KİM KAZANDI KİM KAYBETTİ?
 
    31 Mart yerel seçimleri bitti, pardon henüz bitmedi!..oy sayımı devam ediyor. Seçim sonrası bütün siyasi partiler zaferlerini ilan etti, iktidarıyla muhalefetiyle hepsi seçimin kazananının kendileri olduğunu açıkladılar. Peki kim kaybetti?… Çünkü kazanın olduğu yerde mutlaka kaybeden vardır.
           Farklı toplum kesimlerinin Yüz yıllardır tüm farklılıklarıyla bir arada yaşadığı bir ülkede bu kardeşliği, bu birlikte yaşama kültürünü daha da pekiştirecek barışçıl bir dil kullanmak yerine, toplumu kutuplaştıran, ayrıştıran ve bu karşıtlık üzerinden tabanlarını konsolide etme siyasetinin gölgesinde gerçekleştirilen yerel seçimleri kendi cephelerinden kazanmış görünebilirler.
         Peki bu ülkede yaşayan 12 milyon işsiz, açlık sınırının altında bir ücretle yaşamaya çalışan Sekiz milyon asgari ücretli ve milyonlarlarca emekli, sürekli artan üretim maliyetleri karşısında üretemeyen köylü, artan enflasyonla alım gücü iyice düşen,ekonomik darboğazdan çıkamayan yoksul halk kitleleri de kazandı mı?…
Günde ortalama Üç kadının cinayete kurban gittiği bu ülkenin kadınları, onlarcasının aile içi şiddete tacize, tecavüze uğradığı bu ülkenin çocukları da kazandı mı?
Sokak hayvanları, doğal yaşam, çevre…
Hak ve özgürlükler, adalet, eşitlik, barış, demokrasi… kazandı mı? Ne yazık ki HAYIR. O zaman kim neyi kazandı?
         Oysa hep birlikte kazanmak mümkün ve daha kolay. Yapılması gereken ülkenin siyasi kurumlarının iktidarıyla muhalefetiyle biz ve onlar söylemini terk edip, farklılıklara saygı temelinde barış ve hoşgörü dilini kullanarak demokratik ve ekonomik reformları hayata geçirmeleridir. Bu alınacak birkaç fazla oydan, birkaç fazla belediyeden hatta iktidar olmaktan çok daha önemli ve değerlidir. İşte o zaman hep birlikte kazanmış olacağız.
         Birlikte kazanmak umuduyla…
 
Yzan : Sosyolog Mülkiye TEKİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir