Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/single.php on line 88

Dünya Bankası’nın eski ekonomistlerinden Mwangi Wajira, yeni koronavirüsünden kaynaklanan salgının Çin’in dünyanın ikinci büyük ekonomisi şeklindeki konumunu etkilemeyeceğine dikkat çekti.

Mwangi Wajira, Çin Medya Grubu’na verdiği röportajda, Çin’in yeni koronavirüsü salgınıyla mücadele kapsamında aldığı tedbirlerin diğer ülkeler için bir örnek olduğunu ve dünya genelinde uzmanlar tarafından takdirle değerlendirildiğini belirtti.

Mwangi Wajira, “Çin, salgınla mücadele etmek için başlangıçtan beri zor kararlar ve tarihte eşi görülmeyen tedbirler aldı. Mesela, salgından en ağır şekilde etkilenen Wuhan’dan çıkış kanalları kapatıldı. Çin, hastaların en kısa zamanda tespit edilip tedavi altına alınmasını sağlamak için ellerinden geleni yaptı.” diye konuştu.

Yeni koronavirüsü salgınının yayılmasının Afrika kıtasında kaygıya yol açtığını, çünkü Afrika’nın sağlık sistemi ile salgınla mücadele kapasitesinin zayıf olduğunu kaydeden Mwangi Wajira, Çin ile bazı uluslararası örgütlerin, Afrika’nın bu konudaki kapasitesini yükseltmesine yardım sağladığını hatırlattı.

Salgının başta turizm olmak üzere bazı sektörleri doğrudan etkileyeceğine, fakat ticarete getireceği etkilerin ise yavaş olacağına işaret eden Mwangi Wajira, salgının adım adım kontrol altına alınmasıyla birlikte bu etkilerin uzun sürmeyeceğini vurguladı.

Mwangi Wajira, “Salgın, Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Mısır, Kenya, Etiyopya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi Çin’le ticaret hacmi büyük olan Afrika ülkelerine ekonomik açıdan gözle görülür etkiler getirecek, fakat etkilerin boyutu sektörlere farklı yansıyacak. Afrika’nın genel ticari gelirine ve hatta küresel ekonomiye etkileri, yavaş, küçük ve geçici olacak.” dedi.

Çin’de salgının yayılmasının kontrol altına alındığını ve yeni hastalananların sayısının sürekli azaldığını ifade eden Mwangi Wajira, sözlerine şöyle devam etti:

“Çin’de üretim yavaş yavaş yeniden başladı. Salgının etkisi uzun sürmeyecek. Salgın Çin’in diğer bölgelerle ekonomik ilişkilerine zarar vermeyecek gibi, Çin’in dünyanın ikinci büyük ekonomisi şeklindeki konumunu da etkilemeyecek.”

GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir