Orhan Sümer, “Özelleştirme gelirleri sadece bu yıl 86 milyon dolar seviyesine ulaştı

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Türkiye’nin her geçen gün artan borç miktarını ve özelleştirmeler ile ilgili eleştirilerini Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Orhan Sümer, “AKP iktidarı Türkiye’yi 5 kuşak borca soktu.” Dedi.

TÜRKİYE HER GEÇEN GÜN BORÇLANIYOR

Orhan Sümer, “2002 yılında Türkiye’nin dış borç stoku 129 milyar dolar düzeyinde bulunuyordu. AKP döneminde dış borç stokunda toplam 318 milyar dolarlık artış yaşandı.

Türkiye son 19 yılda, önceki 80 yılda biriktirdiği dış borcun 2,5 katı yeni dış borç biriktirdi.

Son üç yılda neredeyse tamamı; kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan arsa ve arazilerin satışları yapıldı.” Dedi.

SADECE BU YIL 86 MİLYON DOLAR ÖZELLEŞTİRME YAPILDI

Orhan Sümer, “Özelleştirme gelirleri sadece bu yıl 86 milyon dolar seviyesine ulaştı. Yapılan “özelleştirmelerin” 84,5 milyon dolarlık kısmı arsa satışlarından oluştu. Milyonlarca dolarlık özelleştirmeler yapılıyor, kamu arazileri, kamu binaları, koylar, plajlar satılıyor ancak vatandaşlara 1 Lira fayda sağlamıyor. Millete öğün küçültelim önerisinde bulunanlar, kendilerine yeni yazlık saraylar yaptırmaktan geri durmuyorlar.” Dedi.

SATILAN ARAZİLER İKTİDARIN DEĞİL MİLLETİN MALI

Orhan Sümer, “AKP iktidarı bir karış toprağımızı dahi kimseye vermeyiz diye yerlilik ve millilik söylemlerinde bulunuyor ancak; karış karış, parsel parsel vatan topraklarını, kamu binalarını satmaktan vazgeçmiyor. Hiç kimse unutmasın ki satılan araziler, kamu kurumları, AKP’nin babasının malı değil, Cumhuriyet ve Bağımsızlığı için bedel ödemiş Yüce Milletimizindir.”Dedi.

Orhan Sümer, “Özelleştirme gelirleri sadece bu yıl 86 milyon dolar seviyesine ulaştı.

One thought on “Sümer, “AKP iktidarı Türkiye’yi 5 kuşak borca soktu.””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir