Ankara’da dün “Çin-Türkiye Dostluğu” temalı konser düzenlendi. 

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. yıl dönümü dolayısıyla Çin’in Ankara Büyükelçiliği ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen konsere Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li, Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz katıldı.

Büyükelçi Deng, yaptığı konuşmada, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1 Ekim 1949 tarihinden bu yana, Çin halkının, Çin Komünist Partisi’nin liderliğinde ekonomi, siyaset, toplum, kültür ve ekolojik medeniyet gibi alanlarda tarihi başarılara imza attığına işaret etti.

Deng, Çinli ve Türk müzisyenlerin, konserde Çin, Türkiye ve dünyanın farklı bölgelerine özgü tanınmış ezgileri çalacaklarını, iki ülke arasındaki anlayış ve dostluğun güzel melodilerle pekiştirileceğine inandığını belirtti.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Çin ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin kadim İpek Yolu kadar eskiye uzandığına dikkat çekti.

2018 yılında Çin’de düzenlenen Türkiye Turizm Yılı etkinliklerinin, iki ülkenin halkları arasındaki mesafeyi kısalttığını hatırlatan Yavuz, gelecekte beşeri bilimler alanındaki değişimin daha da yoğunlaştırılacağına inancını dile getirdi.

Konserde Türkiye Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Çinli genç piyanist Wang Yang tarafından çalınan “Çin, Seni Seviyorum” gibi ezgiler büyük alkış topladı.

HABER GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir