Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/inc/ansar/hooks/hook-index-main.php on line 104

Salgın korkusu yaymaya ve ırkçılığa karşı uyanık olunmalı

Dünyanın birçok önemli medya organı yeni koronavirüs salgınıyla beraber çıkan korku, yalan ve ayrımcılığın da virüs gibi yayılarak yeni sorunlara neden olduğuna dikkat çekti. İnsanların makul davranarak korku saçmayı durdurması ve ırk ayrımcılığı yapmaması çağrısı yapıldı.

“TEMKİNLİ OLUN VE KORKMAYIN”

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yayın yapan Vox haber sitesinde kısa süre önce “Yeni korona salgınından endişe duyanları eleştirmeyin” adlı bir yazı yayınlandı. Yazıda insanların yeni koronavirüs karşısında makul davranıp korkmaması gerektiği kaydedildi.

Amerikan Buzz Feed sitesinde ise “Yeni koronavirüsünden endişelenmeyin, gribin tehlikesi daha büyük” ifadesine yer verildi.

Haberde “ABD’de hiçbir can kaybına yol açmayan hastalıktan neden korkuyoruz?” sorusu ileri sürüldü. Los Angeles Times gazetesi de benzer bir çağrı yaptı. Beyaz Saray’dan eski bir sağlık görevlisi “korkmayın, yalan yaymayın.” çağrısında bulundu.

Vox’da yer alan yazıda ABD’de sadece birkaç kişinin yeni koronavirüsüne yakalandığı ve hiç kimsenin bu hastalıktan hayatını kaybetmediğine dikkat çekilerek etraftaki öksürme sesine göre panik olmanın çok komik olduğu kaydedildi. Yazıda korkunun hem gereksiz olduğu hem de toplumsal sorunlara neden olabileceği vurgulandı.

Bilgisizlik ve korku, iddiaların yayılmasına yol açar. Avustralya’nda bir medya organında “Çin mahallesinden uzak durmalı” veya “Çinlilerin bulunduğu AVM’lere gitmeyin” iddialarına sık sık rastlandığına dikkat çekildi.

Habere göre, “virüs ithal yiyeceklerden insana bulaşabilir”, “sarımsak ve susam yağı virüsün bulaşmasını engelleyebilir”, “virüs daha öldürücü şekilde değişti”, “evcil hayvanlar virüs taşır” gibi iddialar yayılıyor.

Avustralya’nın SBS kanalının verdiği haberde, sosyal medyada salgının yayılması ve ciddiyetine ilişkin abartılı iddialar karşı uyanık olunması gerektiği kaydedildi.

“IRK AYRIMCILIĞI SUÇLANMALI”

Yeni koronavirüs ırk ayrımcılığının bahanesi oldu. Vox’da yer alan habere göre, ABD’nin bazı dükkânları Çin’den gelenleri engelleme kararı aldı.

Doğu Asya kökenli ABD vatandaşları Çin’e gitmemiş olsalar da ırk ayrımcılığına uğruyor. Irkçılar sosyal medyada Asya yemekleri yiyen kitleyi hedef aldı. Asya mutfağına ilişkin yalanlar saçılıyor. Aslında yemek yemekten dolayı kimse yeni koronavirüse yakalanmaz.

Avustralya Yayın Ağı tarafından verilen habere göre, Çin restoranı sahibi Charlie Men Çin’de yeni koronavirüsün ortaya çıkmasından bu yana restorana gelen müşteri sayısının büyük düşüş yaşadığını ve restoran işinin yüzde 80 oranında gerilediğini söyledi. Charlie Men, “Personelim yeni virüse yakalanma endişesiyle birkaç haftalık hastalık iznini talep ediyor. Bunun için çok üzgünüm” ifadesini kullandı.

Haberde tıbbi uzmanlara göre, Avustralya’nın Çin restoranlarında yeni koronavirüsüne bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğu, çünkü ülkede tespit edilen vakaların hepsinin tecrit edilmiş veya taburcu edilmiş oldukları bildirildi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison virüsün getirdiği ırk ayrımcılığının kınanması gerektiğini kaydetti.

“ÇİN’İN HIZLI DAVRANIŞINI ALKIŞLAMALIYIZ”

İngiliz lojistik sitesi The Loadstar tarafından yayınlanan haberde, “2009 yılında ABD’de patlayan domuz gribi salgınını hatırlıyor musunuz? 59 milyon kişi gribe yakalanmıştı, 265 bin hasta yataklı tedavi gördü. 18 bin 500 kişi salgında hayatını kaybetti. Bu salgında ABD sınırı kapandı mı, kent tecrit edildi mi, yabancı ülkeler seyahat yasağı koydu mu? Hayır. Hiçbiri yapılmadı. Bu ilginç değil mi?” ifadesine yer verildi.

Yazıda, “Aynı salgın karşısında neden Çin bu kadar olumsuz halde denetleniyor? Gerek Çin hükümetinin girişimi, gerekse Çin halkının dünya çapındaki hareketi ağır eleştirilere uğradı. Arizona’da Çin restoranlarının müşterisi kalmadı.” diye yazıldı.

Makaleye göre, herhangi bir kriz tedarik zincirini koparabiliyor, tıbbi malzemelerin zamanında teslim edilmesini aksatıyor. Fakat Çin’in hareketi son derece şaşırtıcı. 10 günde tam bir hastane kuruldu. Çin dışında herhangi bir ülkede bu olanak var mı?

Yazının sonunda, “Bloomberg’in bildirdiği gibi Çin bir eyaletini kurban ederek dünyayı kurtarıyor. Dünyamız Çin’in eşi görülmemiş, kapsayıcı ve aktif davranışı nedeniyle bu ülkeyi alkışlamalıdır.” denildi.

GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir