Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/inc/ansar/hooks/hook-index-main.php on line 104
Yapay zekâ salgına karşı görevde

Yeni tip koronavirüs salgını ortak geleceği paylaşan insanlık için hazırlanma ve birlikte hareket etme zorunluluğunu bir kez daha kanıtladı.

Çin, devlet kuruluşlarından özel işletmelere kadar koronavirüsle mücadele için yapay zekâ alanında muazzam bir çaba gösterdi. Yapay zekânın nasıl faydalı olabileceğini, neleri başarabileceğini ya da nelerin düzeltilmesi ve yönetilmesi gerektiği hakkındaki fikirlerin paylaşılmasını zorunlu görüyoruz.

Yapay zekâ, daha geniş tanımıyla büyük veri analizi koronavirüs salgını ile mücadelede başından beri kullanılıyor. Tahminler ve düzenlemeler için elde edilen ve kullanılan yörünge bilgileri sadece Çin Ulaştırma Bakanlığı’ndan değil aynı zamanda “China Mobile” ve “China Telecommunication” gibi telekomünikasyon şirketlerinden de elde edildi. İnsan hareketliliğini düzenlerken ve kontrol ederken kullanılan yapay zekâya dayalı tedbirler sadece Çin’de değil, diğer ülkelerde de salgının önlenmesi için etkili olacaktır.

UZAKTAN KONTROL İÇİN YAPAY ZEKÂ DEVREDE

Koronavirüse dair elde edilen bilgilerin dünya ile paylaşılması gerekmektedir. Baidu Research, koronavirüsün genom tahminleri için kullanılabilen ve diğer algoritmalardan 120 kat daha hızlı olan LinearFold algoritmasını ve hizmetlerini yayınladı. Baidu aynı zamanda istatistik toplamak için 1 milyondan fazla çağrı yapan akıllı bir çağrı merkezi platformunu da inşa etti.

Çin genelinde potansiyel riskleri tespit ve kontrol etmek için otomatik gözetim uygulanmıştır. Metrolarda, tren istasyonlarında, havaalanlarında ve sosyal hizmet merkezlerinde ateşi olan insanları izlemek için otomatik sıcaklık izleme sistemleri devreye sokulmuştur. Örneğin Megvii sistemi dakikada 300 kişinin ateşini ölçebilirken, kamusal alanlara kurulan SenseTimes sisteminin yeni sürümü İzolasyon altına alınmış kişileri de benzer araçlarla takip etmek hem etkili hem de güvenlidir. Beijing Haidian Bölgesi’ndeki gözetim sistemleri hala izolasyon aşamasında olanların dış mekanlardaki davranışlarını otomatik olarak tanımak için kullanılır.

YAPAY ZEKÂ SORUMLULUK GEREKTİRİR

Yapay zekâ, yeni tip koronavirüsü kontrol altına almak için verimli yöntemler sunmasının yanında kimi sorunları da beraberinde getirdi. Gizlilik, güvenlik ve hesap verilebilirlik noktasında teknik açıklıklara ve etik sorunlara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Netice yapay zekâ sayesinde çok fazla bilgi aynı anda toplanabilmektedir. Örneğin, şubat ayında Wuhan sakinlerinin bilgilerin bazı WeChat guruplarında yayımladı ve bunun ardından kişisel itibarları zedelenen insanlardan kimileri ayrımcılığa maruz kaldı. Özetle hesap verilebilirlik ve denetim noktasında daha fazla sorumluluk alınmalıdır.

Çin’in yeni tip koronavirüs özelinde kullandığı yapay zekâ ve elde ettiği deneyim sadece Çin için aynı zamanda tüm dünya için değerli dersler barındırmaktadır.

GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir