Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/u8559022/public_html/wp-content/themes/newsup/single.php on line 88

Adana Karataş geleceğin turizm cazibe merkezi olacaktır. Adana Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ Karataş’ı geleceğe hazırlıyor.

Adana ASKİ 2014 yılındaki 6360 sayılı yasa ile Adana iline bağlı en ücra köşelere bile su, kanalizasyon hizmetleri götürmeye, arıza ve onarım sorumluluğunu üstlenmektedir. Bu sorumluluk doğrultusunda Adana ASKİ’nin bölgeye verdiği hizmetlerin önemli bir bölümü Karataş bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Adananın sahil şeridinde doğal güzellikleri ile cazibe merkezi olmaya aday bu ilçemiz yanlış planlamalar sebebi ile hak ettiği gelişimi gösterememektedir. Bunun en iyi göstergesi deniz kıyısında olmasına rağmen, denizinin fosseptikler ve atık sular sebebi ile iyi değerlendirilememesi ve deniz turizmi alanında bir türlü çekim sağlayamamış olmasıdır. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin SÖZLÜ’nün başkan olmasından sonra Karataş’ın bu makûs kaderi ağır ağır değişmektedir. 

Başkanımız Hüseyin SÖZLÜ seçimler sırasında verdiği sözü tutarak Karataş’ın makûs talihini değiştirmek için adım adım projeler geliştirdi ve hayata geçirmeye başladı. Klasik makyaj belediyecilik yerine önce alt yapı sorunlarına eğilerek geleceğin Karataş’ının çalışmalarına başladı. Karataş’ın mevcut içme suyu ve kanalizasyon yapısı, geleceğin planlanan ve hedeflenen Karataş’a yakışmayacak düzeyde ve yetersizlikteydi. Hemen projeler hazırlandı. İçme ve kanalizasyon sistemini yenilemeye, arıtma sistemini kurmaya yönelik projeleri bir bir hayata geçirildi. Önce Karataş’a Çatalan barajından su getirme projesi başarıyla bitirildi. Bu proje tamamlandı iki aya kadar Karataşlılar Çatalan suyunu içmeye başlayacaklar. 

İkinci aşamada Karataş’ın mevcut su altyapısını yenilenecek. Karataş şu anda aspestli borulardan oluşan bir alt yapı sistemine sahip. Son derece sağlıksız bir yapı olan bu sistem önümüzdeki yıl değiştirilmeye başlanacak. Planlanan proje 114 kilometre uzunluğunda olacak. 

Karataş’ın su alt yapısı yanı sıra kanalizasyon sistemini de yenilenerek atık suları arıtma sisteminden geçecek. Sadece Karataş değil Yumurtalığında içinde bulunduğu bu sahil bölgemizin atık sular bugüne kadar denize bırakılıyordu. Dünya üzerinde endemik özellikli bir çok canlı ve bitkinin olduğu Karetta Karetta gibi kaplumbağaların yaşandığı dalyanların olduğu bu bölgeyi Adana ASKİ önümüzdeki yıllarda bu zulümden kurtaracak. 

Yapılacak Arıtma sistemi ve yenilenen kanalizasyon sistemleri ile Karataş’ta denize girilmesi sağlanarak turizm seferberliği de başlatılacak. Aslında bu konu Adananın önemli bir yarasıdır. Adanalı Adana’da denize girememekte Mersin’e, Antalya’ya, Bodrum’a deniz tatiline gitmektedir. İşte Adana ASKİ bu çalışmaları ile bu duruma son verecektir. 

Adana Büyükşehir Belediyesinin bu alandaki hedefi, sorunların ASKİ tarafından çözülmesinden sonra Karataş bölgesinin mavi bayraklı sahil ve deniz temizliğine sahip olması ve bu sayede doğu ve güneydoğudan Antalya’ya, Bodrum’a giden tatilcilerimizi Karataş’a çekmesidir. 

Bölgenin Turizm altyapısının tamamlanmasından sonra, yapılacak 5 yıldızlı otellerle Antalya’nın, Belek, Kemer ve Beldibi turizm alanlarına rakip bölgeler haline gelmesidir. Adana Büyükşehir Belediyesi yeni 5 yıllık hedeflerinde Karataş bölgesini bu şekilde planlıyor. 
Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana ASKİ Karataşı geleceğe hazırlıyor, çünkü Adana Geleceğe Hazır. 

0 thoughts on “Adana ASKİ’nin bölgeye verdiği hizmetlerin önemli bir bölümü Karataş bölgesinde”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir