ABD ile Afganistan Savaşı Nasıl Başladı

ABD’nin Afganistan’daki savaşı nasıl başladı, nasıl bitti?

Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan’daki güçlerini ve diplomatik personelini tamamen çekmeyi sürdürürken Taliban, başkent Kabil dahil ülkenin kontrolünü ele geçirdi.

Eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk etti.

Nisan ayında, Başkan Joe Biden, tüm ABD birliklerinin 11 Eylül’e kadar ülkeyi terk edeceğini duyurdu. ABD’nin yabancı bir ülke toprağında başlattığı 20 yıl süren savaş boyunca 4 başkan değişti.

Savaş boyunca 2 bin 500 civarında Amerikan askeri hayatını kaybetti. Binlerce asker yaralandı ve bazıları sakat kaldı. Biden, ABD tarihinin yabancı ülke topraklarındaki en uzun süreli savaşının ardından ‘ABD ordusunun Afganistan’ı modern, istikrarlı bir demokrasiye dönüştüremeyeceğinin açık olduğunu’ dile getirdi.

Ani geri çekilmeyi eleştirenlere yanıt veren Başkan Biden, temmuz ayında yaptığı bir konuşmada, “Kalmamızı isteyenlere, daha kaç bin Amerikalı askerin hayatını riske atmaya hazırsınız? diye sormak istiyorum.” ifadesini kullandı.

Biden, “Afganistan’da Amerikan güçlerinin varlığı süresince başkanlık yapan dördüncü kişiyim. İki Cumhuriyetçi, iki Demokrat başkan oldu. Bu sorumluluğu beşinci kişiye devretmeyeceğim.” dedi.

KAYNAK euronews.com

BENZER HABERLER Türkiye’nin Afganistan Çıkmazı Afganlar Türkiye’nin Güvenli İçin Ne Diyorlar ! Afganistan’ın Son 25 Yılına Damga Vuran Taliban Ile Başkent Kabil Arasında 80 Kilometre Kaldı

2 thoughts on “ABD’nin Afganistan Savaşı Nasıl Başladı, Nasıl Bitti ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.