CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “13 Eylül – 21 Eylül arasında kutlanacak Ahilik Haftası ile ilgili esnaflarımızın durumunu içeren değerlendirmelerde bulundu.

Orhan Sümer, “Esnaf kan ağlıyor, Saray yönetimi görmezden geliyor.” Dedi

AHİLİK HAFTASINDA ESNAFLAR “AH EDİYOR”

NOVACELL AJANS /ANKARAOrhan Sümer, “Pandeminin etkilerini en çok hisseden grup ne yazık ki esnaflarımız oldu. Tüm dünyada esnaflara karşılıksız destekler verilirken, AKP İktidarı esnafa bırakın destek vermeyi sırtındaki borcu katmerledi. Kapalı dükkanlar dahi vergi ödemek zorunda kaldı. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Ancak AKP İktidarı bu tarihi bir misyonu da tanımadı. En zor zamanlarında esnaflarımıza sırtını çevirdi. Bugün kapısını çaldığımız neredeyse tüm esnaf kardeşlerimiz ah ediyor” Dedi.

ESNAF ÇARESİZ, SARAY ETKİSİZ

Orhan Sümer, “Bu sene Ahilik Haftası kutlamalarına AKP iktidarı hangi yüzle katılacak. Esnaf can çekişirken, siftah yapmadan dükkanını kapatırken, devletten istediği desteği göremezken Saraydan yapılan “Bazı dostlar, diyorlar ki dükkanlar kapanıyor, şirketler kapanıyor. Kapanan falan yok. Her şey ortada” açıklamaları esnaf kardeşlerimizi derinden yaralamıştır. Türkiye’nin taşıyıcı kolonu, ekonominin değirmeni borç yükü altında çaresiz durumdayken, saray etkisiz kalmıştır.” Dedi

Ahilik
Ahilik
EKONOMİ ESNAFI VURUYOR

Orhan Sümer, “Her gün televizyon programlarında, açılışlarda ekonominin çok iyiye gittiği vurgusu yapılıyor. Oysa sokağın nabzı farkı atıyor. Salgının etkisi henüz geçmemişken, yükselen girdi maliyetleri, artan enflasyon değerleri en çok esnafımızı zorluyor. Bugün baktığımızda birçok esnafımız icralık olmuş durumda. Alınan krediler geri ödenemiyor. Ekonomi en çok esnafı vuruyor. AKP İktidarı memleketin gerçek ekonomisini görüp çözüm üretmek istiyorsa mahalle bakkalına durumunu sorsa yeterli olur. Ancak iktidarın ezilenleri, borç yükü altında yaşam savaşı verenleri görmeye niyeti ok” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.