Adana Milletvekili İsmail Koncuk,

Yapacağız Demekle Olmaz!

NOVACELL AJANS /ANKARAAdana Milletvekili İsmail Koncuk, engelliler dünya nüfusunun % 15’ini oluştururken, ülkemizde resmi rakamlara göre 1 milyon 600 bin civarında olduğunu yaşamlarını kolaylaştırmak için verilecek önceliklerin sözde değil reelde olması gerektiğini bunun için herkes elini taşın altına koymalıdır dedi.

Koncuk, engellilerin yaşamını kolaylaştırabilecek genişlikte olan SUV
Ekonominin dalgalı seyretmesi

Koncuk, engellilerin yaşamını kolaylaştırabilecek genişlikte olan SUV veya stationwagon tarzındaki otomobiller, pandemi döneminde üretimden kaynaklı nedenlerden dolayı erişimde yaşanan sıkıntı, yine bu dönemde ekonominin dalgalı seyretmesi ve döviz kurlarındaki olağanüstü artış sebebiyle bugünün fiyatlarına göre, ÖTV indiriminden faydalanmak için getirilen 303.000 TL sınırı nedeniyle SUV veya stationwagon araçları alma şansı kalmamıştır.

Adana Milletvekili İsmail Koncuk,
Adana Milletvekili İsmail Koncuk,
İhtiyaca göre ilave aparatlar takılmaktadır.

Engellilerin yaşamını kolaylaştırabilecek SUV veya stationwagon otomobillerin satış fiyatları 350.000 TL bandından başlamaktadır. Bu araçlar özellikli araçlardır, ihtiyaca göre ilave aparatlar takılmaktadır. Bu durumda ilave edilen aparata göre rakam daha da artmakta belirlenen sınır ihtiyacı karşılamamaktadır.

Bakanlık olarak bir çalışmanın yapılmalı

303.000 TL olarak belirlenen sınırın, döviz kurlarında yaşanan % 30’luk artış ve otomobil fiyatlarındaki yükseliş dikkat alındığında, alt sınırın belirlenerek 400,000 TL bandına çekilmesi yönünde Bakanlık olarak bir çalışmanın yapılmalı, zam oranlarını dikkate alarak belirlenecek yeni taban fiyatla ilgili kamuoyuna ivedilikle bir açıklama yapılmalıdır.

Halit ERKILINÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir