Yoktan var etmek

“Yoktan var etmek” olarak bilinen Çin savaş stratejisi sihirbazların sıkça kullandığı el çabukluğuna dayanan bir hileye işaret etmektedir. Bu hile bir ilizyonla var olan birşeyi yokmuş gibi, olmayan bir şeyi de varmış gibi göstermeyi amaçlamaktadır.

Yoktan var etmek

Aslında bu savaş hilesi tarihte defalarca uygulanmıştır. Söz konusu hileye güzel bir örnek de Çin’de sıkça anlatılan meşhur Yongqiu kuşatmasıdır.

Tang Hanedanlığı döneminde 755 yılında başlayıp 14 yıl süren An Lushan İsyanı büyük toplumsal kargaşa ve huzursuzluk ortamına neden oldu. Bu yıllarda Tang Hanedanlığı generallerinden Zhang Xun emrindeki birlikleriyle general Linghu Chao’nun yönettiği isyan kuvvetlerinin kuşattığı Yongqiu kentinde konuşlanmıştı.

İsyan kuvvetlerinin saldırılarına karşı uzun süredir başarıyla kenti savunan Zhang Xun’a kuşatma nedeniyle destek ulaşmıyordu. Ancak isyancıların sayısız saldırılarının ardından bile general Zhang savaşı kazanabileceği bir çözüm yolu bulamamıştı.

Bu sırada isyan kuvvetleri kenti ele geçirmek için yeni bir hücuma geçti. Zhang’ın askerlerinin savunmada en etkin silahlarından olan okları kısa süre içinde tükenecekti. Fakat birlikler okları yeniden üretebilecek ham maddeden yoksundu. Ayrıca yeni oklar yapmak için yeterli zaman da kalmamıştı.

Birliklerinin tükenen ok mühimmatını yenilemek için general Zhang’ın aklına bir fikir geldi. General Zhang askerlerine bin adet gerçek insan boyutlarında hasırdan kuklalar yapmalarını ve bu kuklalara siyah üniforma giydirmelerini emretti. Generallerinin hayali ordu hazırladığını gören askerler şaşkınlık içinde verilen emri yerine getirdi.

Karanlık çöktüğünde general Zhang’ın askerleri hazırladıkları kuklaları aşağıya indirip, şehir duvarlarının dışına yerleştirdiler. Bunu gören isyan kuvvetleri imparatorluk birliklerinin gece sürpriz bir baskın hazırlığında olduğunu düşündüler. Sahte baskın hazırlığını önlemek için isyan kuvvetleri binlerce oku kuklaların üzerine yağdırdı.

Yoktan var etmek
Yoktan var etmek

Oklarla kalbura dönen hasır kuklalar, Zhang’ın askerleri tarafından hasat edilmek üzere şehir duvarlarından içeri taşındı. Kendi elleriyle imparatorluk birliklerine ihtiyaç duydukları cephaneyi sağlayan isyan kuvvetleri bu durumun farkına vardıklarında artık çok geçti.

Ertesi gece, general Zhang’ın birlikleri hasırdan kuklaları yeniden kent surlarının dışına çıkardı ve bir önceki gecede olduğu gibi yerleştirdi. Ama isyan kuvvetleri bunun aynı savaş hilesi olduğunu düşünerek söz konusu hamleyi görmezden geldi ve gülüp geçti.

İsyan kuvvetleri görünen ilizyonun içinde kaybolmuşlardı. General Zhang 500 adet seçkin askerini şehir surlarının dışında duran kuklaların arasına sızmalarını emretti. Seçkin birlik gece yarısından sonra isyan kuvvetleri kampına baskın düzenledi. Çoğu derin uykuda olan isyan askerleri hasırdan kuklaların gerçek askerlere dönüştüğünü gördüklerinde etkili bir savunma kurma şansı kalmamıştı. İmparatorluk askerleri tarafından isyan kuvvetleri yok edilirken general Linghu savaş alanından son anda kaçabildi.

Çince bir deyim haline de gelen “yoktan var etmek” savaş hilesi düşmanın gördüğü ile gördüğünü sandığı şeyi veya durumları kendi içinde karıştırmayı bunu yaparken de ilizyonu kullanmayı amaçlamaktadır. Düşman çelişkiler içinde olduğu bir zamanda sağlıklı karar verme ve uygulama yeteneğini de kaybedecektir.

Gamze Dürmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir