Paz. Oca 29th, 2023
Genel Sağlık- İş’in 6 Aralık’ta ülke genelinde uyguladığı bir günlük iş bırakma eyleminin ardından bir basın açıklaması yaparak, bu eylemin gerekçesini açıkladı.

Uğur, “Aldatmalara Kanacak Halimiz Kalmadı”

Genel Sağlık- İş’in 6 Aralık’ta ülke genelinde uyguladığı bir günlük iş bırakma eyleminin ardından bir basın açıklaması yaparak, bu eylemin gerekçesini açıkladı.

Genel Başkan Derya Uğur’un yaptığı basın açıklaması şöyle;

“Değerli Basın Mensupları, fedakâr sağlık çalışanları ve kıymetli Türk halkı,

Sağlık bakanının, sağlık çalışanlarını kandırmaya ve ayrıştırmaya yönelik açıklamalarını kamuoyuna duyurmak için toplanmış bulunuyoruz.

Geçtiğimiz hafta siyasi iktidarın atanmış sağlık bakanı Sayın Koca, tüm sağlık çalışanlarının özlük ve mali haklarıyla ilgili düzenleme yapılacağını ifade etmiş, gazete ve televizyonlarda ‘’müjde’’ haberleriyle organize edilen tiyatro sahnelenmiştir.

Kamuyouna yansıdığı ilk günden itibaren dile getirdiğimiz üzere, hekimlerin zaten almakta olduğu ücret olan ‘’sabit ek ödemenin’’  genel bütçeden karşılanması,  asla ücrette bir artış değildir!

Yapılan; sadece  ödemenin yapıldığı kaynağın – ödeme kalemi değişikliğidir!.

İktidarın bu değişikliği çalışan hekimlere zam yapılmış gibi anlatması kandırmacadan ibarettir.

Bu tiyatronun birincil amacı; sağlık emekçilerini ayrıştırarak, kaos yaratmak gerekse bile, halen ülkeyi yönetip yönetemediğini test etmek,  bir diğer amacı ise; iktidarın güdümündeki yandaş ve yanaşma sendikalardan istifaların önününü almaktır.  

Genel Sağlık -İş olarak bu oyunu görüyoruz!

Hemşiresinden hekimine, hizmetlisinden profesörüne, bir bütün olarak, ortak özlük ve sosyal haklarımız için yılmadan mücadele etmeye devam edeceğiz.

Sağlık bakanı tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinde artış yapılacağını halkımız –  kameralar  (?) önünde deklare etmiştir. Kendisine soruyoruz? Bu artış ne zaman ve ne şekilde yapılacaktır.

Kameralar önünde Sağlık emekçilerine ücret artışı hayalleri pazarlayarak halkımızı yanıltmak Türkiye Cumhuriyeti’nin Sağlık Bakanına yakışmamaktadır.  Sağlık çalışanları, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Sağlık Bakanı makamında bulunmasının bir gereği olarak, kendisinden Sağlık Bakanı vakarına uygun bir şekilde, davranmasını beklemektedir.

Açlık sınırında yaşamaya mahkum edilen sağlık çalışanlarının,  ‘’zam yaptık… yapıyoruz… yapacağız…’’ aldatmalarına kanacak hali kalmamıştır. Artık sabır tükenmiştir.

Gece gündüz, kar kış, pandemi demeden özveri ile tüm ülkeye 24 saat sağlık hizmeti sunan tüm sağlık emekçileri onurlu bir yaşam ve emeklilik sürecekleri ücret talep etmektedirler.

Acilen durumun farkına varılmalı! Sağlık çalışanlarına, en düşüğü yoksulluk sınırının üzerinde insan onuruna yaraşır tek maaş ödemesi yapılmalıdır.

Ayrımcılığa imza atan kanun tekliflerini kamuoyuna duyururken dahi, özerk ve bağımsız olamayan, kameralar önünde cumhurbaşkanı tarafından bir çocuk gibi azarlanan Sağlık Bakanı, Cumhurbaşkanı talimatı olmadan hareket edemeyeceğini apaçık göstermiştir.

Sağlık Bakanı bu talepleri karşılama iradesini kendisinde görmüyorsa, Cumhurbaşkanı’ndan acilen affını istemelidir.

Genel Sağlık- İş, yalnızca sağlık emekçilerinin hakları için değil, tüm yurttaşlarımızın eşit, ücretsiz, ulaşılabilir ve nitelikli sağlık hizmeti alma hakkı içinde mücadele etmektedir.

Genel Sağlık-İş açlık sınırında maaş alan sağlık çalışanlarının sesini duyurmak için acil sağlık hizmetlerini aksatmamak üzere tüm yurt genelinde bugün iş bırakmıştır.

Unutmayalım ki gecenin en karanlık anı şafak sökmeden önceki andır”şeklinde konuştı.

Genel Sağlık- İş Genel Başkan Derya Uğur yaptığı basın açıklamasını; Mustafa Kemal Atatürk’ün  ‘’UMUTSUZ DURUMLAR YOKTUR UMUTSUZ İNSANLAR VARDIR.

BEN HİÇ UMUDUMU YİTİRMEDİM.’’ Sözlerini hatırlatarak, Gün umutlu yarınlarımız için birlikte omuz omuza mücadele günüdür. Yaşasın örgütlü mücadelemiz, Yaşasın Genel Sağlık İş, ifadelerini kullanarak tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir