Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/single.php on line 88

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’in harcadığı büyük çabalar sayesinde yeni koronavirüsünün dünya çapında yayılmasının etkili bir şekilde önlendiğini ifade etti.

Xi Jinping bugün İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı telefonda görüşmesinde, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve Boris Johnson’ın Çin’de yürütülen salgınla mücadele çalışmalarına verdikleri destek için teşekkürlerini iletti.

İngiltere’nin Çin’e salgınla mücadelesinde malzeme desteği de sağladığına işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, bunun iki ülke ve iki halk arasındaki dostluğu yansıttığını dile getirdi.

Çin’in her zaman halkın can güvenliğine ve sağlığına öncelik verdiğini, sistem avantajı ve ulusal gücünü bir araya getirerek en kapsamlı ve etkili kontrol tedbirlerini hayata geçirdiğini kaydeden Xi, büyük zorluklara rağmen, hâlihazırda salgının seyrinde olumlu yönde değişiklikler yaşandığını vurguladı.

Xi Jinping, Çin ekonomisinin gidişatıyla ilgili değerlendirmede de bulundu. Cumhurbaşkanı Xi, ekonominin dayanıklı olduğunu, iç piyasasının büyüklüğü ve endüstriyel temelinin sağlamlığı sayesinde Çin’in bu yıl için belirlenen büyüme hedefine ulaşacağına inancını dile getirdi.

Çin’in insanoğlunun kader ortaklığını kurma kavramına odaklanarak Çinlilerin can güvenliği ve sağlığını koruma sorumluluğunu yerine getirdiği gibi küresel kamu sağlığı için de çaba gösterdiğini söyleyen Xi, salgının dünya çapında yayılmasının önüne geçmek için çalıştıklarına dikkat çekti.

Xi, Çin’in açık ve şeffaf bir tutumla İngiltere dâhil pek çok ülke ile salgının önlenmesi konusunda iş birliğini güçlendirmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir