Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/inc/ansar/hooks/hook-index-main.php on line 104

AB’nin dış sınırlarındaki durumla ilgili olarak yapılan açıklama

AB İçişleri Bakanları ve Schengen bölgesi ortak ülkelerinin içişleri bakanları bugün düzenlenen olağanüstü Konsey toplantısında bir araya gelerek AB’nin Türkiye’yle olan dış sınırlarındaki durumu ele aldı.

Dört AB kurumu başkanının kısa bir süre önce Yunan-Türk sınırına yapmış oldukları ziyaret sırasında yaptıkları güçlü açıklamalar ışığında Konsey Yunanistan, Bulgaristan ve Kıbrıs ile AB dış sınırlarının yönetimine yönelik çabalar da dahil olmak üzere [durumdan] benzer şekilde etkilenebilecek diğer Üye Devletlerle dayanışma içinde olduğunu ifade etti. AB, göç akışının yönetiminde Batı Balkanlar’daki ortaklarımızla da yakın işbirliğini devam ettirecektir.

Konsey, toprakları üzerinde karşı karşıya kaldığı artan göç yükü ve riskleri; bunun yanında, 3.7 milyon göçmen ve mülteciye ev sahipliği yapmak doğrultusunda sarf ettiği muazzam çabaları kabul ederken Türkiye’nin göç baskısını siyasi amaçlarla kullanmasını kuvvetle reddeder. AB dış sınırlarındaki bu durum kabul edilebilir değildir. Konsey Türkiye’den, 2016 Ortak Bildirisinde yer alan hükümleri, tüm Üye Ülkeler açısından eksiksiz bir şekilde uygulamasını bekler. Bu Bildiri, göçmen ve mültecilere ev sahipliği yapmak doğrultusunda Türkiye’nin sarf ettiği ciddi çabaların desteklenmesiyle de dâhil somut sonuçlar doğurmaktadır. Bu işbirliğinin ve taahhüdün devamı hem AB hem de Türkiye’nin menfaatinedir.

AB ve Birlik üyesi devletler, AB dış sınırlarının etkin bir şekilde korunması konusunda taşıdıkları kararlılığı muhafaza etmektedir. Yasadışı geçişlere müsamaha gösterilmeyecektir. Bu bağlamda AB ve birlik üyesi devletler, AB hukuku ve uluslararası hukuk doğrultusunda gereken tedbirleri alacaktır. Göçmenler, kara veya deniz yoluyla yasadışı geçişlere girişerek hayatlarını tehlikeye atmaya teşvik edilmemelidir.

Konsey Türk hükümetine ve sahadaki tüm aktörler ve örgütlere bu mesajı iletmeleri ve yanlış bilgilerin yayılmasına engel olmaları çağrısında bulunur. AB insan kaçakçılığıyla aktif şekilde mücadele etmeyi sürdürecektir.

Tüm Üye Devletler, Avrupa Komisyonu ve AB Kurumları, baskı altındaki alanlara, FRONTEX hızlı sınır müdahale gücünü konuşlandırılmaya ve teknik yardım dahil olmak üzere desteklerini arttırmaya hazırdır. Üye Devletler ilgili ekip ve kabiliyetlerin bir an evvel konuşlandırılması için gereken desteği hızlı bir şekilde sağlayacaktır. Komisyon Üye Devletlerin sağlayacağı desteğin koordine edilmesinde aktif rol oynayacaktır.

Konsey, Avrupa Komisyonu’nun Yunanistan’a yönelik ilave desteğini, özellikle 350 milyon Avro tutarında desteğin derhal hazır hale getirilmesi taahhüdünü ve göç ve entegre sınır yönetimine destek olmak üzere ilave 350 milyon Avro’nun teklif edilmesini memnuniyetle karşılamaktadır. Konsey ayrıca Komisyon’un, Birlik Sivil Koruma Mekanizması vasıtasıyla yardımın hızlı biçimde ulaştırılmasını koordine etme çabalarını da memnuniyetle karşılamaktadır.      

Konsey (Adalet ve İçişleri), Yunanistan’ın dile getirdiği ihtiyaçlara AB’nin nasıl karşılık vereceğini görüşmek üzere 13 Mart’ta toplanacaktır. Konsey ve Komisyon, durumu takip etmeyi, ve Entegre Kriz Müdahale mekanizması dahil diğer uygun koordinasyon tedbirleri  vasıtasıyla AB’nin faaliyetlerini koordine etmeyi sürdürecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir