Taliban yönetimi altına giren Afganistan'da bundan sonra ne olacak

Taliban yönetimi altına giren Afganistan’da bundan sonra ne olacak?

Taliban, başkent Kabil dahil Afganistan’ın neredeyse tamamında kontrolü tahminlerin ötesinde çok kısa bir sürede ele geçirdi. Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeden kaçtığı, yabancı güçlerin personellerini tahliye ettiği Afganistan’da bundan sonra ne olacak?

Afganistan’da bir ‘ulus inşa etme’ çabası başarısız oldu. Bunun sadece Afganistan için değil, aynı zamanda Amerikan dış politikası için de sonuçları olacağı yorumları yapılıyor.

Atlantic Council Güney Asya Merkezi Direktörü İrfan Nooruddin’e göre, kendisinden önceki 3 başkanın hatalarından dolayı Biden yönetimini suçlamak haksızlık olur ve işlerin nasıl bu kadar hızlı bir şekilde ters gittiğinin tam olarak açıklanmasını engeller.

“Tam bir fiyasko”

Kendisinin de geri çekilme kararını savunduğunu belirten ve Orta Doğu konularında yaptığı çalışmalarla bilinen araştırmacı Andrew L. Peek, Afganistan’da sahadaki durumla, inşa edilen kurumların ‘çürüklüğü’ arasında büyük bir uçurumun olduğunu söylüyor.

Geri çekilme sürecindeki sahneleri değerlendiren Peek, “Kararın uygulanması dehşet verici. Profesyonel ve uzmanlığı nedeniyle övülen bir yönetim için daha fazla dehşet verici. Bu kötü planlamanın birçok kurbanı var; tercümanlar, saklanmaya çalışan Afgan askerler ve artık geleceği olmayan kadın ve çocuklar.” diyor.

” Afganlara göre değil Afganistan’ı, kendi imajımıza göre inşa ettik”

Afganistan’ı, Afganlara göre değil kendi imajımıza göre inşa ettik Washington’ın daha önce Afganistan tarihinde hiç var olmayan bir işe giriştiğini ifade eden araştırmacı, “En büyük başarısızlığımız, tüm ülkeyi kontrol eden güçlü, çok etnik unsurlu bir merkezi hükümet yaratma girişimimizle geldi. Karamsar ama daha gerçekçi strateji, güçlü bir Kabil’in yanı sıra kuzeyde etnik milislerin güçlendirilmesi, ardından Taliban’ı şehirlerden uzak tutmak için yerel müttefiklere ve geleneksel liderlere güvenilmesi ile olurdu.” değerlendirmesinde bulundu.

BENZER HABERLER ABD’nin Afganistan Savaşı Nasıl Başladı, Nasıl Bitti ?

KAYNAK eruonews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.