Türkiye'nin Afganistan Çıkmazı
Türkiye’nin Afganistan Çıkmazı

Türk Dış Politikası ABD’nin apar topar terk ettiği Afganistan’da Uluslararası Kabil Havaalanı’nın Türkiye tarafından korunması sürecine kilitlenmiş durumda. Taliban yönetimi ABD’nin çekilmesiyle her geçen gün daha fazla bölgeyi kontrol ediyor.

Yakın zamanda Taliban’ın tüm ülkeyi tekrar kontrolü altına alması bekleniyor.

Taliban Yönetimi son bir aydır çeşitli seviyelerde yaptığı açıklamalarla ülkedeki tüm yabancı askerlerin bağımsızlığa karşı bir tehdit olduğunu ve bu askerlere karşı cihada devam edeceklerini söyledi. Türkiye ile iyi ilişkilere sahip Afganistan’ın eski Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin Türkiye’nin Afganistan’da kalmasının faydalı olacağı açıklamaları bile Taliban üzerinde etki etmedi.

Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Taliban Türkiye’yi Müslüman bir ülke olarak gördüğünü belirtmesine rağmen bir NATO gücü olması sebebiyle ülkede kalması durumunda düşman olarak tanımlanacağına vurgu yaptı.

Taliban Türkiye’ye karşı saldırgan bir dil kullanırken bir yandan ülkeden göçen on binlerce Afgan’ın Türkiye’ye sığınmasına ise sessiz kalmış durumda. Bunun yanında Taliban yönetimi bir de kalkınma ve gelirlerini artırma için başka bir yabancı güç olan Çin ile görüşmelere başladı.

Türkiye'nin Afganistan Çıkmazı
Türkiye’nin Afganistan Çıkmazı

Çin’den gelecek yatırımlarla düze çıkacağına inanan Taliban yönetimi ile Türkiye’yi bir araya getirecek yegane platform Türkiye’nin de Enerji Masası Başkanı olduğu Şanghay İşbirliği Örgütü olacaktır.

One thought on “Türkiye’nin Afganistan Çıkmazı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.