kuru köprü şalgamı
Şalgam Suyunun faydaları nelerdir

İlhan usta Şalgamları Adana Kuruköprü’nün Meşhur şalgamı Doğal olarak fermente ürün olan şalgam damakta doğal tat bırakıyor. Özel  olarak taneleri olan siyah havuç tamamen organik olarak yetiştirilmekte ve organik olarak ağaç fıçılarda üretim yapılmakta hiçbir katkı kimyasal ürün kullanılmamaktadır.

İlhan Usta Şalgamı Türkiye ve Dünyanın Her yerinden talep edilmektedir.

Türk mutfağına özgü, geleneksel içeceklerden biri de doğal olarak fermente ürün olan şalgam suyudur. Geleneksel şalgam suyunun yapılmasında hammadde olarak; şalgam, kırmızı havuç, bulgur unu, ekmek hamuru, tuz, su ve isteğe göre acı biber kullanılmaktadır.

Peki, Şalgam suyu nasıl yapılır?

Kış mevsiminin en sevilen içeceklerinden biri de şalgam suyudur. Şalgam suyu, kırmızı renkli, bulanık ve ekşi lezzette bir içecek olup Adana başta olmak üzere, Mersin, Hatay illerinde çok yaygın olan bir fermentasyon ürünüdür.

Yapımında bulgur unu, ekmeklik hamur (ekşi hamur), tuz, kırmızı-mor havuç, şalgam ve içme suyu kullanılır. İstenirse acı biber katılarak acılı da yapılabilmektedir.

Özellikle Sade olarak ,Simit, et yemekleriyle alkollün yanında tüketilen şalgam suyunu

İLHAN USTA ŞALGAMI.SERVİS
İLHAN USTA ŞALGAMI SERVİSİ
Şalgam Suyu Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Adana’ya özgü bir içecek olan şalgam suyu, Türk mutfağında çok önemli biryere sahiptir. Şalgam suyu, çok düşük kalorili bir içecek olması ile biliniyor. Şalgam suyunun 100 gramında 5 kalori bulur. Bu özelliği sayesinde diyet listelerinin de ilk sıralarında yer alıyor. Şalgam suyunun içeriğinde A, B ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve demir bulunur. İşte, şalgam suyuna ait tüm detaylar.

Şalgam  suyunun içinde bulunan fosfor, kalsiyum ve potasyum elementleri stresi önlemeye ve sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur.

Şalgam Suyu Neye İyi Gelir?

Şalgam suyunun bilinen pek çok faydası bulunur. Şalgam suyunun en çok bilinen özellikleri; Şalgam suyunun afrodizyak etkisi vardır. Erkeklerde cinsel gücü arttırma özelliği vardır. Şalgam suyunun içinde bulunan A, B ve C vitaminleri kalp ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Şalgam suyunun içinde bulunan kalsiyum ve potasyum diş ve kemiklerin sağlığını korur. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Sinir ve stresin azalmasına yardımcı olur. Şalgam suyu, boğazdaki iltihaplanmaların giderilmesine yardımcı olur. Eklem rahatsızlıklarının hafifletilmesine yardımcı olur. Şalgam suyu, idrar söktürücü bir özelliğe sahiptir. Sindirim sistemini hızlandırır.

Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam suyu, turpgiller familyasından olan kara havuç ve şalgam turpundan elde edilen faydalı bir içecektir. Adana yöresinde özellikle de kebapların yanında sıkça tüketilen lezzetli ve besleyici bir içecektir. Anadolu insanları kış boyunca uzun süre yiyecekleri muhafaza etmek için kullandığı mayalama yöntemi ile fermante edilerek şalgam suyu elde edilir. Enerji veren ve sindirim sistemini düzenleyen şalgam suyunun doğal olanları pahalı olduğu için fabrikasyon ürünler çoğalıyor. Acılı ve acısız olmak üzere iki çeşit olarak üretilen şalgam suyu, ölçüyü abartmadan düzenli olarak tüketildiği zaman sağlığa pek çok faydası vardır. Mümkün olduğunca doğal bir şekilde üretilmiş İLHAN USTA şalgam suyunu tüketmeye dikkat etmeniz gerekir. Şalgam suyu, içildiğinde ağızda değişik bir tat bırakır.

kuru köprü şalgamı
Kuru köprü şalgamı

Şalgam suyu, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudun antioksidanlardan arındırılmasına ve vücut direncinin artmasına yardımcı olur. Fermente yolu ile yapılan yiyecekler ve içeceklerin insan sağlığına çok önemli faydaları vardır. Özellikle de tarhana, turşu, şalgam ve kefir gibi sağlıklı ürünlerin sağlıklı yiyecek ve içecekler ortaya çıkarılır. Şalgam suyunun içinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanserin tüm vücuda yayılmasını önler. İçinde bulunan C vitamini sayesinde doğal bir antibiyotik görevi görür ve soğuk algınlığına karşı sizi korur. İçerdiği demir, fosfor, potasyum ve kalsiyum sayesinde kemiklerde oluşabilecek deformasyonlar önlenir. Sigaranın vücuda verdiği zararları  en aza indirir. İştah açıcı özelliği bulunduğu için kilo alamayan kişilerin bolca şalgam suyu tüketmesi önerilir. Kan şekerini dengeler ve kan pıhtılaşmasını önler.

BENZER HABER KURUKÖPRÜ ŞALGAMI İLHAN USTA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.