Bekir Nennioğlu
Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’ iptal edilmeli

“Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemelerin iptal edilmeli

Sağlık-sen Adana Şubesi Başkanı Bekir Nennioğlu sendika binasında aile hekimliği ödeme yönetmeliği ile açıklama yaptı.
Nennioğlu yapmış olduğu açıklamada;
“Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemelerin iptal edilmeli ve Covid-19 salgını bitinceye kadar geri çekilerek çalışanları geriye götüren maddeler yeniden revize edilerek uygulanmaya konulması gerekmektedir. “ASM çalışanlarını mevcut haklarını kısıtlama yönetmeliğini bu hali ile kabul etmiyoruz.” Dedi.

DR AHMET YÖNDER
DR AHMET YÖNDER
Basın açıklamasında “Değerli basın mensupları, değerli aile hekimliği çalışanları,;

Aile hekimliği çalışanları gerek anne bebek ölümlerinin azaltılması gerek bebeklik dönemi aşılarındaki %98in üzerinde başarıları ile haklımızın sağlığını, geleceğini güvence altına almaya devam etmektedir.
Pandemi döneminde aile hekimliği çalışanları kendilerine yeterince kişisel koruyucu malzeme verilmemesine ,rağmen polikliniklerini hiçbir şekilde kapatmadan, esnek çalışma sistemine dahil olmadan, mesleklerine olan sadakat nedeniyle büyük bir özveri ve fedakarlıkla çalışmışlardır.

BASIN TOPLANTIS
BASIN TOPLANTIS
Değerli basın mensupları,

Bakanlık Bürokratları tarafından yaklaşık Beş yıldır çıkarılacağı söylenen, her geçen yıl hak kayıplarının görmezden gelindiği gerçeğine rağmen büyük bir beklentiyle vaadlerle hak kayıplarını gidereceği söylenen aile hekimliği ödeme ve sözleşme yönetmeliği 30.06.2021 tarihinde yayımlanmıştır.
Beklentiler fiyasko ile sonuçlanmıştır.
Salgın döneminde sağlık çalışanlarının daha ne kadar motivasyonu düşürülebilir derken çıkan yönetmelikle aile hekimliği çalışanlarının aklıyla alay edilmektedir.
Yönetmelik değişikliği ile aile hekimliği çalışanlarının statüsünü il sağlık müdürlüklerine bağlamış ve valiliği devre dışı bırakmıştır.

Aile hekimliği uygulamasında iş güvencesi bu yönetmelikle sona ermiştir.

Zaten yıllardır en büyük sıkıntı her il farklı aile hekimliği uygulaması yapmaktaydı.
Bu yönetmelikle 81 ilde farklı keyfi uygulamalar olsun diye il sağlık müdürlüklerine sözleşme feshi , açığa alma , sözleşme yenilememe gibi olağanüstü yetkiler verilmiştir.
‘Sağlık bakanlığında çalışan Aile Hekimliği SAHA uygulamalarından bir haber olan bazı bürokratlar, Bugüne kadar başarılı bir şekilde yürütülen Aile Hekimliği uygulamalarını zora sokarak çalışanların tüm motivasyonu bitirecek bu yönetmeliği neye göre hazırladıkları bir muammadır.

Aile hekimliği  çalışanları gerek anne bebek ölümlerinin azaltılması   gerek bebeklik dönemi  aşılarındaki %98in üzerinde başarıları ile haklımızın sağlığını, geleceğini güvence altına almaya devam etmektedir.
Aile hekimliği çalışanları gerek anne bebek ölümlerinin azaltılması

Sivil toplum kuruluşlarının aile hekimliği Çalışanlarının yararına kazanılan her dava için yeni yönetmeliğe madde ekleyerek hak kaybına neden olmuşlardır.( Örneğin; Süt izni kullanan Aile Hekimi yada Aile Sağlığı Çalışanı yerine birini bulamaz ise iznini kullanamayaca Buda ASM de çalışanlar içinde iç barışı bozacak, çalışanlar bu izinlerini kullandıklarında sözlü şidet veya şikayetlere maruz kalacaklardır)

Aile hekimliği çalışanları son 6 ayda; 33 milyon Covid aşısı yapmıştır.

Biontech aşılarının da Aile sağlığı merkezlerinde yapılmaya başlanmasıyla birlikte günde 600 bin kişiye yapılmış,
Aile hekimliği Çalışanları Türkiye’nin bu illetten kurutulmasının en büyük güvencesi olmuştur.
Ancak aile hekimliği çalışanları 10 yıldır %50 gelir kaybı yaşarken Sağlık bakanlığına yaptığımız bütün itirazlara, başvurulara, görüşmelere rağmen hatta 2015 de bizzat o dönemde Sağlık bakanımız sayın Prof. Dr.Recep Akdağ’ın da kabul ettiği kayıp dahi yerine konulmazken;

Son çıkan yönetmelikte kronik hastalık tarama ve takibi %40 oranında yapılmadığında aylık Aile hekimlerinden 1000-1500 TL Aile sağlığı Çalışanlarından ise 500-1250 TL arası gelir kaybı olacağı ortaya çıkmıştır.
Aile sağlığı çalışanı açığı ilimizde( 120 civarında AH birinde sözleşmeli ASÇ malisef yok) ve tüm ülkemizde %15 oranında devam ederken,

Hasta sorumluluğu olmayan, Teknik ve Eğitim Alt yapısı olmadan bu kadar büyük bir iş yükünün PANDEMİ döneminde pozitif performans adı altında negatif olarak verilmesini kabul etmiyoruz.
Siz Değerli basın mensuplarından ; Salgın döneminde daha fazla dayanma gücü kalmayan sağlık çalışanlarının sesini duymanızı ve Büyüklerimize iletmenizi istirham ediyorum

30 Haziran 2021 Tarihinde yayımlanan Ödeme ve sözleşme yönetmeliği bir an önce geri çekilmeli çalışanları geriye götüren maddeler yeniden revize edilerek uygulanmaya konulması gerekmektedir ve bu yönetmelikte hazırlanmasında payı olan Sahayı bilmeyen tüm bürokratlar görevden alınmalıdır . Türkiye gerçeklerini bilen sahayı tanıyan ve Türkiye şartlarına uygun yönetmelikleri hazırlayan bürokratlarla çalışılmalıdır.

Bu yönetmelik ile ilgili Sağlık-sen Genel Merkezimizce tüm detaylar ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bakanlık nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve bu hafta mahkeme işlemi başlatılacaktır.
Çalışanları geriye götüren maddeler yeniden revize edilerek uygulanmaya konulması gerekmektedir.

ASM çalışanlarını mevcut haklarını kısıtlama yönetmeliğini bu hali ile kabul etmiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.