing, Shanghai, Guangzhou ve Hong Kong’a uçarken 8 noktaya daha uçmak için çalışmalar yapıyor.
ÇİNLİ TURİST SAYISI 2 YIL SONRA 1 MİLYONU BULACAK
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre 2018 yılında yüzde 59 artışla 394 bin Çinli Türkiye’ye gelirken, artışın bu hızla devam etmesi halinde 2 yıl sonra Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısını 1 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Yeni hava yolu şirketlerinin ve yeni noktalardan uçuşların başlamasıyla beraber 2019 yılında ise Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısının 500 bini bulması bekleniyor.
 
HABER GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir