Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Esendemir, “Yargı Reformu Paketi’ndeki yerel basını sıkıntıya uğratacak maddeler kaldırılmalıdır”
Adana’da yayın yapan yerel gazete sahipleri, “Yaşamak istiyoruz” şiarıyla, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya geldiler. ÇGC Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Esendemir, “İcra İlanlarının Yerel Gazetelerde Yayınlanma Zorunluluğu”nu ortadan kaldıran yasa tasarısının iptal edilmesini istedi.
TGF Başkanvekili ve ÇGC Başkanı Esendemir, Ankara’da TBMM nezdinde Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) yönetiminde yapılacak girişimler öncesi, ÇGC Kültür ve Sosyal Tesisleri’nde Adana’da yayın yapan gazetelerin sahipleri ve temsilcileriyle bir araya geldi.
ÇGC Başkan Yardımcısı Sait Güleç ve Mali Sekreter Mutlu Mete’nin katıldığı toplantıda, gazete sahipleri ve temsilcilerinin konuyla ilgili görüşlerinin alınmasının ardından bir açıklama yapan Başkan,
Esendemir şunları söyledi:
 “Yerel basın girdilerdeki artışın yanı sıra ekonomideki daralmaya paralel olarak çok zor şartlar altında var olma savaşı vermektedir.Böylesi bir süreçte gündeme alınan taslak bu şekilde yasalaştığı takdirde, yerel basın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.İktidar ve muhalefet partilerinin yetkililerine bir kez daha sesleniyoruz. Yargı Reformu adı altındaki paket içerisine sıkıştırılan icra ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanma şartını ortadan kaldıran madde iptal edilmelidir. Yerel basının idam fermanı olan taslaktaki bu maddenin iptali için Ankara’da TBMM nezdinde konunun tüm taraflarıyla bir araya geleceğiz. Herkesten destek bekliyoruz.”

YÖNETİM KURULU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir