“Müzede Caz” etkinliği, 13 Ekim Pazar günü Adana Müzesi’nde ücretsiz
gerçekleştirilecek.Etkinlikten bir saat önce rehber eşliğinde ücretsiz müze turu gerçekleştirilecek. Amaçlarının müzelerin tanıtımı ile tarih ve müzik
tutkunlarını bir araya getirmek olduğunu kaydeden Caz Derneği yetkililerinin çağrısı net; “Hep birlikte tarihi bir yolculuğa çıkmak için tüm Adanalıları konser saatinden önce Adana müzesine bekliyoruz.”
Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı adeta bir açık hava müzesi olan ülkemizde, zengin tarihi ve kültürel eserleri yaşatarak geleceğe taşıyan müzelere yönelik ziyaretçi sayısını arttırmak, tanıtımına destek olmak, öncelikli olarak genç nüfusu çekmek ve müzenin tarihi ortamında müzisyenlerin sanatlarını icra edebileceği eşsiz bir atmosfer yaratmak amacıyla Caz Derneği tarafından ilk defa 2016 yılında hayata geçirilen “Müzede Caz” programı, Adana Müzesi’nde 13 Ekim Pazar günü saat 18:00 de gerçekleştirilecek.
TARİH VE CAZ TUTKUNLARINI BULUŞURACAK
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayları ile Alman grup Axel Wolf & Hugo
Siegmeth – FLOW projesi, müzenin tarihi ve etkileyici atmosferinde akustik
caz tınıları ile dinleyicilerini keyifli bir yolculuğa çıkarırken, tarih ve caz
tutkunlarını da bir araya getirecek. 15 Ekim Salı günü ise saat 20:00 de Ankara Müze Evliyagil’in büyüleyici ortamında grup çağdaş caz müziğinin eşsi örneklerinden birini sergileyecek.
“HER AY BİR İL, BİR MÜZE, BİR KONSER”
Caz Derneği yetkilileri, ‘Caz Derneği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TAKİD ve
Goethe-Institut Ankara’nın katkıları ile müzelerimizin tanıtımına destek olmak ve sürdürülebilir sanatı teşvik etmek amacıyla “her ay bir il, bir müze, bir konser” temasıyla tasarladıkları bu özel etkinlikleri diğer müzelerimize de gelecek dönemde yaymak istediklerini belirtti. Adana konserinin ücretsiz gerçekleştirileceğini, Ankara konserine ise bilet almak için Biletix’den faydalanılabileceğini belirten yetkililer, tüm caz sevenleri etkinliğe katılmaları çağrısında bulunurken,

https://www.cazdernegi.org ve 0312 44627 33 no’lu telefondan ayrıntılı bilgi alınabileceğini belirtti.
YOĞUN İLGİ GÖRMESİ BEKLENİYOR
Müzelerin tanıtımı ile sosyal ve kültürel yaşama katkı sağlamanın amaçlandığı bu anlamlı etkinlik daha önce Ankara–Erimtan Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, İstanbul–Deniz Müzesi ve Gaziantep–Zeugma Mozaik Müzesi’nde düzenlendi. Adana Müzesi’nde tarihin etkileyici atmosferi eşliğinde gerçekleştirilecek olan “Müzede Caz” programının hayli renkli geçmesi ve yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

HABER YUSUF KÜTÜK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir